moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Strzelcy wyborowi w akcji, czyli SingleShot na poligonie drawskim

SingleShot, czyli seminarium, szkolenie i zawody strzelców wyborowych na poligonie w Drawsku Pomorskim odbyły się już po raz drugi. W sześciu konkurencjach przeprowadzonych w dzień i w nocy zmierzyło się kilkudziesięciu żołnierzy. – Wygrał każdy, kto poprawił swoje umiejętności – podkreślają organizatorzy.

Liczba chętnych do wzięcia udziału w tegorocznej edycji SingleShot zaskoczyła nawet organizatorów. Zgłosiło się aż 163 żołnierzy i to nie tylko strzelców wyborowych. Większość z nich oczywiście z najbliższej, 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina i Stargardu. – Magnesem były zapewne nie tylko same zawody, ale także możliwość wzięcia udziału w szkoleniu, a także seminarium poświęconemu działaniom bojowym strzelców wyborowych i systemowi szkoleniowemu BLOS (Broń, Lufa, Otoczenie, Spust – red.). Prowadzili je m.in. płk Grzegorz Kaliciak, dowódca 14 Zachodniopomorskiej Brygady WOT oraz prekursor systemu BLOS i walki w bliskim kontakcie kmdr por. Włodzimierz Kopeć – mówi por. rez. Remigiusz Łysik, instruktor strzelectwa i współorganizator SingleShot.

 

Jednym z poruszanych zagadnień było rozróżnienie pojęć mylonych w języku potocznym: kim jest strzelec wyborowy, a kim snajper. Pierwszy działa w ramach oddziału, wspierając jego działania. Drugi pracuje w parze z obserwatorem wykonując indywidualne zadania. – W wojskach operacyjnych mamy tylko strzelców wyborowych, którzy jednak de facto wykonują także zadania snajperów. W wojskach obrony terytorialnej uporządkowano to w ten sposób, że strzelcy wyborowi funkcjonują w każdej „dwunastce”, a snajperzy działają na poziomie kompanii i są szkoleni do wykonywania typowych dla nich zadań – podkreśla por. Łysik.

Kolejny dzień poświęcony został na szkolenie BLOS. Żołnierze uczyli się posługiwania pistoletem Vis 100 i karabinkiem Grot. – To niezmiernie ważne, żeby strzelcy wyborowi szkolili się z posługiwania nie tylko bronią wyborową, ale także pistoletem. Ich zadania bowiem wymagają umiejętności także walki na krótkim dystansie – wyjaśnia por. Łysik. Fabryka Broni i zakłady Mesko, które dostarczyły sprzęt na SingleShot zorganizowały też minizawody na najnowszym swoim produkcie – karabinach samopowtarzalnych Grot 7,62 mm, które dopiero mają wejść na wyposażenie wojska.

Główne zawody dla strzelców wyborowych odbyły się w środę i czwartek. Zostały przeprowadzone w dwóch częściach: strzelania nocnego i w ciągu dnia. Wzięło w nich udział 26 par – strzelec i obserwator. W nocy zawodnicy strzelali przy wykorzystaniu noktowizji, termowizji i do podświetlanych celów statycznych i ruchomych na dystansach od 300 do 700 metrów. Prowadzący zawody punktowali celność w zależności od stopnia trudności – o wyniku decydowały odległość, rozmiary a także ruchomość celu.

W dzień uczestnicy zmierzyli się z nieco bardziej rozbudowanymi konkurencjami. W jednej z nich musieli przedostać się z budynku do wozu ewakuacji, a po drodze strzelać do celów na różnych odległościach zarówno z broni wyborowej, jak i z pistoletu. W innej trzeba było trafiać do ruchomego celu z zawieszonej na łańcuchach ławki.

– Wygrał każdy, kto poprawił swoje umiejętności – podkreśla por. Remigiusz Łysik. – Taki jest nasz cel: szkolić. Te umiejętności, odkąd prowadzimy szkolenia strzelców wyborowych są coraz lepsze – dodaje oficer. Zwycięzcy odebrali nagrody: statuetki – lunetę z karabinu wyborowego na podstawie. – Najważniejsze, że mieliśmy możliwość podzielenia się wiedzą, doświadczeniem, a przede wszystkim zdobycia nowych umiejętności – podkreśla st. szer. Piotr Góra z 12 Brygady Zmechanizowanej, jeden z uczestników SingleShot.

Zawody SingleShot zorganizowały wspólnie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko, Wojskowy Klub Strzelecki Poligon Drawski i Klub Strzelecki Elita.

Marcin Górka

autor zdjęć: Fabryka Broni Łucznik, Marcin Górka

dodaj komentarz

komentarze


Rozpoznać, strzelić, zniknąć
 
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Święto stołecznego garnizonu
Barwy walki
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ocalały z transportu do Katynia
Na straży wschodniej flanki NATO
Charge of Dragon
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
NATO on Northern Track
NATO na północnym szlaku
Sandhurst: końcowe odliczanie
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Szpej na miarę potrzeb
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
W Italii, za wolność waszą i naszą
Wojna w świętym mieście, epilog
Strażacy ruszają do akcji
Sprawa katyńska à la española
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Zmiany w dodatkach stażowych
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna na detale
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w świętym mieście, część druga
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
25 lat w NATO – serwis specjalny
Kolejne FlyEle dla wojska
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Głos z katyńskich mogił
Szarża „Dragona”
Przygotowania czas zacząć
SOR w Legionowie
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ramię w ramię z aliantami
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Kadisz za bohaterów
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Front przy biurku
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Zachować właściwą kolejność działań
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO