moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Badania na Westerplatte będą wznowione

Dziewięć ludzkich szkieletów oraz fragmenty wyposażenia używanego przez polskie wojsko, m.in. pistolet, ładownicę, pas wojskowy, zostały odnalezione na Westerplatte. Badania prowadziło Muzeum II Wojny Światowej, które apeluje do rodzin poległych obrońców Wojskowej Składnicy o pomoc w identyfikacji szczątków. W przyszłym roku prace archeologiczne zostaną wznowione.

Badania archeologiczne na terenie dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte trwają od 2016 roku. Prowadzi je Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, a dokładnie jego oddział, czyli Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku. W połowie września naukowcy rozpoczęli piąty etap prac archeologicznych i zaledwie po kilku dniach ogłoszono przełomowe odkrycie. Badacze znaleźli w ziemi ludzkie szczątki. – Od pierwszego dnia prac w 2016 roku byliśmy nastawieni przede wszystkim na precyzyjne ustalenie lokalizacji budynków, np. starych koszar, siedziby administracji, willi oficerskiej, Wartowni numer 5. Podczas piątego etapu badań chcieliśmy sprawdzić, w którym miejscu znajdował się prowizoryczny cmentarz, gdzie pochowano obrońców Września ‘39 – tłumaczy Aleksander Masłowski, rzecznik Muzeum II Wojny Światowej. – Piąty etap badań okazał się przełomowy. Kilka dni po rozpoczęciu prac znaleźliśmy kompletne szczątki ludzie, a niedługo później kolejne. Od tego momentu badania zmieniły charakter, nie były już ukierunkowane na wskazanie lokalizacji. Poszukiwaliśmy po prostu kolejnych szczątków – dodaje.

W ciągu kilku tygodni badacze odnaleźli dziewięć szkieletów ludzkich zachowanych w całości bądź fragmentarycznie, a także kilkaset fragmentów ludzkich kości. Jak informują muzealnicy, wszystko wskazuje na to, że są to szczątki obrońców Wojskowej Składnicy Tranzytowej, którzy walczyli we wrześniu 1939 roku na półwyspie. – Wskazuje na to zarówno miejsce, w którym znaleźliśmy kości, jak i różnego rodzaju przedmioty – informują pracownicy muzeum. Historycy i archeolodzy przy siedmiu szkieletach odnaleźli m.in. fragmenty umundurowania i wyposażenia polskich żołnierzy. Guziki z orzełkami, bagnet, pas wojskowy, ładownice oraz używany w międzywojniu przez polskich wojskowych pistolet Browning FN kal. 7,65 mm z zapasowym magazynkiem. Ponadto przy szczątkach odnaleziono portfel i polskie monety. Wszystkie artefakty po badaniach i konserwacji trafią na ekspozycję Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku.

Dla historyków priorytetowa jest teraz identyfikacja szczątków i oficjalne potwierdzenie, że należały one do polskich żołnierzy. Na wyniki ekspertyz trzeba będzie jeszcze poczekać. Zgodnie z przepisami, odnalezione szczątki zostały objęte śledztwem prokuratorskim, które prowadzi Instytut Pamięci Narodowej, a następnie przekazane do badań laboratoryjnych w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym. – Trwają badania antropologiczne i kryminologiczne, które pozwolą ustalić, czy ofiary zginęły od środków bojowych – mówi Masłowski.

Oficjalnie prace archeologiczne zakończono 15 listopada. Badania zostały odebrane przez pomorskiego konserwatora zabytków i jak informuje Muzeum II Wojny Światowej w przyszłym roku zostaną wznowione. – Z powodów archeologicznych, ale i moralnych jesteśmy teraz zobowiązani sprawdzić, czy na Westerplatte znaleźliśmy szczątki wszystkich spoczywających tam Polaków – mówi Masłowski. – Wszyscy ci, którzy mówili nam, że nie warto tu kopać, że nic już tu nie znajdziemy, mylili się. W ziemi odnaleźliśmy 9 szkieletów i ponad 50 tysięcy artefaktów. To pokazuje, że Westerplatte powinno być otoczone opieką. Przecież przez tyle lat w ziemi, w nikomu nieznanym miejscu, spoczywają żołnierze. Żołnierze, którzy stworzyli ten pomnik historii – dodaje.

Muzeum II Wojny Światowej apeluje do rodzin poległych obrońców Westerplatte o pomoc w identyfikacji szczątków. – Chcemy zrobić wszystko, by ustalić personalia osób, których szczątki odnaleźliśmy. To byłoby ukoronowaniem naszych prac, gdybyśmy mogli nie tylko stwierdzić, że chodzi tu o westerplatczyków, ale gdybyśmy wskazali tych żołnierzy z imienia i nazwiska – przyznaje rzecznik. Aby ustalić personalia poległych potrzebny jest jednak materiał genetyczny do porównania. Rodziny obrońców Westerplatte mogą kontaktować się z muzeum za pośrednictwem adresu: identyfikacja@muzeum1939.pl.

W przyszłym roku odbędą się pogrzeby państwowe obrońców Westerplatte.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Mariusz Wójtowicz-Podhorski, Pomorski Konserwator Zabytków

dodaj komentarz

komentarze


Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
 
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Animus Fortis, czyli mężny duch
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Jak wyszkolić pilota F-16?
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Przygotowania czas zacząć
Ogień w podziemiu
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Zbrodnia made in ZSRS
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Zmiany w dodatkach stażowych
Odstraszanie i obrona
Wojsko inwestuje w Limanowej
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Głos z katyńskich mogił
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Kurs z dzwonem
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Prawda o zbrodni katyńskiej
Wojna w świętym mieście, część druga
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
25 lat w NATO – serwis specjalny
V Korpus z nowym dowódcą
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Hiszpański palimpsest
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Rakiety dla Jastrzębi
Szpej na miarę potrzeb
Cena wolności
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Psiakrew, harmata!
Optyka dla żołnierzy
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Jeśli nie Jastrząb, to…
Święto wojskowego sportu
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Mundury w linii... produkcyjnej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
NATO na północnym szlaku
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Ocalały z transportu do Katynia
Weterani i bokser „Master”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO