moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rada Bezpieczeństwa Narodowego o koronawirusie

To było bardzo merytoryczne spotkanie i rzeczowa dyskusja. To, co do tej pory zostało zrobione przez rząd i inspekcję sanitarną zostało dobrze ocenione – powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Zwołane przez zwierzchnika sił zbrojnych posiedzenie dotyczyło zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2.

W posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego na zaproszenie prezydenta uczestniczyli m.in.: premier Mateusz Morawiecki, marszałkowie Sejmu i Senatu Elżbieta Witek i Tomasz Grodzki, ministrowie: zdrowia, spraw wewnętrznych i administracji, edukacji, spraw zagranicznych i obrony narodowej. W spotkaniu wziął udział także główny inspektor sanitarny oraz przedstawiciele ugrupowań parlamentarnych.

– Rada Bezpieczeństwa Narodowego jest ciałem doradczym Prezydenta RP, a ta dzisiejsza ma wymiar szczególny. Zasiadają w niej zarówno przedstawiciele obozu rządzącego, jak i przedstawiciele opozycji – powiedział Andrzej Duda. – To było merytoryczne spotkanie i rzeczowa dyskusja. Padło wiele ważnych propozycji, ale chce podkreślić, że obyło się bez krytyki wobec rządzących. To, co do tej pory zostało zrobione przez rząd i inspekcję sanitarną zostało dobrze ocenione – zaznaczył prezydent. Zwierzchnik sił zbrojnych podkreślił także, że rząd otrzymał od zebranych – w tym opozycji – zielone światło na „zdecydowane działania w walce z koronawirusem”. Prezydent przypomniał także, że rząd podejmuje kroki, by chronić zdrowie i życie obywateli, a to jest teraz najważniejsze. – Niejednokrotnie wyprzedziliśmy w działaniach inne kraje Europy Zachodniej, działaliśmy dużo skuteczniej, nie popełniliśmy błędów, które popełniono gdzie indziej. Jak do tej pory sytuacja nie wygląda źle, biorąc pod uwagę, że jesteśmy 38-milionowym społeczeństwem, to tych zachorowań procentowo jest niewiele. Ale musimy się liczyć z tym, że będzie następowało rozszerzanie się tego wirusa – mówił prezydent. Andrzej Duda zaapelował także o zachowanie wszelkich środków ostrożności, przestrzeganie zasad higieny i unikanie dużych zgromadzeń.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że w Polsce koronawirusa zdiagnozowano u 20 osób. Jak zapewnił na konferencji, stan chorych jest stabilny. Około pół tysiąca osób jest w kraju hospitalizowanych z podejrzeniem zakażenia koronawirusem, a przeszło tysiąc objęto kwarantanną. Ponad 7 tysięcy przebywa pod nadzorem epidemiologicznym.

Dzisiaj Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że wśród zakażonych jest także dowódca generalny RSZ gen. Jarosław Mika. „Po powrocie z wojskowej narady w Niemczech u gen. Miki potwierdzono obecność koronawirusa. Osoby towarzyszące generałowi poddano kwarantannie. Dowódca czuje się dobrze”, poinformował resort.

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Zakażeniu towarzyszą gorączka, kaszel, duszności, bóle mięśni i zmęczenie. Choroba może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc. Epidemia wybuchła pod koniec 2019 roku w chińskim mieście Wuhan. Obecnie patogen wykryto w ponad 90 państwach, potwierdzono ok. 120 tys. zakażeń, 4 tysiące przypadków śmiertelnych.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego zwoływana jest na wniosek prezydenta. Poprzednio RBN debatowała w 2016 roku. Zwykle w skład RBN wchodzą: marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, szef MSWiA, szef MON, szef MSZ, koordynator służb specjalnych, szef Kancelarii Prezydenta i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, a także szefowie ugrupowań politycznych. W RBN mogą uczestniczyć również byli prezydenci i byli premierzy oraz osoby, których udział jest wskazany ze względu na przedmiot rozpatrywanych spraw.

MKS

autor zdjęć: Krystian Maj/KPRM

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
 
Front przy biurku
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Sandhurst: końcowe odliczanie
NATO on Northern Track
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO na północnym szlaku
Wojna na detale
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Zachować właściwą kolejność działań
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Wojna w świętym mieście, epilog
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Wojna w świętym mieście, część trzecia
W Italii, za wolność waszą i naszą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rekordziści z WAT
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Strażacy ruszają do akcji
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Szpej na miarę potrzeb
Charge of Dragon
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
SOR w Legionowie
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Pod skrzydłami Kormoranów
Przygotowania czas zacząć
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ramię w ramię z aliantami
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Na straży wschodniej flanki NATO
Kolejne FlyEye dla wojska
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Sprawa katyńska à la española
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Gunner, nie runner
Święto stołecznego garnizonu
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
Zmiany w dodatkach stażowych
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wytropić zagrożenie
Kadisz za bohaterów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO