moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców

Żołnierze terytorialnej służby wojskowej muszą przedstawić swoim pracodawcom harmonogram ćwiczeń i szkoleń, które WOT będą organizowały w 2020 roku. Wszystko po to, by przedsiębiorcy zatrudniający terytorialsów mogli uwzględnić to w planach firmy. – To obowiązek ustawowy, o którym przypominamy aktywnym zawodowo żołnierzom TSW – mówi ppłk Marek Pietrzak, rzecznik WOT.

Co roku dowódcy jednostek obrony terytorialnej muszą opracować harmonogram ćwiczeń i szkoleń żołnierzy TSW na kolejny rok. Jest on ustalany najpierw na szczeblach kompanii, później batalionów, a w końcu całej brygady. – Plan musi uwzględniać wiele elementów, w tym ćwiczenia żołnierzy zawodowych brygady, a także te realizowane w ramach WOT. W związku z tym, że terytorialsów szkolimy w trybie weekendowym, przy planowaniu musimy wziąć też pod uwagę dni wolne, świąteczne itp. – tłumaczy kpt. Damian Stanula, rzecznik prasowy 2 Lubelskiej Brygady OT.

Z opracowanym na szczeblu brygady i zatwierdzonym przez dowództwo WOT harmonogramem muszą – najpóźniej na 30 dni przed końcem roku – zapoznać się wszyscy terytorialsi danej jednostki. Następnie powinni oni przekazać swoim pracodawcom informację o terminach stawiennictwa. To obowiązek terytorialsów zapisany w ustawie o powszechnym obowiązku obrony. – Ideą naszej służby jest godzenie pracy zawodowej ze służbą. Trudno więc sobie wyobrazić, by pracodawcy nie znali grafiku szkoleń swoich pracowników-żołnierzy. Zależy nam, by nasza współpraca odbywała się bezkolizyjnie – mówi ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT.

Informację o przyszłorocznych ćwiczeniach w listopadzie otrzymali m.in. terytorialsi 2 Lubelskiej Brygady OT. Teraz żołnierze przekazują plany ćwiczeń swoim pracodawcom. – Dzięki temu szefowie naszych żołnierzy będą mogli zaplanować pracę w swojej firmie, uwzględniając nieobecności pracowników-żołnierzy – mówi kpt. Stanula. Dodaje, że choć brygada nie weryfikuje dostarczania harmonogramów do zakładów pracy, to doświadczenia z poprzednich lat pokazują, że żołnierze wywiązują się z ustawowego obowiązku.

Informacja, jaką otrzymują pracodawcy dotyczy m.in. terminów szkoleń rotacyjnych (raz w miesiącu ) oraz ćwiczeń zintegrowanych (14 dni w roku). – Pracodawcy mniejszą wagę przywiązują do tego, jaki to rodzaj ćwiczeń. Istotniejsza jest dla nich informacja, że w danym okresie pracownika nie będzie w firmie i muszą albo ustalić inny grafik pracy, albo szukać zastępstwa – mówi kpt. Stanula.

Informacja o ćwiczeniach ma szczególnie znaczenie dla tych przedsiębiorstw czy firm, które pracują nie tylko od poniedziałku do piątku. Przykładem jest przedsiębiorstwo PKP Zamość, zatrudniające kilkunastu terytorialsów. – Pracujemy w systemie zmianowym, wiele stanowisk jest całodobowych. Dlatego jest dla nas dużym usprawnieniem, gdy wcześniej znamy terminy, w których danego pracownika nie będzie, bo musi stawić się na ćwiczenia. Ułatwia to planowanie dyżurów, urlopów itd. – mówi Dariusz Szymański z PKP Zamość. Jako kolejny przykład kpt. Stanula podaje terytorialsów-ratowników, którzy pracują także w weekendy.

Ppłk Marek Pietrzak podkreśla, że obowiązek wcześniejszego informowania pracodawcy o terminach ćwiczeń, nie dotyczy sytuacji, gdy żołnierz zostaje wezwany do wojska w trybie natychmiastowego stawiennictwa. Może się tak zdarzyć np. w sytuacjach kryzysowych, klęsk żywiołowych . – Takich przypadków nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Warto jednak pamiętać, że terytorialsi jako żołnierze są zobligowani do bycia w dyspozycji i gotowości do stawienia się w koszarach – mówi ppłk Pietrzak. Jeśli do takiej sytuacji już dojdzie, pracodawca musi udzielić pracownikowi bezpłatnego urlopu.

Wojska obrony terytorialnej to piąty rodzaj sił zbrojnych. Obecnie w szeregach formacji służbę pełni 23 500 żołnierzy, w tym 19 900 terytorialsów. Terytorialna służba wojskowa dzieli się na rotacyjną – pełnioną przez minimum dwa dni w miesiącu w jednostce wojskowej w określonych przez dowódcę dniach oraz dyspozycyjną – poza jednostką wojskową. W tym czasie żołnierz pozostaje w gotowości do stawienia się do służby w terminie i miejscu wskazanym przez dowódcę jednostki wojskowej.

Paulina Glińska

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
 
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Tajna misja polskiej agentki
Zamiana po włosku
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Którą drogą do armii?
Offset dla „Wisły”
Nowy szef CWCR
Abramsy pod dobrą opieką
Zimowy sprawdzian podchorążych
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Zachód przeciwko „korsarzom”
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Rusza kwalifikacja wojskowa
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Dobrowolsi – czas start!
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
„Avenger” na Monte Cassino
Wojenny bohater na szubienicy
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Lista trupich główek
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Nowoczesna łączność dla armii
Air Show ’25 – do zobaczenia
Bruksela przed szczytem
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Pierwszy skok
Eurofightery znowu w Polsce
Polska przystań brytyjskich jeńców
Szef MON-u w Brukseli
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Mocny sygnał od NATO
Wojna o porządek świata
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Podwójny Półmaraton Komandosa
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Cud w Trewirze
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Skromny początek wielkiej wojny
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO