moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowe szkolenia z cyberbezpieczeństwa w Centrum

Nowe szkolenia z cyberbezpieczeństwa realizowane w ostatnim czasie w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki na potrzeby Wojsk Obrony Terytorialnej oraz pozostałych rodzajów SZ RP przyczyniają się do zwiększenia ochrony cyberprzestrzeni.

W 2016 roku NATO uznało cyberprzestrzeń za obszar działań, który musi być chroniony tak samo skutecznie w powietrzu, jak i na lądzie oraz morzu. Stała się więc ona jedną z pięciu wzajemnie uzupełniających się domen (oprócz lądowej, powietrznej, morskiej i kosmicznej) w których prowadzi się działania.

Cyberbezpieczeństwo to jedno z priorytetowych zadań w Siłach Zbrojnych RP. W celu jego zapewnienia w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki odbywają się kursy przeznaczone dla administratorów sieci komputerowych: „Bezpieczeństwo cybernetyczne” (od 2016 r.) oraz „CCNA Security” (nowe szkolenie realizowane od października 2019 r.). Prowadzą je wykładowcy oraz instruktorzy z wykorzystaniem bazy szkoleniowej Centrum.

Na kursie „Bezpieczeństwo cybernetyczne” słuchacze poznają podstawowe informacje w zakresie: organizacji i funkcjonowania systemów reagowania na incydenty komputerowe, współczesnych zagrożeń bezpieczeństwa systemu teleinformatycznego, mechanizmów ochrony systemów operacyjnych i stacji roboczych, infrastruktury sieciowej, testowania oprogramowania, metodologii oraz narzędzi testowania penetracyjnego.

Szkoleniem bardziej zaawansowanym jest kurs „CCNA Security”. W ramach jego programu słuchacze szkolą się z zagrożeń bezpieczeństwa we współczesnych sieciach, zabezpieczania urządzeniami sieciowymi, technologii filtrowania ruchu ACL. Na kursie omawiane są również zagadnienia z zakresu systemów zapobiegania intruzom, metody wykrywania ataków, zabezpieczenia sieci lokalnych, systemów kryptograficznych, wirtualnych sieci prywatnych czy też zarządzania bezpieczną siecią.

W oparciu o infrastrukturę CSŁiI, Zespół Działań Cyberprzestrzennych Dowództwa WOT końcem września 2019 r. uruchomił także nowe szkolenia na potrzeby specjalistów cyberbezpieczeństwa z wykorzystaniem laboratorium Cyber Range. Jest to środowisko wirtualizacji zapewniające możliwość prowadzenia szeregu szkoleń z zakresu bezpieczeństwa IT oraz zajęć praktycznych tzw. CTF (Red Blue Team).

Poszerzanie oferty szkoleniowej w zakresie cyberbezpieczeństwa w Centrum oraz rozwój bazy szkoleniowej przyczynia się do zwiększenia ilości przeszkolonych słuchaczy, którzy tworzą, utrzymują i monitorują sieci teleinformatyczne na potrzeby WOT oraz pozostałych rodzajów SZ RP zwiększając tym ochronę cyberprzestrzeni.

***

Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki im. gen. bryg. Heliodora Cepy jest jednostką wojskową podporządkowaną Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Zasadniczymi zadaniami Centrum jest szkolenie z taktyki wojsk łączności, systemów łączności, informatyki, bezpieczeństwa systemów łączności i informatyki oraz zautomatyzowanych systemów dowodzenia. W 2020 roku po planowanej zmianie struktury CSŁiI dodatkowo mają one objąć również walkę informacyjną oraz rozszerzony zostanie zakres szkolenia z bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. W dalszym ciągu będzie także rozwijana i poszerzana oferta szkoleniowa z wykorzystaniem kształcenia na odległość. Szkolenie obywać się będzie stacjonarnie w oparciu o bazę szkoleniową oraz z wykorzystaniem mobilnych zespołów szkoleniowych.

Jednostką wojskową występująca w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki jest powstała 1 października 2019 r. Szkoła Podoficerska „SONDA” w Zegrzu i Toruniu. W formowanej obecnie placówce wprowadzany będzie nowy model kształcenia na podoficerów SZ RP. Tutaj realizowane będą kursy podoficerskie i szkolenia przygotowujące do objęcia pierwszych stanowisk służbowych na potrzeby Sił Zbrojnych RP oraz dla jednostek organizacyjnych Wojsk Obrony Terytorialnej w korpusie podoficerów zawodowych i obrony terytorialnej. Szkolenie w tej jednostce wojskowej będzie odbywać się z wykorzystaniem mobilnych zespołów szkoleniowych oraz kształcenia na odległość.

Tekst: kpt. Krzysztof Baran

red. PZ

autor zdjęć: kpt. Krzysztof Baran

dodaj komentarz

komentarze


Mocny sygnał od NATO
 
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Air Show ’25 – do zobaczenia
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Cud w Trewirze
Zachód przeciwko „korsarzom”
Offset dla „Wisły”
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Podwójny Półmaraton Komandosa
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Liban uznany za strefę działań wojennych
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Zimowy sprawdzian podchorążych
Zielone światło dla Barbary
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Szef MON-u w Brukseli
Nowy szef CWCR
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Lista trupich główek
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Pierwszy skok
Bruksela przed szczytem
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Dobrowolsi – czas start!
Abramsy pod dobrą opieką
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Wojenny bohater na szubienicy
Eurofightery znowu w Polsce
„Avenger” na Monte Cassino
Rakietowy szach
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Tajna misja polskiej agentki
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Lekcje z frontu
Polska przystań brytyjskich jeńców
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Skromny początek wielkiej wojny
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Zamiana po włosku
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Którą drogą do armii?
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Rusza kwalifikacja wojskowa
Roszady personalne w PGZ-ecie
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Nowoczesna łączność dla armii
Invictus w zimowym stylu
Śnieg może być groźną bronią
Wojna o porządek świata

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO