moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ruszył kurs podoficerski „SONDA” w Mazowieckiej Brygadzie OT

16 grudnia w Pomiechówku rozpoczął się kurs podoficerski „SONDA”. Jest to pierwszy kurs „SONDA” organizowany przez 6 Mazowiecką Brygadę Obrony Terytorialnej. Kurs zakończy się egzaminem w kwietniu 2020 r.

„Sonda” to kurs podoficerski, skierowany wyłącznie do żołnierzy-ochotników Wojsk Obrony Terytorialnej. Jest dopełnieniem całej struktury szkoleniowej WOT, wpisanym między funkcjonujące już szkolenia szeregowych oraz kandydatów na oficerów w ramach kursu Agrykola. Kurs trwa kilka miesięcy i obejmuje zajęcia praktyczne i teoretyczne, prowadzony jest przez brygady OT. - Podczas rozmów kwalifikacyjnych mieliśmy dużo chętnych, aby dostać się na kurs „SONDA”. Od dziś żołnierze-ochotnicy są na etapie szkolenia ogólnego. Następnie w styczniu wezmą udział w zajęciach instruktorsko-metodycznych oraz szkoleniu specjalistycznym w lutym. W marcu czekają na nich praktyki, a w kwietniu przejdą ostatni etap, najważniejszy - egzamin na podoficera OT, w którym będą uczestniczyć przedstawiciele Centrum Szkolenia WOT z Torunia. – tłumaczy Dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Oborny Terytorialnej pułkownik Przemysław Owczarek.

Kandydaci na kurs muszą być co najmniej od roku w służbie, posiadać co najmniej średnie wykształcenie i zgodę przełożonych. Kwalifikacja rozpoczyna się od rozmowy kwalifikacyjnej i egzaminu z wychowania fizycznego. Kandydat może uzyskać dodatkowe punkty za m.in odpowiednie wykształcenie, aktywność społeczną, oraz osiągnięcia w czasie służby.

Program kursu „Sonda” zostały stworzony praktycznie od podstaw, ponieważ musiał odpowiadać specyfice formacji, w tym formie służby żołnierzy OT. Kurs trwa 35 dni szkoleniowych. Kandydaci na podoficerów przechodzą najpierw zajęcia instruktorsko – metodyczne, które kończy praktyczny test. Zdanie testu jest przepustką do części specjalistycznej. Duża część zajęć poświęcona jest przywództwu. Zajęcia w czasie kursu prowadzą sami podoficerowie, to oni przygotowują zajęcia, prowadzą je, są instruktorami i egzaminatorami.

Teraz brygady, niedługo Szkoła Podoficerska „SONDA”

W niedalekiej przyszłości ciężar szkolenia kadr podoficerskich przejmie powstająca Szkoła Podoficerska WOT „SONDA”. Będzie ona kształciła kandydatów na podoficerów w korpusie żołnierzy zawodowych, żołnierzy OT oraz żołnierzy rezerwy na kierunkach łączności i informatyki, cyberbezpieczeństwa oraz lekkiej piechoty. Będzie ona efektywnie zagospodarowywała ogromny potencjał żołnierzy OT i będzie głównym źródłem pozyskania kadry podoficerskiej WOT.
Szkoła Podoficerska „SONDA” jest obecnie budowana w ramach Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki. Szkołą będzie dyslokowana dwupołożeniowo (w Zegrzu i Toruniu). W Zegrzu szkoleni będą kandydaci na podoficerów o specjalności łączności i informatyki oraz cyberbezpieczeństwa, a w Toruniu będzie się znajdował wydział piechoty lekkiej, który będzie szkolił kandydatów na podoficerów o specjalnościach adekwatnych do zadań pododdziałów lekkiej piechoty.

SONDA – skąd ta nazwa?

„SONDA” – jest to akronim nazwy Szkoła Niższych Dowódców, której początki sięgają 1944 roku. W pierwszej połowie tego roku decyzją Komendy Głównej AK zlikwidowane zostały Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty, a w ich miejsce powstały Zastępcze Kursy Szkolenia Niższych Dowódców (ZKSND). Kursy te w końcowym okresie działalności Armii Krajowej były podstawowymi kursami szkoleniowymi obejmującymi poziom dowódców drużyn.

Obecnie w WOT służbę pełni niemal 25 tys. żołnierzy. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

Tekst: ppor. Jolanta Maciaszek

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Spadochroniarze na Podlasiu
 
Zamiana po włosku
Rakietowy szach
Cud w Trewirze
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Będą kolejne „Daglezje-P”
Rusza kwalifikacja wojskowa
Bruksela przed szczytem
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Roszady personalne w PGZ-ecie
Invictus w zimowym stylu
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Ślubowanie kadetów OPW
Śnieg może być groźną bronią
Mocny sygnał od NATO
Którą drogą do armii?
Lekcje z frontu
W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie
Zimowy sprawdzian podchorążych
Offset dla „Wisły”
Eurofightery znowu w Polsce
Wojna o porządek świata
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
W rezerwie pasywnej będą oceny
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Nowe śmigłowce kawalerii
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
Gwiazdy sportu dają lekcję
Liban uznany za strefę działań wojennych
Zielone światło dla Barbary
Pierwszy skok
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
„Avenger” na Monte Cassino
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Abramsy pod dobrą opieką
Dobrowolsi – czas start!
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Lista trupich główek
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Skromny początek wielkiej wojny
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Szef MON-u w Brukseli
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Zachód przeciwko „korsarzom”
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Podwójny Półmaraton Komandosa
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO