moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wyróżnienie dla żołnierzy 6 Mazowieckiej Brygady OT

Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości miały szczególny wymiar dla żołnierzy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego. To oni wystawili pododdział reprezentujący Wojska Obrony Terytorialnej w czasie uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Uroczysta odprawa wart, która stanowi kulminacyjny punkt oficjalnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości, to moment szczególny dla każdego żołnierza. Możność reprezentowania całego rodzaju sił zbrojnych i swojej jednostki, to najwyższa forma wyróżnienia dla każdego żołnierza. W tym roku tę nagrodę otrzymało blisko 50 żołnierzy z 6 Mazowieckiej Brygady OT. To oni wystawili pododdział reprezentacyjny oraz poczet sztandarowy i obsadę posterunku honorowego. Za ich sprawą reprezentowane były na uroczystości całe Wojska Obrony Terytorialnej.

11 listopada jest dniem szczególnym dla każdego Polaka, szczególnie zaś żołnierza. To wówczas świętowana jest rocznica odzyskania przez Polskę niepodległość, którą po 123 latach niewoli wywalczyli żołnierze, którzy stworzyli Wojsko Polskie II Rzeczypospolitej. Dzisiejsi żołnierze to nie tylko spadkobiercy tamtych bohaterów, ale przede wszystkim kontynuatorzy ich chwalebnej służby dla ojczyzny. Dziś są wśród nich także żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej – najmłodszego rodzaju Sił Zbrojnych. W tak uroczystym dniu nie mogło zabraknąć żołnierzy 6MBOT, których patronem jest jeden z najwaleczniejszych i najodważniejszych żołnierzy – rtm. Witold Pilecki.

Zanim jednak żołnierze Brygady stanęli na uroczystej zbiórce udowodnili, że zasługują na to wyróżnienie. Przez cały rok intensywnie szkolili się w ośrodkach szkoleniowych podnosząc swoje umiejętności. Aktywnie angażowali się też w akcje pomocy potrzebującym. Przed samym świętem uczestniczyli w zgrupowaniu, które zorganizowano na terenie Mazowieckiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej. To tam, wspólnie z pozostałymi pododdziałami reprezentacyjnymi dopracowywali każdy najdrobniejszy detal, tak by uroczysta odprawa wart miała godny i podniosły przebieg.

W dniu Narodowego Święta Niepodległości wartę przed Grobem Nieznanego Żołnierza pełnili żołnierze 65 batalionu lekkiej piechoty z Pomiechówka szeregowy Damian Rutka i szer. Aleksander Trębski. Stanęli w miejscu, w którym od listopada 1925 r. spoczywają prochy nieznanego żołnierza, który oddał życie za Polskę. Pododdział reprezentujący WOT, którym dowodził ppor. Mateusz Maj wystawił 62 batalion lekkiej piechoty z Radomia. Poczet sztandarowy w składzie dowódca pocztu sztandarowego ppor. Damian Lenart, sztandarowy starszy kapral Radosław Wypych, asystujący st. szer. Wojciech Kowalski wystawił 64 batalion lekkiej piechoty z Płocka. Wśród żołnierzy składających wieńce na płycie Grobu znaleźli się ponownie żołnierze 62 batalionu lekkiej piechoty z Radomia szer. Dominika Lech oraz szer. Paulina Milczarska.

Dla wszystkich żołnierzy 6 Mazowieckiej Brygady było to niezwykłe wyróżnienie. W tak szczególnym dniu, to oni byli reprezentantami całej formacji. Ale to także motywacja do dalszej ciężkiej służby, by w ten sposób zapracować na kolejne wyróżnienia.

Tekst: ppor. Jolanta Maciaszek

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
 
Eurofightery znowu w Polsce
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Wojna o porządek świata
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Rusza kwalifikacja wojskowa
Roszady personalne w PGZ-ecie
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Zachód przeciwko „korsarzom”
Rakietowy szach
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Invictus w zimowym stylu
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Zamiana po włosku
Pierwszy skok
Abramsy pod dobrą opieką
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Cud w Trewirze
Którą drogą do armii?
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Nowe śmigłowce kawalerii
Liban uznany za strefę działań wojennych
Zielone światło dla Barbary
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Spadochroniarze na Podlasiu
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Śnieg może być groźną bronią
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
W rezerwie pasywnej będą oceny
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Skromny początek wielkiej wojny
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Mocny sygnał od NATO
Będą kolejne „Daglezje-P”
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Offset dla „Wisły”
Ślubowanie kadetów OPW
Dobrowolsi – czas start!
Nowy szef CWCR
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Szef MON-u w Brukseli
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Lekcje z frontu
Bruksela przed szczytem
Zimowy sprawdzian podchorążych
„Avenger” na Monte Cassino
Podwójny Półmaraton Komandosa
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Lista trupich główek

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO