moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dobra kondycja przede wszystkim

Nasze kursy przygotowawcze z WF-u nie gwarantują, że kandydat zda egzamin wstępny do Akademii, ale pomagają przygotować się do niego. Pozwalają sprawdzić kondycję fizyczną i wyłapać słabe strony – mówi ppłk Dariusz Lenart, kierownik Zakładu Wychowania Fizycznego i Sportu w Akademii Wojsk Lądowych. Pierwsza edycja kursu rusza w marcu.

Kursy przygotowawcze dla kandydatów na studia wojskowe w Akademii Wojsk Lądowych uczelnia organizuje od 2016 roku. Nie narzekacie chyba na brak zainteresowania?

Ppłk Dariusz Lenart: Nie, pomysł doskonale się sprawdził. Zrodził się z naszych obserwacji podczas egzaminów wstępnych. Zauważyliśmy bowiem, że to właśnie z testem sprawnościowym, który ma kluczowe znaczenie w rekrutacji, kandydaci mają najwięcej problemów. Chodzi nie tylko o czasem niezbyt wysoki poziom sprawności fizycznej, ale też, w przypadku tych aktywniejszych osób, o nieznajomość zasad, jakie obowiązują podczas rekrutacji. Nasz autorski kurs, poza wsparciem w przygotowaniach, pozwala kandydatom na studia przekonać się, jak wygląda egzamin od kuchni. Do tej pory zorganizowaliśmy ponad 20 edycji kursu, wzięło w nich udział przeszło 800 osób. Z ankiet, które na koniec wypełniają uczestnicy jasno wynika, że nasz kurs oceniają bardzo wysoko.

W marcu rusza pierwszy tegoroczny kurs…

Zapisy na pierwszą edycję miały trwać do 6 marca. Choć kursy są płatne, lista zapełniła się tak szybko, że mamy już dwie kompletne, trzydziestoosobowe grupy. Na pewno będziemy organizować kursy również w kwietniu i maju. Co do czerwca nie jesteśmy jeszcze pewni. Doświadczenia ubiegłych lat pokazują, że w ostatnim przedwakacyjnym miesiącu młodzi ludzie czekają na wyniki z matury, składają dokumenty na uczelnie i nie zawsze mają czas, by zająć się poprawą kondycji.

Na kurs zapraszacie głównie kandydatów na pięcioletnie studia wojskowe. Czy są też inni zainteresowani?

Coraz częściej pojawiają się absolwenci uczelni cywilnych, którzy planują zdawać do studium oficerskiego. Nie brakuje też ochotników, którzy chcą dostać się na 12-miesięczne studium przygotowujące do służby w wojskach obrony terytorialnej. Mamy też żołnierzy – podoficerów aspirujących do korpusu oficerskiego oraz szeregowych, którzy chcą zostać podoficerami. Żołnierze na kursie to jednak rzadkość.

Co czeka uczestników tegorocznych edycji?

Program, który powstał cztery lata temu, doskonale się sprawdza, więc jak dotąd nie wprowadziliśmy istotnych zmian. Zawsze zaczynamy od zajęć w salach wykładowych. Mówimy o metodach i planowaniu treningu, odpowiednim rozłożeniu sił podczas wzmożonego wysiłku, rozgrzewce, regeneracji organizmu, odpowiedniej diecie. Zdecydowanie więcej czasu poświęcamy na zajęcia na siłowni, trasach biegowych, w hali sportowej i na basenie. Pokazujemy, jak trenować, jak przygotować organizm pod kątem wytrzymałości czy siły mięśniowej, w jaki sposób poprawić technikę pływania czy podciągania się na drążku. Każdy uczestnik kończy kurs próbnym testem sprawnościowym, takim jak w czasie normalnej rekrutacji. Musi wówczas zaliczyć te same konkurencje, które obowiązują na egzaminach wstępnych. W przypadku mężczyzn to bieg na dystansie 1000 metrów, podciąganie na drążku, bieg wahadłowy 10x10 metrów i pływanie na dystansie 50 metrów. Kobiety czeka z kolei bieg na dystansie 800 m, zwis na ugiętych ramionach na drążku, bieg zygzakiem i pływanie na dystansie 50 metrów.

Jakich wskazówek najczęściej oczekują od was kursanci?

Przeważnie padają pytania o trening zdolności motorycznych, gdyż to właśnie one, obok techniki pływania, sprawdzane są podczas samej rekrutacji. Chodzi tu np. o siłę, szybkość, zwinność, ale też wytrzymałość. Wiele osób szuka też podstawowych wskazówek, jak przygotować się do egzaminu, np., jaką dietę stosować podczas treningu i regeneracji organizmu. Są też tacy, którym bardziej zależy na poznaniu standardów prowadzenia testów sprawnościowych, tego jak wygląda wykonanie poszczególnych konkurencji i jak są one oceniane.

Udział w kursie nie gwarantuje jednak zdania egzaminów…

Takiej gwarancji oczywiście nie dajemy. Tym bardziej, że w ciągu dwóch dni nie można nikogo przygotować w 100 procentach do egzaminów w Akademii. Pokazujemy jednak kandydatom ich słabe strony, nad którymi muszą jeszcze popracować, by na testach osiągnąć zadowalające wyniki. Uczestnicy zdobywają też wiedzę o tym, jak wygląda egzamin sprawnościowy, mogą poznać obiekty sportowe, na których będą ten egzamin zdawać, a co za tym idzie wcześniej dopasować np. obuwie do bieżni czy podłoża hali sportowej, dobrać odpowiednie rękawice do podciągania się na drążku. Jest dużo łatwiej, gdy zna się obiekty i teren, w którym przyjdzie zdawać test. Sam udział w kursie to zaledwie pierwszy krok do pracy nad sobą i do dalszych, samodzielnych treningów. Pod pewnymi warunkami kurs może jednak pomóc w tych przygotowaniach.

To znaczy?

Uczestnicy pierwszej edycji, jeśli nawet są słabsi fizycznie, będą mieli jeszcze cztery miesiące na podniesienie poziomu sprawności i przygotowanie się do egzaminów. Ci, którzy skorzystają z naszej oferty np. w maju, tego czasu będą mieli dużo mniej. Jeśli dodatkowo będą to osoby, których kondycja jest poniżej przeciętnego poziomu, zwłaszcza siły mięśniowej i wytrzymałości, to dwa miesiące mogą nie wystarczyć, żeby ją poprawić. Tutaj cudów nie ma, a kurs niewiele im w tych przygotowaniach pomoże.

No właśnie, jaką kondycję mają kandydaci, którzy do was przychodzą?

Nie wygląda to źle, bo niewiele osób trafia do nas z przypadku. W większości to ludzie, którzy decydując się na studia w Akademii Wojsk Lądowych, przygotowują się do tego od dłuższego czasu, a sam udział w kursie jest dla nich testem sił, umiejętności i możliwości. Są świadomi tego, że żołnierz musi mieć dobrą kondycję, więc na tle ogólnej populacji Polski są faktycznie dużo sprawniejsi. Mimo to, gdy już przychodzi do egzaminów, to o wynikach czy punktach, jak zawsze decydują detale: technika, właściwe rozłożenie sił, wydolność organizmu, odporność na stres egzaminacyjny. Dlatego na te aspekty też kładziemy duży nacisk na kursie. Zdarzają się też tacy, którzy myślą, że są szybcy, silni i wytrzymali, i przyszli tylko na rozpoznanie. Czasami doznają szoku, gdy okazuje się, że wcale nie jest tak łatwo, jak myśleli. Na szczęście tacy kursanci to wyjątki. 

Rozmawiała: Paulina Glińska

autor zdjęć: por. Roksana Trawka

dodaj komentarz

komentarze


Głos z katyńskich mogił
 
Ocalały z transportu do Katynia
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Ogień w podziemiu
NATO na północnym szlaku
25 lat w NATO – serwis specjalny
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Wojsko inwestuje w Limanowej
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Jak wyszkolić pilota F-16?
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Święto wojskowego sportu
Wojna w świętym mieście, część druga
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Mundury w linii... produkcyjnej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Animus Fortis, czyli mężny duch
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Hiszpański palimpsest
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Psiakrew, harmata!
Optyka dla żołnierzy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Odstraszanie i obrona
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Prawda o zbrodni katyńskiej
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zbrodnia made in ZSRS
V Korpus z nowym dowódcą
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Przygotowania czas zacząć
Cena wolności
Rakiety dla Jastrzębi
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Kurs z dzwonem
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Jeśli nie Jastrząb, to…
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Szpej na miarę potrzeb
Weterani i bokser „Master”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO