moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Natowskie ćwiczenia w cyberprzestrzeni

„Cyber Coalition”, czyli jak NATO ćwiczy obronę cyberprzestrzeni. Do działania zostało zaangażowanych prawie tysiąc ekspertów z 28 państw. Wśród nich byli także Polacy. – Te manewry przyczyniają się do zwiększenia naszego bezpieczeństwa, a także pokazują, jak ważna jest jedność transatlantycka – ocenił wysiłki sojuszników Jens Stoltenber, sekretarz generalny NATO.

„Cyber Coalition” to jedno z największych natowskich ćwiczeń związanych z obroną cyberprzestrzeni. Jego celem jest podnoszenie zdolności dowództw i wojsk do realizacji zadań militarnych w cyberprzestrzeni na poziomie taktycznym, operacyjnym i strategicznym. Właśnie zakończyła się 12. edycja wydarzenia. – Poszczególne Państwa członkowskie Sojuszu Północnoatlantyckiego ponoszą główną odpowiedzialność za poziom Swoich zdolności narodowych w zakresie cyberbezpieczeństwa i jest to ich priorytetem. Odkąd NATO uznało cyberprzestrzeń za domenę operacyjną, duży nacisk jest położony na doskonalenie i wzmacnianie tych zdolności. Ma to miejsce między innymi podczas ćwiczeń takich jak „Cyber Coalition” – mówi gen. bryg. Karol Molenda, dyrektor Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, który reprezentuje tworzone właśnie w Polsce Wojska Obrony Cyberprzestrzeni.

W tym roku w ćwiczeniu wzięło udział około tysiąca osób z 28 państw, zarówno członków NATO, jak i parterów Sojuszu, m. in. z Irlandii, Szwajcarii, Szwecji, czy Finlandii. Po raz pierwszy udział wzięły takie państwa jak: Gruzja, Japonia i Ukraina. Tradycyjnie w natowskich manewrach uczestniczyli także Polacy. Byli to przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Wojsk Obrony Terytorialnej, Akademii Sztuki Wojennej czy Centrum Operacji Cybernetycznych, a także przedstawiciele z NASK i CERT-GOV.

Jakim zadaniom musieli sprostać sojusznicy? Dotyczyły przede wszystkim zacieśniania współpracy. – Podczas ćwiczenia realizowano szereg zróżnicowanych zadań, zarówno operacyjnych czy prawnych, jak i technicznych, a przyjęty scenariusz integrował i korelował wszystkie działania w jednej płaszczyźnie. Wyzwania techniczne dotyczyły m.in. przełamania zabezpieczeń sieci informacyjnych Sojuszu, infrastruktury krytycznej, internetu rzeczy czy też cyberszpiegostwa – wyjaśnia gen. bryg. Molenda. – „Cyber Coalition” stanowi również doskonałą okazję dla NATO do zacieśnienia więzi w cyberprzestrzeni na poziomie dowodzenia strategicznego między Dowództwem Strategicznym ds. Transformacji (Allied Command Transformation, ACT), a Dowództwem Strategicznym ds. Operacji (Allied Command Operations – ACO) – dodaje.

Ćwiczenie było też okazją do sprawdzenia sojuszniczych procedur związanych z reagowaniem na incydenty w cyberprzestrzeni. Jak informuje Sojusznicze Dowództwo ds. Transformacji, przeprowadzono także kilka eksperymentów związanych z militarnym aspektem działań w cyberprzestrzeni. Podczas ćwiczenia wykorzystano m.in. sztuczną sieć neuronową, dzięki której możliwa była szybka identyfikacja przeciwników w sieci. Wykorzystano także algorytmy, które umożliwiły pozyskanie informacji wywiadowczych i pozwoliły określić wcześniejsze działania, a także intencje potencjalnych przeciwników. Sojusznicy skupili się także na wielopłaszczyznowej ocenie sytuacji w cyberprzestrzeni, co miało pomóc w prognozowaniu kolejnych zagrożeń, a co za tym idzie – zapobieganie im.

– „Cyber Coalition” to jedne z największych ćwiczeń cybernetycznych na świecie. Są one bardzo istotne dla NATO, bo tysiące ekspertów z Europy i Ameryki Północnej mogą przetestować swoją zdolność do obrony Sojuszu i krajowych sieci cybernetycznych – mówił przed startem ćwiczenia Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO. – „Cyber Coalition” przyczynia się do zwiększenia naszego bezpieczeństwa, a także pokazuje, jak ważna jest jedność transatlantycka – podkreślił.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Cyber.mil.pl, NATO

dodaj komentarz

komentarze


Podwójny Półmaraton Komandosa
 
Przerwany lot „Orlika”
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Priorytety dla armii
Polska przystań brytyjskich jeńców
Eurofightery znowu w Polsce
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Dobrowolsi – czas start!
W Jachrance o skokach spadochronowych
Wielki test w West Point coraz bliżej
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Nowoczesna łączność dla armii
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Mocny sygnał od NATO
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Sztandar dla Dowództwa WOT
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Tajna misja polskiej agentki
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Telefon zaufania dla żołnierzy
Zamiana po włosku
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Zachód przeciwko „korsarzom”
Rusza morski „Dragon”
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Air Show ’25 – do zobaczenia
Kleszcze dla wojska
Nowy szef CWCR
Którą drogą do armii?
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Leopardy jadą na poligon
Lista trupich główek
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Wojenny bohater na szubienicy
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Pamiętamy o Niezłomnych
Palmiry – miejsce kaźni
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Abramsy pod dobrą opieką
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Offset dla „Wisły”
Będzie za co kupić koreańską broń
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO