moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Święto artylerii

Ostatnie konflikty zbrojne potwierdzają, jak ważna na polu walki jest artyleria. Wojska rakietowe i artylerii muszą podejmować nieustannie nowe, trudne wyzwania i być gotowe do szybkich i skutecznych działań – podkreślił minister Mariusz Błaszczak w liście do artylerzystów z okazji ich święta. Choć przypada ono dopiero 4 grudnia, żołnierze świętowali już dzisiaj.

Centralne obchody święta artylerii zostały zorganizowane w Toruniu, gdzie mieści się Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia. To w nim na co dzień szkolą się specjaliści na potrzeby wojsk rakietowych i artylerii. Oficerowie i żołnierze tej formacji spotkali się dzisiaj, by podsumować rok i porozmawiać o wyzwaniach czekających ich w przyszłości. W uroczystości wzięli udział m.in. Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej, gen. Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych, oraz gen. dyw. Dariusz Łukowski, zastępca szefa Sztabu Generalnego WP.

Do uczestników uroczystości list skierował minister Mariusz Błaszczak. – Ostatnie konflikty zbrojne potwierdzają, jak ważna na obecnym polu walki jest artyleria. Wojska rakietowe i artylerii muszą podejmować nieustannie nowe, trudne wyzwania i być gotowe do szybkich i skutecznych działań – napisał szef MON.

Minister Błaszczak podkreślił w liście, jak bardzo zmieniło się wyposażenie rodzimych wojsk rakietowych i artylerii na przestrzeni ostatnich lat. – Przy wsparciu naszego przemysłu zbrojeniowego, dzięki wprowadzeniu do wyposażenia kolejnych dywizjonowych modułów ogniowych Regina zwiększamy zdolności artyleryjskiego rażenia celów na znaczne odległości. Systematycznie rośnie liczba moździerzy automatycznych Rak. Modernizujemy również sprzęt będący w wyposażeniu jednostek rakietowych – wyliczał szef MON. Wskazał także priorytety modernizacyjne na najbliższe lata. – Zdaję sobie sprawę, że wciąż pozostaje wiele do zrobienia, zwłaszcza w sferze nowoczesnej amunicji oraz systemów rozpoznawania i dowodzenia – podkreślał.

Absolutnym priorytetem jest jednak desowietyzacja uzbrojenia posiadanego przez Wojsko Polskie. – Mamy wiele programów, które musimy zrealizować, aby modernizacja naszej armii postępowała i była odzwierciedleniem bieżących potrzeb polskiego wojska. Odchodzenie od sprzętu posowieckiego to jest proces absolutnie nieodwracalny – podkreślał wiceminister Skurkiewicz.

Jak wyjaśniał płk Zenon Wiśniewski, szef Zarządu Wojsk Rakietowych i Artylerii Inspektoratu Wojsk Lądowych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, proces ten będzie obejmował nie tylko wymianę wysłużonych 122 mm haubic Goździk na 155 mm armatohaubice Krab oraz ich kołowy odpowiednik. – Kolejnym elementem będzie wycofanie z użytkowania zestawów rakietowych typu Malutka i zastąpienie ich niszczycielem czołgów, mam nadzieję, że produkcji polskiej. Takim, który będzie adekwatny do potrzeb współczesnego pola walki – komentował szef polskich artylerzystów. Wśród priorytetów jest też znaczące zwiększenie interoperacyjności polskich jednostek artylerii. – Tak chcemy wykonywać zadania ogniowe wspólnie z naszymi sojusznikami, aby informacje rozpoznawcze z ich systemów płynęły do naszego systemu kierowania ogniem i odwrotnie – podkreślał płk Zenon Wiśniewski.

 

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: kpt. Remigiusz Kwieciński, Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Abramsy pod dobrą opieką
 
Nowoczesna łączność dla armii
Bruksela przed szczytem
Cud w Trewirze
Eurofightery znowu w Polsce
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
„Avenger” na Monte Cassino
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Rusza kwalifikacja wojskowa
Zamiana po włosku
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Zimowy sprawdzian podchorążych
Szef MON-u w Brukseli
Mocny sygnał od NATO
Wojna o porządek świata
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Air Show ’25 – do zobaczenia
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Tajna misja polskiej agentki
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Polska przystań brytyjskich jeńców
Wojenny bohater na szubienicy
Dobrowolsi – czas start!
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Zachód przeciwko „korsarzom”
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Którą drogą do armii?
Skromny początek wielkiej wojny
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Offset dla „Wisły”
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Pierwszy skok
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Lista trupich główek
Podwójny Półmaraton Komandosa
Nowy szef CWCR
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO