moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ruszył kurs podoficerski „SONDA” w Mazowieckiej Brygadzie OT

16 grudnia w Pomiechówku rozpoczął się kurs podoficerski „SONDA”. Jest to pierwszy kurs „SONDA” organizowany przez 6 Mazowiecką Brygadę Obrony Terytorialnej. Kurs zakończy się egzaminem w kwietniu 2020 r.

„Sonda” to kurs podoficerski, skierowany wyłącznie do żołnierzy-ochotników Wojsk Obrony Terytorialnej. Jest dopełnieniem całej struktury szkoleniowej WOT, wpisanym między funkcjonujące już szkolenia szeregowych oraz kandydatów na oficerów w ramach kursu Agrykola. Kurs trwa kilka miesięcy i obejmuje zajęcia praktyczne i teoretyczne, prowadzony jest przez brygady OT. - Podczas rozmów kwalifikacyjnych mieliśmy dużo chętnych, aby dostać się na kurs „SONDA”. Od dziś żołnierze-ochotnicy są na etapie szkolenia ogólnego. Następnie w styczniu wezmą udział w zajęciach instruktorsko-metodycznych oraz szkoleniu specjalistycznym w lutym. W marcu czekają na nich praktyki, a w kwietniu przejdą ostatni etap, najważniejszy - egzamin na podoficera OT, w którym będą uczestniczyć przedstawiciele Centrum Szkolenia WOT z Torunia. – tłumaczy Dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Oborny Terytorialnej pułkownik Przemysław Owczarek.

Kandydaci na kurs muszą być co najmniej od roku w służbie, posiadać co najmniej średnie wykształcenie i zgodę przełożonych. Kwalifikacja rozpoczyna się od rozmowy kwalifikacyjnej i egzaminu z wychowania fizycznego. Kandydat może uzyskać dodatkowe punkty za m.in odpowiednie wykształcenie, aktywność społeczną, oraz osiągnięcia w czasie służby.

Program kursu „Sonda” zostały stworzony praktycznie od podstaw, ponieważ musiał odpowiadać specyfice formacji, w tym formie służby żołnierzy OT. Kurs trwa 35 dni szkoleniowych. Kandydaci na podoficerów przechodzą najpierw zajęcia instruktorsko – metodyczne, które kończy praktyczny test. Zdanie testu jest przepustką do części specjalistycznej. Duża część zajęć poświęcona jest przywództwu. Zajęcia w czasie kursu prowadzą sami podoficerowie, to oni przygotowują zajęcia, prowadzą je, są instruktorami i egzaminatorami.

Teraz brygady, niedługo Szkoła Podoficerska „SONDA”

W niedalekiej przyszłości ciężar szkolenia kadr podoficerskich przejmie powstająca Szkoła Podoficerska WOT „SONDA”. Będzie ona kształciła kandydatów na podoficerów w korpusie żołnierzy zawodowych, żołnierzy OT oraz żołnierzy rezerwy na kierunkach łączności i informatyki, cyberbezpieczeństwa oraz lekkiej piechoty. Będzie ona efektywnie zagospodarowywała ogromny potencjał żołnierzy OT i będzie głównym źródłem pozyskania kadry podoficerskiej WOT.
Szkoła Podoficerska „SONDA” jest obecnie budowana w ramach Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki. Szkołą będzie dyslokowana dwupołożeniowo (w Zegrzu i Toruniu). W Zegrzu szkoleni będą kandydaci na podoficerów o specjalności łączności i informatyki oraz cyberbezpieczeństwa, a w Toruniu będzie się znajdował wydział piechoty lekkiej, który będzie szkolił kandydatów na podoficerów o specjalnościach adekwatnych do zadań pododdziałów lekkiej piechoty.

SONDA – skąd ta nazwa?

„SONDA” – jest to akronim nazwy Szkoła Niższych Dowódców, której początki sięgają 1944 roku. W pierwszej połowie tego roku decyzją Komendy Głównej AK zlikwidowane zostały Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty, a w ich miejsce powstały Zastępcze Kursy Szkolenia Niższych Dowódców (ZKSND). Kursy te w końcowym okresie działalności Armii Krajowej były podstawowymi kursami szkoleniowymi obejmującymi poziom dowódców drużyn.

Obecnie w WOT służbę pełni niemal 25 tys. żołnierzy. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

Tekst: ppor. Jolanta Maciaszek

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
„Czarownice” nad Londynem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sztandar dla cyberwojsk
Pokazali swoją siłę
Latający radar
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
Kremlowska wirtualna korekta
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Przesmyk w grze
Plan na szczyt
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
Zaprojektuj mural o powstaniu
Bór-Komorowski – oficer wybitny pod każdym względem
„Pierwsza Drużyna” na start
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Pamiętamy o bohaterach D-Day
Dzień, który zmienił bieg wojny
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Inwestycja potrzebna jak tlen
Andrzej Duda spotkał się z żołnierzami strzegącymi granicy
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Sukcesy żołnierzy CWZS-u
Pojazdy naziemnej obsługi polskiego lotnictwa
Podróż w ciemność
Wirtualna tarcza nad wojskami NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ratownicy na medal
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Gortat Team vs drużyna NATO
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
AWACS-y dostarczone
Equipment Tailored to the Needs
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Trzy miecze pokoju
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Policjanci szkolą wojsko
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
Jak rozbito więzienie w Końskich
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
NATO on Northern Track
„Baltops” – moc na Bałtyku
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Terroryści na lotnisku
AW149 wkrótce „made in Poland”
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
O bezpieczeństwie w Białymstoku
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Więcej miejsc dla dobrowolsów
„Osiodłać krowę”
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Ameryka daje wsparcie
Będą zmiany w przepisach po incydencie na granicy z Białorusią
Polacy ćwiczą na Słowackiej Tarczy
Więcej niż szkolenie TCCC
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
Donald Tusk: Musimy bronić naszych granic
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO