moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Black Jack” zastąpiła „Devil Brigade”

28 października w żagańskim Pałacu Książęcym odbyła się uroczysta ceremonia przywitania żołnierzy z 2 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ang. Armored Brigade Combat Team – 2 ABCT) Armii Stanów Zjednoczonych, którzy rozpoczną swą służbę w Polsce.

W styczniu 2017 roku do Żagania trafili pierwsi żołnierze amerykańscy. Stało się to w wyniku decyzji, ogłoszonych wcześniej, w trakcie Szczytu NATO w Warszawie. Amerykańscy żołnierze służą w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu. Dotychczas swój dziewięciomiesięczny dyżur pełniły cztery zmiany żołnierzy amerykańskich.

Podczas poniedziałkowej uroczystości swój dyżur skończyła czwarta zmiana wystawiona przez 1 Pancerną Brygadową Grupę Bojową z 1 Dywizji Piechoty, tym samym do pełnienia misji przystąpi kolejna piąta już zmiana z 2 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (2 ABCT) z 1 Dywizji Kawalerii.

W trakcie uroczystości żołnierze czwartej zmiany ABCT na znak zakończenia swojej misji dokonali zwinięcia sztandarów jednostki. Tuż po tym barwy swoich pododdziałów na znak gotowości do wykonywania zadań, rozwinęli żołnierze piątej zmiany 2 ABCT „Black Jack”.

– Za nami trzy lata współpracy z ABCT. Jest to permanentny proces i znakomite doświadczenie, dla obydwu stron. Ten czas to okres zgrywania, to proces, który pozwala wcześniej nabyte umiejętności i procedury oraz wyszkolenie przekuć w możliwość wspólnego działania i realizacji zadań. Dziś możemy powiedzieć procedury to jedno, ale musi być jakiś wspólny pomost, a tym pomostem jest interoperacyjność – powiedział zastępca dowódcy 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej gen. bryg. dr Dariusz Parylak.

Poniedziałkowe wydarzenie odbyło się zgodnie z ceremoniałem wojskowym armii amerykańskiej. Ceremonia rozwinięcia i zwinięcia sztandarów jest celebrowana od dnia powstania wojsk lądowych amerykańskiej armii, czyli od roku 1775. Sztandary symbolizują ducha wojsk Stanów Zjednoczonych. Były one świadkami chwalebnych chwil przeszłości i stoją na straży teraźniejszości, a dla żołnierzy stanowią symbol lojalności, obowiązku i odwagi.

– Przed nami bardzo trudny i wymagający wytężonej pracy czas ćwiczeń i kooperacji, wierzę, że będzie to czas niezwykle owocny i przyniesie obopólne korzyści. Jestem przekonany, że dowodzona przeze mnie 2 ABCT „Black Jack” wspólnie z żołnierzami 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej będzie w stanie nie tylko realizować zadania. Jesteśmy gotowi zrealizować misję w każdym zapalnym miejscu na świecie. Dysponujemy w tym celu niezbędnymi środkami i możliwościami – powiedział dowódca 2 ABCT pułkownik Paul Krattiger.

Do Polski wraz z 2 ABCT przybędzie blisko 3,5 tysiąca żołnierzy z czołgami M-1 Abrams, opancerzonymi transporterami piechoty M-2 Bradley, kołowymi wozami opancerzonymi Stryker, haubicami samobieżnymi M109A6 Paladin i innym sprzętem wojskowym.

2 ABCT „Black Jack” tworzą żołnierze wchodzący w skład 1 Dywizji Kawalerii od 1971 roku stacjonująca w bazie armii amerykańskiej w Fort Hood, położonej w środkowej części stanu Teksas.

Brygada „BlackJack” powstała 29 sierpnia 1917 roku i jest jedną z najbardziej znanych jednostek w USA. W czasach II wojny światowej Brygada walczyła na Pacyfiku, między innymi na Filipinach i w Nowej Gwinei oraz Japonii. Później brała udział w działaniach wojennych w Korei, Wietnamie i Kambodży. Ponadto Brygada brała udział w operacji Pustynna Burza, a także wspierała pokój w Bośni i Hercegowinie, Iraku oraz Afganistanie.

Tekst: mjr Artur Pinkowski, ppor. Marta Wieliczko

red. PZ

autor zdjęć: st. chor. sztab. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
 
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Optyka dla żołnierzy
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
V Korpus z nowym dowódcą
Mundury w linii... produkcyjnej
Zbrodnia made in ZSRS
Głos z katyńskich mogił
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Ocalały z transportu do Katynia
NATO na północnym szlaku
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Zmiany w dodatkach stażowych
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Szpej na miarę potrzeb
Przygotowania czas zacząć
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Odstraszanie i obrona
Ogień w podziemiu
Wojna w świętym mieście, epilog
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Wojsko inwestuje w Limanowej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sprawa katyńska à la española
Święto wojskowego sportu
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Jeśli nie Jastrząb, to…
Prawda o zbrodni katyńskiej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Kurs z dzwonem
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Jak wyszkolić pilota F-16?
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ramię w ramię z aliantami
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojna w świętym mieście, część druga
Rakiety dla Jastrzębi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO