moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

ŻW buduje laboratorium kryminalistyczne

Zbadają ślady biometryczne i DNA, sprawdzą wiarygodność dokumentów i broń, przeanalizują skład paliw i innych substancji, np. odurzających, zbadają też ślady narzędzi i zrekonstruują urządzenia wybuchowe – między innymi takimi zadaniami zajmą się eksperci Laboratorium Kryminalistycznego Żandarmerii Wojskowej. Jednostka powstanie w Mińsku Mazowieckim do końca 2022 roku.

Struktura Żandarmerii Wojskowej niebawem się powiększy. W Mińsku Mazowieckim, na terenie Centrum Szkolenia ŻW, zbudowane zostanie nowoczesne laboratorium kryminalistyczne. Będzie ono wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt do analizy danych i zatrudni żołnierzy ŻW oraz pracowników resortu obrony, którzy są biegłymi w różnych dziedzinach.

Dotychczas Żandarmeria Wojskowa, zgodnie ze swoimi zadaniami, prowadziła postępowania karne, w czasie których śledczy zabezpieczali różnego rodzaju dowody. Niestety, nie posiadając własnego laboratorium, zebrany materiał dowodowy musieli wysyłać do laboratoriów kryminalistycznych policji lub straży granicznej. To niekiedy wydłużało czas przygotowania ekspertyz, a w przypadku opinii zlecanych prywatnym ekspertom zwiększało koszty postępowania karnego.

Teraz ma się to zmienić, a żandarmeria zyska autonomiczność w badaniu śladów i dowodów popełnienia przestępstw. – Wybudowanie własnego laboratorium obniży nam koszty pracy biegłych, u których musieliśmy zamawiać ekspertyzy – podkreśla ppłk Artur Karpienko, rzecznik prasowy Komendanta Głównego ŻW.

Nowa komórka ma powstać w Mińsku Mazowieckim do końca 2022 roku. W jej składzie działać będzie kilka zakładów: biometryki i identyfikacji osób, informatyki śledczej i badania dokumentów oraz fizykochemii i mechanoskopii. W strukturze znajdzie się także sekcja odpowiedzialna za ewidencję dowodów, logistykę oraz prawidłowe dokumentowanie bieżącej pracy ekspertów i biegłych. – W laboratorium kryminalistycznym badać będziemy różnego rodzaju ślady zabezpieczone na miejscach przestępstw. Chodzi tu np. o ślady daktyloskopijne (metoda identyfikacji człowieka na podstawie śladów linii papilarnych opuszek palców rąk – red.) czy ślady DNA – tłumaczy ppłk Karpienko.

Ponadto eksperci zajmą się także badaniem śladów mechanoskopijnych, czyli tych pozostawionych przez narzędzie użyte przez sprawcę przestępstwa. Sprawdzać będą także autentyczność dokumentów, badać np. paliwa, a także substancje psychotropowe i odurzające. Laboratorium będzie także rekonstruować urządzenia wybuchowe i badać broń. – Na podstawie tych badań, zatrudnieni w laboratorium biegli będą wydawać ekspertyzy, które wykorzystamy w postępowaniach sądowych – wyjaśnia jeden ze śledczych ŻW.

Laboratorium będzie wyposażone w najwyższej jakości urządzenia do ujawniania śladów. Chodzi tu m.in. o różnego rodzaju mikroskopy, skanery 3D, skanery światła strukturalnego, komory cyjanoakrylowe służące do ujawniania śladów linii papilarnych. Powstanie także specjalistyczna pracownia fizyko-chemiczna.

Prace budowlane laboratorium ruszą niebawem, ale już teraz Żandarmeria Wojskowa gromadzi nowoczesny sprzęt i zatrudnia kadrę. Kilka dni temu do ŻW dotarł mikroskop 3D, za pomocą którego będzie można obejrzeć strukturę jakiegoś narzędzia i zbadać, co gołym okiem jest niewidoczne, np. jakieś minimalne wgniecenia czy zarysowania. – Sprawdzimy za jego pomocą np. to, czy ktoś nie próbował dorobić klucza do szafy pancernej, a badając zamek wymontowany z drzwi, będziemy mogli ocenić, czy nie doszło to próby włamania – mówi żandarm.

Trwa także proces naboru kadry. W laboratorium zatrudnienie znajdą m.in. biegli pracujący poza wojskiem, np. w innych służbach oraz ludzie, którzy mają doświadczenie w pracy laboratoryjnej. Pracownicy będą kierowani na specjalistyczne szkolenia i na praktyki do różnego rodzaju polskich laboratoriów, np. Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji czy do placówek ABW i Straży Granicznej.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Natalia Trzeciak

dodaj komentarz

komentarze

~xyz
1577479140
Jakie wykształcenie należy mieć, aby móc podjąć pracę w takiej placówce?
C5-18-4E-CE
~kubek
1576669620
na zachodzie już dawno mają skanery do linii papilarnych a tu w tej nowoczesności dalej tusz
BD-D0-74-97

Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Szpej na miarę potrzeb
Animus Fortis, czyli mężny duch
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
V Korpus z nowym dowódcą
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
NATO na północnym szlaku
Rakiety dla Jastrzębi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Przygotowania czas zacząć
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Psiakrew, harmata!
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Hiszpański palimpsest
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Weterani i bokser „Master”
Ogień w podziemiu
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Wojna w świętym mieście, epilog
Kurs z dzwonem
Odstraszanie i obrona
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Cena wolności
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Jeśli nie Jastrząb, to…
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w świętym mieście, część druga
Mundury w linii... produkcyjnej
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojsko inwestuje w Limanowej
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Zmiany w dodatkach stażowych
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Jak wyszkolić pilota F-16?
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
25 lat w NATO – serwis specjalny
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Optyka dla żołnierzy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Święto wojskowego sportu
Prawda o zbrodni katyńskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO