W nocy z niedzieli na poniedziałek 22/23 grudnia 2019 r., służba dyżurna 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT (4WMBOT) otrzymała informację o zaginięciu cywilnego statku powietrznego w rejonie Ostródy. Aktywowano Naziemny Zespół Poszukiwawczo-Ratowniczy (NZPR). Do działania w trudnym terenie w rejonie Dylewskiej Góry skierowano blisko 30 żołnierzy, którzy w trakcie poszukiwań współdziałają z policjantami i strażakami.
Do tej pory żołnierze WOT brali udział w kilkunastu akcjach poszukiwawczych – głównie zaginionych osób, działania te były prowadzone na wniosek policji. Poszukiwania w rejonie Wzgórz Dylewskich są pierwszymi w historii formacji, których celem jest odnalezienie zaginionego statku powietrznego.
Naziemne Zespoły Poszukiwawczo – Ratownicze to jeden z elementów systemu zarządzania kryzysowego Wojsk Obrony Terytorialnej. W dniu 25 września 2018 r., zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej, Wojska Obrony Terytorialnej zostały włączone w system poszukiwania i ratownictwa lotniczego (ASAR). Obecnie siły i środki do systemu wydzielają brygady od 1. do 4. (z czasem gotowości do działania 4 godzin). W roku 2020 do systemu wejdą kolejne brygady OT (od 5. do 13.).
NZPR przeznaczone są do niesienia pomocy załogom i pasażerom statków powietrznych, które uległy awarii. Ich zadaniem jest odnalezienie miejsca wypadku lub osób zaginionych, udzielenie pierwszej pomocy, zabezpieczenie śladów oraz ochrona mienia i wyposażenia. Na wyposażeniu NZPR znajdują się m.in. urządzenia do nawigacji, radiotelefony czy też oświetlenia sygnalizacyjne.
Ideą działania NZPR jest wsparcie społeczeństwa nie tylko w sytuacjach katastrof statków powietrznych, ale również w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia ludzkiego np. podczas poszukiwania zaginionych osób.
Rozwój zdolności w zakresie zarządzania kryzysowego stanowi jeden z głównych priorytetów Wojsk Obrony Terytorialnej. Obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej służy już blisko 25 tys. żołnierzy. W przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej ten potencjał może być efektywnie wykorzystany, a terytorialny charakter formacji jest jej olbrzymim atutem, który daje możliwość podejmowania szybszych i sprawniejszych działań.
Tekst: ppłk Marek Pietrzak
autor zdjęć: DWOT
komentarze