moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ukraińscy lekarze uczą się, jak pomagać chorym na PTSD

U nas problem PTSD dotyka żołnierzy, a także cywili z terenów objętych wojną – mówią specjaliści z Ukrainy, którzy przyjechali do Wojskowego Instytutu Medycznego. Psychologowie i psychiatrzy przez miesiąc będą poznawać metody diagnostyki i leczenia zespołu stresu pourazowego. Potem u siebie w kraju będą szkolić kolejnych lekarzy pod nadzorem ekspertów z WIM.

– Mamy wyjątkową możliwość poznać najlepsze metody leczenia zaburzeń wywołanych przez traumatyczne wydarzenia, co pomoże nam w codziennej pracy z weteranami – mówi Halyna Hapych, psycholog z Rówieńskiego Obwodowego Szpitala Weteranów Wojny na Ukrainie. Halyna Hapych razem z dziewięciorgiem psychologów i psychiatrów z Ukrainy odbywają staż w Klinice Psychiatrii, Stresu Bojowego i Psychotraumatologii Wojskowego Instytutu Medycznego.

Specjaliści zza naszej wschodniej granicy uczą się, jak pomagać żołnierzom i cywilom cierpiącym na PTSD (Zespół Stresu Pourazowego, Posttraumatic Stress Disorder), czyli zaburzenia lękowe pojawiające się u osób, które przeżyły traumatyczne wydarzenie lub były jego świadkiem.

Żyć po traumie

W wojskowym szpitalu od 2014 roku szkolenia z leczenia PTSD przeszło już kilkudziesięciu psychologów, psychoterapeutów i lekarzy z Ukrainy. Teraz eksperci z WIM, na czele z kierownikiem Kliniki Psychiatrii, płk dr Radosławem Tworusem, opracowali systemowy program pomocy ukraińskim specjalistom, którzy zajmującym się traumą wojenną. – Na Ukrainie pracują fachowcy, ale brakuje im dobrej diagnostyki i modelu terapii, który opracowaliśmy dzięki doświadczeniom zdobytym w trakcie leczenia weteranów misji w Iraku i Afganistanie – wyjaśnia Michał Kuroń, psycholog z Kliniki.

Wśród uczestników kursu są psychologowie, psychiatrzy i naukowcy z kilku wojskowych i cywilnych szpitali oraz ośrodków akademickich, którzy na co dzień angażują się w pomoc żołnierzom i cywilom poszkodowanym na skutek walk na wschodzie Ukrainy. W dużej mierze są to pracownicy Rówieńskiego Obwodowego Szpitala Weteranów Wojny, do którego trafiają żołnierze z całego kraju.

Uczestnicy szkolenia podkreślają, że problem traumy wojennej na Ukrainie jest bardzo duży. – Chorych jest coraz więcej, to zarówno żołnierze, ich żony i dzieci, a także osoby cywilne z terenów objętych wojną, przesiedleńcy, którzy z powodu walk musieli opuścić swoje domy – mówi Oksana Grytsiuta, psycholog, wykładowca uniwersytecki i szefowa organizacji społecznej „Nosiciele Pokoju” pomagającej żołnierzom i cywilom ze wschodu kraju. – Nawet jak wojna się skończy, problemy psychologiczne z nią związane zostaną na wiele lat – dodaje Olha Halytska, psycholog z Rówieńskiego Szpitala. Dodaje, że ranni żołnierze będą musieli nauczyć się żyć po traumie, tak samo wdowy i sieroty po żołnierzach.

Leki i terapia

Na miesięczny staż Ukraińcy przyjeżdżają w dwuosobowych zespołach. Właśnie kurs zakończyły Oksana i Olha, teraz na ich miejsce przyjadą kolejne dwie osoby. – Natomiast koordynatorki projektu ze strony ukraińskiej: Halyna Hapych oraz Yuliia Dorozhko, psychiatra ze szpitala w Równem, będą przyglądać się naszej pracy przez cztery miesiące – mówi Paulina Szymanik, psycholog z KPSBiP.

Podczas miesięcznego szkolenia specjaliści z Ukrainy poznają specyfikę zaburzeń zespołu stresu pourazowego, a także metody diagnostyki oraz leczenia opracowane i przetestowane w WIM. – Dzięki nim można leczyć zarówno żołnierzy z traumą wojenną, jak i cywili z PTSD niezwiązanym z wojną – zaznacza Szymanik. Kursantki obserwowały m.in. proces diagnozowania traumy oraz jej leczenie farmakologiczne i terapeutyczne, uczestniczyły w indywidualnych i grupowych zajęciach psychoterapeutycznych. – Zobaczyliśmy wspólną pracę psychologów, psychiatrów i terapeutów, których wiedza wzajemnie się uzupełnia, chcemy to wprowadzić także u nas – podkreśla Grytsiuta.

Z kolei Hapych zaznacza, że niezwykle cenna była możliwość uczestniczenia w codziennej pracy lekarzy kliniki. – Dzięki tak dużej liczbie zajęć praktycznych łatwiej będzie nam wprowadzać nowe metody leczenia u nas – dodaje.

Część specjalistów z Ukrainy brała wcześniej udział w szkoleniach dotyczących PTSD prowadzonych przez specjalistów z USA i Izraela. Uważają jednak, że kurs w Polsce jest dla nich bardziej przydatny. – Mamy podobną mentalność, sposób myślenia, wywodzimy się z podobnego kręgu kulturowego, dzięki temu dobrze się rozumiemy – tłumaczy Halytska.

Nauczą kolegów w kraju

Szkolenie jest też cenne dla zespołu Kliniki. – Wiemy wiele o leczeniu traumy u żołnierzy i pracowników, którzy służą na misjach poza granicami kraju, ale nie mamy doświadczenia, jak sobie radzić z problemami psychicznymi osób walczących w obronie własnego kraju czy u mieszkańców kraju, w którym toczy się wojna – przyznaje Kuroń. Dzięki kontaktom z lekarzami z Ukrainy polscy specjaliści będą mogli poszerzyć wiedzę na ten temat.

Staże potrwają do końca czerwca. Potem w WIM zostanie zorganizowane dwutygodniowe szkolenie dla wszystkich uczestników programu. Po zakończeniu projektu Ukraińcy będą mogli u siebie szkolić psychologów, psychiatrów i psychoterapeutów. Pracownicy Kliniki będą wspierać ich prace i nadzorować efekty szkolenia. – Chcemy, aby na Ukrainie powstał jednolity system opieki nad osobami z traumą, niestety nie mamy kliniki podobnej do KPSBiP, choć bardzo by się nam przydała – zaznacza Dorozhko.

WIM realizuje program pomocy Ukrainie na zlecenie Ministerstwa Obrony Narodowej. Koszt projektu szacowany na ponad 620 tys. zł jest finansowany przez MSZ. Pomoc dla Ukrainy wynika ze zobowiązań międzynarodowych związanych z zaangażowaniem Polski w prace Komitetu Pomocy Rozwojowej Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju oraz z członkostwa w Unii Europejskiej.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Piotr Lisowski

dodaj komentarz

komentarze


Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
 
Odstraszanie i obrona
Jeśli nie Jastrząb, to…
Święto wojskowego sportu
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ogień w podziemiu
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Głos z katyńskich mogił
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Szpej na miarę potrzeb
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Zmiany w dodatkach stażowych
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Wojna w świętym mieście, część druga
25 lat w NATO – serwis specjalny
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sprawa katyńska à la española
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ramię w ramię z aliantami
Wojna w świętym mieście, epilog
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Na straży wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
V Korpus z nowym dowódcą
Prawda o zbrodni katyńskiej
Wojsko inwestuje w Limanowej
Szarża „Dragona”
NATO na północnym szlaku
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Ocalały z transportu do Katynia
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zbrodnia made in ZSRS
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Strażacy ruszają do akcji
Mundury w linii... produkcyjnej
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Rakiety dla Jastrzębi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Optyka dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barwy walki
Przygotowania czas zacząć
Kurs z dzwonem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO