moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kolejny krok w budowie zdolności K-9 w WOT

Rozwój Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej K9 WOT nabiera tempa. Kilkunastu żołnierzy 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej wzięło udział w szkoleniu zorganizowanym przez ratowników z wieloletnim doświadczeniem.

Nawigacja w czasie poszukiwań, przeszukanie terenu szybką trójką, planistyka, profilowanie oraz współpraca z przewodnikiem psa ratowniczego to tylko część tematów poruszonych podczas 6. dniowych warsztatów dla członków pilotażowego programu GPR K9 WOT.

Szkolenie zorganizowane dla 13ŚBOT przez Fundację Psi Ratownicy pozwoliło „terytorialsom” podczas symulowanych akcji przekonać się jak trudnym odpowiedzialnym zadaniem jest udział w poszukiwaniach.

- Nasze ćwiczenia były bardzo różnorodne i często zaskakujące. Jednego dnia pełniłem niezwykle odpowiedzialną rolę planisty, którego zadaniem jest opracowanie taktyki akcji poszukiwawczej, wyznaczanie sektorów, wysyłanie zespołów w teren, analiza informacji. Z kolei innego dnia musiałem odejść od komputera i iść z zespołem w teren, gdzie moją rolą była nawigacja z wykorzystaniem GPS. Zdarzyło się, że jedna z symulowanych akcji została ogłoszona na koniec dnia, kiedy wszyscy zasiedli wygodnie do kolacji. Nie było słowa sprzeciwu. Każdy wiedział, jakie jest jego zadanie w grupie i że trzeba działać natychmiast. – powiedział ppor. Adam Dłużniak z GPR K9 WOT, Śląskiej Brygady. Ppor. Dłużniak przyznaje, że choć dużo już wiedział o pracy psów podczas akcji to zaskoczyły go w działaniu.

- Po raz pierwszy na większą skalę miałem okazję szkolić się z psami ratowniczymi, które biorą udział w akcjach poszukiwawczych. Podczas nocnej, symulowanej akcji przekonałem się, że mając do dyspozycji nawet kamerę termowizyjną nie jestem w stanie wygrać ze zmysłami psa. Był szybszy. Odnalazł poszkodowanego w wyznaczonym do przeszukania sektorze zdecydowanie szybciej niż zrobiłby to człowiek nawet posługujący się zaawansowanym elektronicznie sprzętem. - podkreślał żołnierz 13. ŚBOT.

Tak realistyczne przeprowadzenie symulowanych akcji nie byłoby możliwe gdyby nie wsparcie Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej OSP Wałbrzych. To jej członkowie wcielili się w role zaginionych a część z nich wraz ze swoimi psami ratowniczymi ruszyła z nawigatorami 13ŚBOT do akcji.

- Jesteśmy pod wrażeniem Waszego zaangażowania i wiemy, że jeśli kiedyś bylibyśmy na tej samej akcji to chętnie pójdziemy z Wami jako nawigatorami bo wiemy, że możemy Wam zaufać – mówili zgodnie podczas podsumowania szkolenia ratownicy z GPR OSP Wałbrzych.

13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej jako pierwsza jednostka wprowadza pilotażowy program Grup Poszukiwawczo – Ratowniczych z psami. Formacja w czerwcu rozpoczęła szkolenie nawigatorów czyli osób, które w czasie akcji idą w teren wraz z przewodnikiem i psem. Ich zadaniem jest nawigowanie zespołu w taki sposób aby cały wskazany grupie teren został dokładnie przeszukany. Teraz rusza rekrutacja przewodników z psami. Co ważne w WOT to nie wojsko jest właścicielem psa a jego przewodnik a służba psów oparta będzie o istniejące przepisy - rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie zwierząt wykorzystywanych w akcjach ratowniczych.

W momencie gdy pies zda egzamin klasy 0 Państwowej Straży Pożarnej, WOT podpisze z jego przewodnikiem kontrakt. Od tego momentu to wojsko przejmuje finansowanie psa począwszy od wyżywienia poprzez szkolenia i wyposażenie po pełną opiekę weterynaryjną. Z przewodnikami, których psy już mają zdane egzaminy klasy 0 lub 1 kontrakt będzie podpisywany automatycznie, gdy tylko wstąpi on do WOT. Co ważne, osoby które działają obecnie w grupach OSP nie muszą z nich rezygnować by zostać przewodnikiem także w WOT. Ochotnicza Straż Pożarna w czasie pokoju zawsze ma pierwszeństwo przez Wojskami Obrony Terytorialnej.

Tak było chociażby w przypadku powodzi, gdzie żołnierze WOT będący jednocześnie strażakami OSP byli zwolnieni ze stawiennictwa w trybie alarmowym w związku z wykonywaniem działań w ramach swojej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej.

Tekst: Monika Krasińska-Ligejka

red. PZ

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


Oczy na Kijów
 
Prezydent Warszawy: oddajmy hołd bohaterom!
Jaki będzie czołg przyszłości?
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Paryż – odliczanie do rozpoczęcia igrzysk!
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Roczny dyżur spadochroniarzy
Olimp gotowy na igrzyska!
Polsko-litewskie konsultacje
Posłowie wybrali patronów 2025 roku
Prezydent Zełenski w Warszawie
„Armia mistrzów” – kolarstwo, łucznictwo, pięciobój nowoczesny, strzelectwo, triatlon i wspinaczka sportowa
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Hala do budowy Mieczników na finiszu
„Operacja borelioza”
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Na ratunek… komandos
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Sejm podziękował za służbę na granicy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Kaczmarek z nowym rekordem Polski!
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Operacja „Wschodnia zorza”
Spadochroniarze na warcie w UE
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
„Armia mistrzów” – sporty walki
„Armia mistrzów” – lekkoatletyka
Formoza. Za kulisami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
RBN przed szczytem NATO
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
Ciężko? I słusznie! Tak przebiega selekcja do Formozy
Jak usprawnić działania służb na granicy
International Test
Tridon Mk2, czyli sposób na drona?
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
Most III, czyli lot z V2
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Z parlamentu do wojska
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Lotnicy pamiętają o powstaniu
The Suwałki Gap in the Game
Silniejsza obecność sojuszników z USA
„Armia mistrzów” – sporty wodne
Feniks – następca Mangusty?
Za zdrowie utracone na służbie
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Partyzanci z republiki
Szpital u „Troski”
W Sejmie o zniszczeniu Tupolewa
Posłowie o efektach szczytu NATO
Nie wierzę panu, mister Karski!
Londyn o „Tarczy Wschód”
Włoski Centauro na paryskim salonie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO