moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Prezydent RP wręczył sztandar 3 Regionalnej Bazie Logistycznej

16 listopada na placu Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda wręczył sztandar 3 Regionalnej Bazie Logistycznej w Krakowie.

Uroczystość poprzedziła msza św. koncelebrowana przez metropolitę krakowskiego abp Marka Jędraszewskiego. W uroczystości udział wzięli prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, zwierzchnik sił zbrojnych Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego minister Dariusz Gwizdała, zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. dyw. Dariusz Łukowski, szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, bezpośredni przełożony jednostki otrzymującej sztandar, gen. dyw. Dariusz Ryczkowski, przedstawiciele władz rządowych, samorządowych, parlamentarzyści, duchowieństwo, dowódcy i szefowie jednostek wojskowych i służb mundurowych oraz przedstawiciele instytucji i szkół współpracujących z 3 Regionalną Bazą Logistyczną.

Sztandar ufundował Komitet Fundacyjny, a rodzicami chrzestnymi sztandaru zostali - Agata Kornhauser-Duda, Pierwsza Dama RP, oraz gen. dyw. Dariusz Łukowski, zastępca Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Prezydent podkreślił, że to zawsze jest wielka chwila, kiedy jednostka wojskowa otrzymuje swój sztandar. - Symbol gotowości do walki, gotowości do obrony Rzeczypospolitej, gotowości do stanięcia w każdej potrzebie i na każde zawołanie – mówił prezydent. - Bóg Honor i Ojczyzna to słowa, które na sztandarach armii wolnej, niepodległej, suwerennej Polski wypisane są od wieków, mając swoją wielką moc – podkreślił Andrzej Duda. Prezydent w swoim przemówieniu przywołał fragment o bitwie pod Grunwaldem Henryka Sienkiewicza. Strata sztandaru dla żołnierza oznacza dezorganizację, upadek morale i porażkę. - Sztandar to znak, jedności, mocy i siły. To ten znak, który gromadzi wokół siebie żołnierzy, by służyć Rzeczypospolitej i wykonywać zadania – mówił prezydent. Jak wskazał, to najświętszy symbol, jaki żołnierze mają w swojej jednostce.

Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda podziękowała za zaufanie, jakim obdarzeni zostali oboje rodzice chrzestni. - Poczytujemy sobie to za wielki zaszczyt i wyróżnienie, zwłaszcza, że jesteśmy świadomi tego, że sztandar dla każdego żołnierza to świętość – powiedziała matka chrzestna sztandaru w imieniu swoim oraz gen. dyw. Dariusza Łukowskiego.

Nawiązała do życiorysu patrona 3 Regionalnej Bazy Logistycznej hetmana wielkiego koronnego Stanisława Jana Jabłonowskiego, który walczył m.in. pod Chocimiem i Wiedniem, i przywołała słowa dowódcy operacji "Pustynna burza" gen. Normana Schwarzkopfa: "Logistyka nie jest wszystkim, ale wszystko bez logistyki jest niczym". - Rzeczywiście tak jest. Wojska operacyjne bez wsparcia logistycznego nie są w stanie w pełni skutecznie wypełniać swoich zadań – powiedziała Agata Kornhauser-Duda. Życzyła wszystkim służącym i pracującym w 3 Regionalnej Bazie Logistycznej, aby ich wkład w powodzenie wykonania każdego rozkazu był zawsze doceniany.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Marek Łapiński odczytał list ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. „3 Regionalna Baza Logistyczna wzbogaca się o najważniejszy symbol dla żołnierza. Jestem pewien, że sztandar, który dzisiaj otrzymacie będzie dla Was symbolem mocnych więzi łączących wojsko i tutejszą społeczność". Minister przyłączył się również do życzeń i gratulacji dla żołnierzy i pracowników 3 Regionalnej Bazy Logistycznej.

Komendant 3 Regionalnej Bazy Logistycznej płk Mirosław Molik w swoim przemówieniu nawiązał do najważniejszych dla żołnierzy wartości. - Sztandar to znak jednostki wojskowej, symbol sławy wojennej i tradycji oraz wierności, honoru i męstwa, którego Ojczyzna wymaga od swych żołnierzy, którzy w rocie przysięgi wojskowej zobowiązują się: „...sztandaru wojskowego bronić...” - mówił komendant. Zwrócił się również do swoich żołnierzy „wręczany sztandar, jest dla Nas nie tylko ogromną nobilitacją, ale przede wszystkim najwyższym honorem”.

Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów.

3 Regionalna Baza Logistyczna w Krakowie powstawała w latach 2010-2011. 3 RBLog jest stacjonarną jednostką logistyczną, funkcjonującą w ramach systemu zabezpieczenia logistycznego wojsk, podległą bezpośrednio Szefowi Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Główne zadania jednostki to gromadzenie,przechowywanie i rotacja środków na zaopatrzenie wojskowych oddziałów gospodarczych (WOG), stacjonujących w obszarze odpowiedzialności Bazy. Utrzymywanie określonych przez Szefa IWsp SZ zapasów wojennych oraz depozytów dla wskazanych jednostek wojskowych. Realizacja zadań w zakresie modernizacji, remontów i obsług sprzętu technicznego oraz przeprowadzania badań diagnostycznych dopuszczających UiSW do eksploatacji. Zabezpieczenie przewozów wojskowych w ramach podsystemu kierowania ruchem wojsk. Realizacja zadań w ramach obowiązków państwa-gospodarza.

Tekst: Justyna Kędra, WDK IWsp SZ

red. PZ

autor zdjęć: st. szer. Anna Wolska

dodaj komentarz

komentarze


Optyka dla żołnierzy
 
Jeśli nie Jastrząb, to…
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ogień w podziemiu
V Korpus z nowym dowódcą
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Animus Fortis, czyli mężny duch
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Weterani i bokser „Master”
Mundury w linii... produkcyjnej
Jak wyszkolić pilota F-16?
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Kurs z dzwonem
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Hiszpański palimpsest
Wojna w świętym mieście, epilog
Szpej na miarę potrzeb
Zmiany w dodatkach stażowych
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Wojna w świętym mieście, część druga
Zapomniana Legia Cudzoziemska
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zbrodnia made in ZSRS
Cena wolności
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Przygotowania czas zacząć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Rakiety dla Jastrzębi
Prawda o zbrodni katyńskiej
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Psiakrew, harmata!
Wojsko inwestuje w Limanowej
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
NATO na północnym szlaku
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
25 lat w NATO – serwis specjalny
Odstraszanie i obrona
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Święto wojskowego sportu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO