moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Chico, the army dog

Żołnierze z Batalionowej Grupy Bojowej NATO poruszyli niebo i ziemię, aby adoptować psa. Dziś Chico, bo tak go nazwali, jest pełnoprawnym mieszkańcem sojuszniczej bazy w Bemowie Piskim. – On jest nie tylko naszym towarzyszem, dzięki niemu rozłąka z bliskimi nie jest tak dotkliwa – mówią wojskowi, którzy służą w Polsce.

Chico pojawił się w życiu Batalionowej Grupy Bojowej NATO mniej więcej dwa lata temu. Niewielki łaciaty kundelek plątał się przy żołnierzach wojsk rozpoznawczych, którzy właśnie działali w terenie. Dzielnie razem z nimi przeszedł wiele kilometrów marszu. Potem coraz częściej pojawiał się na poligonie, tak że w końcu obecność psa stała się dla wszystkich naturalna. – Towarzyszył żołnierzom podczas porannych ćwiczeń, chętnie zajadał się też przysmakami, które wojskowi przemycali dla niego ze stołówki. Szybko nadaliśmy mu imię. A ja, żeby móc bawić się z Chico, nauczyłam się nawet komend w języku polskim – opowiada spec. Emily Dittmar z US Army.

Małgorzata Sobolewska, tłumaczka Batalionowej Grupy Bojowej wspomina, że Chico wziął nawet udział w obchodach Dnia Weterana, który w armii amerykańskiej przypada 11 listopada. – Następnego dnia rano w jednostce odbył się bieg, w którym uczestniczyło 1200 żołnierzy sojuszniczych armii. Jako pierwszy pobiegł oczywiście Chico. Żartowaliśmy, że to on nadaje tempo i wyznacza kierunek żołnierzom – śmieje się Sobolewska. Dodaje, że bieganie, obok spania i jedzenia to jedno z ulubionych zajęć psa. – I całe szczęście, bo biorąc pod uwagę to, ile je, mógłby mieć problemy z utrzymaniem sylwetki – dodaje.

Kudłaty przyjaciel stał się dla żołnierzy czymś więcej niż towarzyszem zabaw. Jak mówią wojskowi, Chico pomaga im uporać się z tęsknotą za domem. – Pamiętam, że zobaczyłem zdjęcie Chico jeszcze podczas szkolenia przygotowującego do wyjazdu na misję. Nie mogłem się doczekać spotkania z nim, wiedziałem, że dzięki jego obecności będzie mi w Polsce łatwiej– mówi sierż. Tom Canino z US Army. Podobnie o nowym pupilu mówi sierż. Michael Vanhoy. – Kiedy przyjechaliśmy do Polski, wszyscy tęskniliśmy za naszymi bliskimi. Obecność Chico sprawiła, że ta rozłąka jest trochę mniej dotkliwa – dodaje.

Nic dziwnego, że informacja, która pewnego dnia obiegła bazę, była jak grom z nieba: Chico zniknął. Wszyscy rzucili się szukać psa. Po kilku dniach nieformalna akcja zakończyła się sukcesem. Niestety połowicznym, bo Chico, owszem się znalazł, ale w… schronisku. Był co prawda pod bardzo dobrą opieką wolontariuszy z Przystanku na Cztery Łapy w Makowie Mazowieckim, jednak wojskowi chcieli, aby wrócił do Bemowa Piskiego. Okazało się to nie lada wyzwaniem, ponieważ polskie przepisy nie pozwalają, aby pies mieszkał na terenie jednostki wojskowej. – Pomysły były więc różne, niektórzy żołnierze byli gotowi nawet zabrać go ze sobą do Stanów – wspomina tłumaczka. Na szczęście okazało się, że nie jest to konieczne. Wojskowi poruszyli niebo i ziemię i znaleźli w końcu rozwiązanie, dzięki któremu Chico został pełnoprawnym mieszkańcem ich bazy w Bemowie Piskim. – Aby pies mógł przebywać na terenie jednostki, musi mieć przede wszystkim opiekuna, który będzie dbał o to, gdzie ma spać, co jeść i o to, aby był pod opieką weterynarza. Dlatego podczas każdej zmiany będzie wyznaczona jedna osoba, która będzie odpowiedzialna za psa – wyjaśnia ppłk Jarosław Wyszecki, komendant Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz, gdzie stacjonują żołnierze NATO.

Teraz Chico opiekują się żołnierze z 2 Pułku Kawalerii US Army, którzy rozpoczęli służbę w Polsce miesiąc temu. Z nowym pupilem polubili się od razu!

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: U.S. Army Sgt. Sarah Kirby, spec. Emily Dittmar, spec. Kenneth Griffin

dodaj komentarz

komentarze


Głos z katyńskich mogił
 
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
NATO on Northern Track
Kolejne FlyEle dla wojska
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Na straży wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zachować właściwą kolejność działań
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
SOR w Legionowie
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
NATO na północnym szlaku
Charge of Dragon
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Szarża „Dragona”
W Italii, za wolność waszą i naszą
Zmiany w dodatkach stażowych
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Święto stołecznego garnizonu
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Barwy walki
Front przy biurku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojna na detale
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Szpej na miarę potrzeb
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
25 lat w NATO – serwis specjalny
Przygotowania czas zacząć
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Sprawa katyńska à la española
Sandhurst: końcowe odliczanie
Strażacy ruszają do akcji
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojna w świętym mieście, epilog
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ramię w ramię z aliantami
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kadisz za bohaterów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO