moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Francuzi i Brytyjczycy szkolili się w Bydgoszczy

Przez ostatnie dwa tygodnie prawie 800 żołnierzy z francuskiego Korpusu Szybkiego Reagowania (RRC-FR) z Lille oraz francusko-brytyjskiej 1 Dywizji Połączonego Korpusu Ekspedycyjnego (CJEF), przygotowywało się w bydgoskim Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (JFTC) do dowodzenia natowskimi siłami szybkiego reagowania. Ich dyżur rozpocznie się w 2021 roku.

Wiosną 2021 roku to francuski Korpusu Szybkiego Reagowania – Rapid Reaction Corps-France (RRC-FR) z Lille obejmie dowództwo nad kolejną zmianą natowskiego Lądowego Komponentu Sił Szybkiego Reagowania – Very High Readiness Joint Task Force, VJTF – czyli tzw. szpicy. Trójkolorowi zdecydowali, że przygotowania do tego wymagającego, sojuszniczego zadania rozpoczną w Polsce, w bydgoskim Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (JFTC). – Ćwiczenie Citadel Bonus 2019 to dla Rapid Reaction Corps-France początek długiego procesu przygotowania się do certyfikacji jako Dowództwo Komponentu Lądowego (LCC HQ). Nastąpi to w ramach ćwiczenia „Citadel Jupiter” – wyjaśnia gen. broni Pierre Gillet, dowódca RRC-FR.

Ćwiczenie „Citadel Bonus 2019”, czyli przygotowujące kolejne zmiany VJTF do objęcia swoich obowiązków, trwało dwa tygodnie. Wzięło w nim udział prawie 800 żołnierzy, przede wszystkim z francuskiego Korpusu Szybkiego Reagowania (RRC-FR) oraz utworzonej na potrzeby szpicy, francusko-brytyjskiej 1 Dywizji Połączonego Korpusu Ekspedycyjnego (CJEF). Wielonarodową dywizję tworzą wojskowi z 1 Dywizji Francuskiej z Besançon, a także z brytyjskich jednostek artyleryjskich i logistycznych, w tym m.in. z 36 Engineer Regiment, 102 Logistic Brigade, 1 Regiment Royal Horse Artillery, 150 Regiment The Royal Logistic Corps, 3 Regiment Royal Horse Artillery oraz 106 Regiment Royal Artillery.

W ćwiczeniach brali udział także żołnierze z francusko-brytyjskiej dywizji, francusko-niemieckiej brygady, francuskiej 4 Brygady Walki Powietrznej, francuskiej 7 Brygady Pancernej oraz amerykańskiej 1 Dywizji Pancernej oraz brytyjskiej 1 Dywizji.

Jak podkreślał generał brygady Al Veitch, zastępca dowódcy dywizji CJEF, najważniejszym zadaniem szkolenia „Citadel Bonus 2019” była integracja wielonarodowej ekipy. – Mamy bardzo napięte terminy, aby przygotować dowództwo, zgrać procedury, sprawdzić je. Ćwiczenie było więc dla nas bardzo wartościowe. Dało temu stosunkowo nowemu dwunarodowemu zespołowi możliwość wzajemnego zrozumienia i znalezienia rozwiązań dla zidentyfikowanych problemów – mówił.

Jednym z najintensywniej sprawdzanych obszarów była łączność. Jak poważnie podchodzą Francuzi do tego zadania najlepiej świadczy fakt, że ze zbudowanym na terenie obiektów szkoleniowych w bydgoskim JFTC sztabem wielonarodowej dywizji, zostały połączone wszystkie jednostki, które zostaną oddelegowane do francusko-brytyjskiego VJTF w 2021 roku. O to, by komunikacja z nimi funkcjonowała właściwie zadbali łącznościowcy z aż pięciu francuskich pułków łączności: 40e Régiment de Transmissions z Thionville, 44e Régiment de Transmissions z Mutzig, 28e Régiment de transmissions Issoire, 8e Régiment de Transmissions z Suresnes oraz 53e Régiment de Transmissions z Luneville.

Choć szczegóły scenariusza ćwiczenia „Citadel Bonus 2019” są niejawne, to wiadomo, że sztabowcy mierzyli się m.in. z przerzutem wojsk na duże odległości, prowadzeniem walk w terenie zurbanizowanym oraz pokonywaniem przeszkód wodnych i inżynieryjnych.

Bydgoskie JFTC zorganizowało ćwiczenia z cyklu „Citadel Bonus” po raz piąty. Gen. dyw. Adam Joks, dowódca Centrum, podkreśla, że tegoroczne były największymi z dotychczasowych. – Organizacja tak dużego przedsięwzięcia jakim jest „Citadel Bonus 2019” jednoznacznie pokazuje możliwości Centrum jako ośrodka gotowego do przyjęcia i szkolenia dowódców i sztabów od szczebla brygady do poziomu korpusu czy też połączonego dowództwa – podkreślił oficer.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: JFTC

dodaj komentarz

komentarze


Zielone światło dla Barbary
 
Invictus w zimowym stylu
Skromny początek wielkiej wojny
Bruksela przed szczytem
W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie
Lekcje z frontu
Śnieg może być groźną bronią
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Będą kolejne „Daglezje-P”
Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Offset dla „Wisły”
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Liban uznany za strefę działań wojennych
Zachód przeciwko „korsarzom”
Cud w Trewirze
Eurofightery znowu w Polsce
Lista trupich główek
Zimowy sprawdzian podchorążych
W rezerwie pasywnej będą oceny
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Dobrowolsi – czas start!
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
Nowe śmigłowce kawalerii
Amerykański test czołgistów z 1 Brygady
Abramsy pod dobrą opieką
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Zamiana po włosku
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Gwiazdy sportu dają lekcję
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Pierwszy skok
Rakietowy szach
Roszady personalne w PGZ-ecie
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
„Avenger” na Monte Cassino
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Szef MON-u w Brukseli
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Ślubowanie kadetów OPW
Rusza kwalifikacja wojskowa
Wojna o porządek świata
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Spadochroniarze na Podlasiu
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Podwójny Półmaraton Komandosa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO