moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Obchody Narodowego Święta Niepodległości

8 i 11 listopada żołnierze Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu uczestniczyli w obchodach Narodowego Święta Niepodległości.

Święto Niepodległości obchodzone jest w Polsce 11 listopada. Upamiętnia ono odzyskanie przez nasz kraj niepodległości po 123. latach niewoli (1795-1918). Zostało ustanowione na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 roku, a zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945. Następnie przywrócono je ustawą w okresie transformacji systemowej w 1989 roku.

W uroczystości (8.11), która odbyła się w Klubie CSŁiI uczestniczył Zastępca Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Artur Dębczak, Komendant Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki płk dr Ireneusz Fura, Senator RP prof. Jan Żaryn, żołnierze oraz pracownicy resortu obrony narodowej Dowództwa WOT oraz Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki.

„Święto Niepodległości to szczególny dzień dla wszystkich Polaków. To już 101. rocznica jej odzyskania co jest niezwykle ważne dla nas, dla obywateli Polskich. Ponad 100 lat temu Rada Regencyjna przekazała na ręce Józefa Piłsudskiego władzę nad państwem, które się tworzyło i stąd 11 listopada jest uważany za jedno z najważniejszych świąt narodowych…Te 123 lata to czas niewoli, zaborów, walki z rusyfikacją, germanizacją, naszą kulturą i językiem. Dotrwaliśmy jednak do 1918 roku, gdzie okoliczności historyczne, jak również działalność polskich patriotów, którzy zjednoczyli swoje wysiłki doprowadziło do tego, aby nasze państwo mogło się odrodzić. Tacy ludzie jak Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Paderewski, Ignacy Daszyński, Wojciech Korfanty czy Wincenty Witos doprowadzili do odzyskania niepodległości” – powiedział Komendant CSŁiI płk dr Ireneusz Fura.

W czasie uroczystości wręczone zostały akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe oraz odznaczenia resortowe.
„Co roku 11 listopada Polacy wspólnie świętują odzyskanie niepodległości po 123. latach rozbiorów. Ten radosny dzień jest symbolem naszej tożsamości narodowej. Rozbiory były dla niej wyjątkową próbą. Zaborcy stosowali brutalne metody aby wykorzenić polskość i wyprzeć istnienie naszego państwa z pamięci obywateli. Naród jednak skutecznie stawił czoło. Polscy patrioci z różnych obozów politycznych wykonali tytaniczną pracę, która doprowadziła do odzyskania suwerenności i wolności. Wielki wkład w odbudowę skruszonej ojczyzny miało Wojsko Polskie. Dzięki wielkiej determinacji dowódców udało się stworzyć jedną armię z żołnierzy służących dotychczas u trzech zaborców. To właśnie nowopowstałe Wojsko Polskie obroniło nasz kraj przed najazdem bolszewickim oraz w wielkim stopniu przyczyniło się do ukształtowania granic odradzającego się państwa. Duma z Wojska Polskiego i szacunek do munduru były symbolem II Rzeczypospolitej” - napisał w odczytanym liście podczas uroczystości Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

Po uroczystości Senator prof. Jana Żaryn wygłosił prelekcję historyczną pt. „Drogi do niepodległości”. „11 listopada 1918 roku to jest ta data, która od 1937 roku jest oficjalnie w kalendarzu II Rzeczypospolitej, datą przyjętą jako dzień odzyskania przez Polskę niepodległości” - powiedział profesor. W swojej wypowiedzi przedstawił drogę odzyskania niepodległości przez Polskę, a szczególnie podkreślił w niej zasługi polskich patriotów Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego oraz Józefa Hallera.

Natomiast 11 listopada br. żołnierze Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki uczestniczyli w obchodach z okazji Święta Niepodległości w Serocku i Legionowie, gdzie wystawili kompanię honorową, a delegacja złożyła kwiaty przed tablicą upamiętniającą ofiary II wojny światowej oraz przed pomnikiem Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego.   

Tekst: kpt. Krzysztof Baran

red. PZ

autor zdjęć: kpt. Krzysztof Baran

dodaj komentarz

komentarze


Co z podwyżkami dla żołnierzy?
 
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Lista trupich główek
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Nowy szef CWCR
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Tajna misja polskiej agentki
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Offset dla „Wisły”
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Dobrowolsi – czas start!
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Wojna o porządek świata
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Kleszcze dla wojska
Bruksela przed szczytem
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Nowoczesna łączność dla armii
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Zimowy sprawdzian podchorążych
Wielki test w West Point coraz bliżej
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Którą drogą do armii?
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Eurofightery znowu w Polsce
Mocny sygnał od NATO
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Wojenny bohater na szubienicy
Podwójny Półmaraton Komandosa
Zamiana po włosku
Polska przystań brytyjskich jeńców
Abramsy pod dobrą opieką
Palmiry – miejsce kaźni
Leopardy jadą na poligon
Air Show ’25 – do zobaczenia
Zachód przeciwko „korsarzom”
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO