Nowe produkty, sukcesy eksportowe i badawcze - rok 2019 zapisze się w historii NITRO-CHEMU jako ważny i przełomowy dla rozwoju firmy. W planach na 2020. m.in. wejście na nowe rynki.
W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy bydgoskie przedsiębiorstwo umocniło się na pozycji lidera polskiej zbrojeniówki w zakresie eksportu. Materiały produkowane przez NITRO-CHEM trafiały nie tylko na europejskie rynki, ale także do Azji czy Stanów Zjednoczonych. W 2019 roku strona amerykańska potwierdziła dalszą współpracę i zamówienie w kolejnych latach.
Ważnym wydarzeniem dla rozwoju NITRO-CHEMU było uruchomienie w mijającym roku linii produkcyjnej pocisków MK 82 stosowanych przez myśliwce F16. Do polskiej armii trafiło już 200 tego typu bomb na potrzeby uzbrojenia Jastrzębi. Pociski MK82 wykorzystywane są przez niemal wszystkie wojska państw należących do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Spółka liczy więc na możliwość eksportu bomb na rynki zagraniczne.
Sukces przyniosły także prace badawcze nad pierwszym polskim małowrażliwym materiałem K-43. Pocisk wypełniony środkiem minimalizującym skutecznie ryzyko niezamierzonej detonacji, otrzymał we wrześniu 2019 roku branżową nagrodę DEFENDER.
Rok 2019 był rekordowy także pod względem wydatków na modernizację przedsiębiorstwa. Remonty i rozbudowa kosztowały ponad 30 mln złotych. Powstały m.in. dodatkowe stacje węglowe, które eliminują substancje organiczne ze ścieków produkcyjnych przekazywanych do oczyszczania. Rok 2019 stanowił ważny impuls w rozwoju firmy. Nie zwalniamy tempa. Planujemy kolejne projekty modernizacyjne i badawcze. Chcemy zadebiutować także na nowych rynkach – mówi Krzysztof Kozłowski, prezes zarządu Zakładów Chemicznych „NITRO-CHEM” S.A.
W 2020 roku produkty powstające w bydgoskim NITRO-CHEMIE mają pojawić się m.in. w RPA, Tajwanie czy Arabii Saudyjskiej. Spółka liczy także na zwiększenie dostaw amunicji dla polskiej armii, w tym pocisków do samobieżnego działa polowego RAK. NITRO-CHEM chce utrzymać także wysoki poziom wydatków na modernizację i unowocześnianie zaplecza technologicznego oraz infrastrukturalnego.
Źródło: NITRO-CHEM
autor zdjęć: NITRO-CHEM
komentarze