moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Błękitni” lecą do Afganistanu

Żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej będą szkolić oraz doradzać afgańskiej armii i policji. „Błękitni” tworzą główną siłę XI zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie w ramach misji NATO „Resolute Support”. Będą stacjonować w 13 różnych bazach wojskowych. Wylatujących na misję żołnierzy pożegnali dziś koledzy z jednostki oraz najbliżsi.

Po wielomiesięcznych przygotowaniach żołnierze „Błękitnej Brygady” wyjeżdżają na misję do Afganistanu. Wielu z nich to weterani, którzy służyli już poza granicami kraju, także pod Hindukuszem. Wówczas jednak była to operacja bojowa w ramach misji ISAF, teraz żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej będą doradzać afgańskim siłom bezpieczeństwa (wojsko i policja) oraz prowadzić szkolenia dla afgańskich mundurowych. – Misja „Resolute Support”, w której bierzemy udział jest misją szkoleniowo-doradczą. Część zajęć będzie odbywać się w bazach, ale nasi żołnierze z wojsk specjalnych poprowadzą szkolenie także na poligonach – mówi płk pilot Waldemar Gołębiowski, dowódca kontyngentu.

Na misję do Afganistanu wyjeżdża około 400 polskich wojskowych i pracowników resortu obrony narodowej, większość żołnierzy służy właśnie w 12 Brygadzie Zmechanizowanej. – To jeden z najlepszych związków taktycznych Sojuszu Północnoatlantyckiego – podkreślał obecny podczas uroczystości poseł Michał Jach (PiS), przewodniczący komisji obrony narodowej.

Żołnierze XI zmiany PKW Afganistan będą stacjonować aż w 13 różnych bazach rozsianych po całym kraju: od Kandaharu na zachodzie, po Gamberi i Fenty na wschodzie i Kunduz na północy Afganistanu. Polacy będą obecni także w stolicy kraju – Kabulu, w którym znajduje się aż osiem baz wojskowych.

Dowódca podkreśla, że obecna misja nie wiąże się z tak poważnym zagrożeniem jakie istniało jeszcze kilka lat temu, kiedy w ramach misji bojowej żołnierze prowadzili regularne działania przeciwko talibom. Dodaje także, że wyjeżdżający będą dysponować nowoczesnym sprzętem, m.in. amerykańskimi opancerzonymi i odpornymi na miny pojazdami typu MRAP.

– Nie prowadzimy działań bojowych, nie wychodzimy z baz w celu wykonywania działań operacyjnych, ale w Afganistanie bezpiecznie nie jest. Największym zagrożeniem są ostrzały rakietowe baz wojskowych, a także zamachy terrorystyczne – mówi płk pil. Gołębiowski. Dowódca obiecał żołnierzom i ich rodzinom zebranym na placu apelowym szczecińskiej jednostki, że zrobi wszystko, aby kontyngent wrócił do domu w komplecie. – Dla mnie, pilota, który całe życie spędził w samolocie ponaddźwiękowym jest to nowe wyzwanie i doświadczenie. Zawsze, mimo trudnych warunków atmosferycznych, sprowadzałem samoloty do lądowania. Obiecuję, że zrobię wszystko, żebyśmy wszyscy bezpiecznie wylądowali w naszych domach po zakończeniu misji – zapewnił płk pil. Gołębiowski.

Jutro – z lotniska w podszczecińskim Goleniowie – żołnierze wylecą na misję. Tego samego dnia dotrą do amerykańskiej bazy w Afganistanie. Ich służba potrwa około pół roku. Na miejscu zmienią żołnierzy z 1 Brygady Pancernej, 11 Pułku Artylerii i 10 Brygady Logistycznej, którzy tworzyli X zmianę PKW Afganistan w ramach „Resolute Support”.

Marcin Górka

autor zdjęć: kpt. Błażej Łukaszewski, Marcin Górka

dodaj komentarz

komentarze

~daro
1575479700
szczęść Im Boże
49-7A-B0-03

Piekło Berlina
 
Sto lat temu Ślązacy chwycili za broń
Pierwsze zwycięstwo Rotmistrza
Kara śmierci za życie Zofii
Brąz żołnierza na mistrzostwach Europy w grapplingu
Walkę mamy we krwi – żołnierze pokazali moc!
„Czajka” po udanej operacji
Wojskowa gala MMA „Walkę mamy we krwi”
Podchorążowie ćwiczą BLOS
Terytorialsi szkolą instruktorów BSP
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Pomoc w walce z dezinformacją
Co ze sprawdzianem z WF?
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Kurs na dyplomację
Medalowi żołnierze na mistrzostwach Polski w pływaniu
Raki w Toruniu
Śląskie salwy
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Misje kształtują charakter
„Rudy” – bohater Szarych Szeregów
Nagroda nie tylko od dowódcy
Ruszyły zapisy na kolonie dla dzieci żołnierzy
Udany weekend lekkoatletów i wioślarzy
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
Kuźnie oficerskich kadr
„Łucznik” łączy siły z naukowcami
Nowe książeczki wojskowe
Sto sekund do zagłady
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Kto otrzyma Buzdygana?
WOT szkoli snajperów
Wspólny wysiłek
Kulisy wyzwolenia obozu w Holiszowie
Szczepimy się
Course on Diplomacy
Jak wojsko walczy z pandemią
„Defender” dotarł do Europy
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Afganistan. Czas wracać do domu
„Defender Europe ‘21” – żołnierze wyjechali na poligony
Tygrysi zlot myśliwców
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Bój o czarną perłę w koronie
„Wolverine Strike” odpiera atak
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
MON robi zakupy amunicji
Nowy karabin z Tarnowa
Kolejna zmiana gotowa na misję w Rumunii
BME pod znakiem „Miecznika”
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Holenderski dar dla muzeum w Dęblinie
Specjalsi lądują w wodzie
Walka z niewidzialnym wrogiem
Polska stawia na fregaty Miecznik
AFN znów w oktagonie
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Rumuński „Scorpion Spring”
To było wyzwanie dla wszystkich

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO