moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojsko gotowe do walki z koronawirusem

W każdym z województw powołano wojskowe zgrupowania zadaniowe, które mogą wesprzeć publiczną służbę zdrowia w walce z rozprzestrzeniającym się koronawirusem. Do dyspozycji Ministerstwa Zdrowia jest m.in. kilkadziesiąt karetek i busów wojskowych, zespoły dezynfekcyjne oraz mobilne zespoły medyczne, w skład których wchodzą lekarze, pielęgniarki i ratownicy. We Wrocławiu zbudowano także kontenerowy szpital polowy.

Ministerstwo Obrony Narodowej informuje, że wojsko jest przygotowane do działania w różnych sytuacjach związanych z występowaniem koronawirusa na terenie Polski. Chodzi tu głównie o wsparcie cywilnej służby zdrowia. – Współdziałamy z innymi służbami i Ministerstwem Zdrowia, aby maksymalnie ograniczyć zagrożenie dla obywateli i żołnierzy. W sztabie kryzysowym resortu zdrowia są oddelegowani w trybie dwudziestoczterogodzinnym oficerowie łącznikowi Dowództwa Generalnego RSZ – podaje Centrum Operacyjne MON. Ministerstwo Obrony informuje ponadto, że zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego WP, w jednostkach wojskowych prowadzone są działania profilaktyczne dotyczące rozprzestrzeniania się wirusa wśród żołnierzy i pracowników. Odwołano m.in. podróże służbowe żołnierzy. Żołnierze, funkcjonariusze i pracownicy wracający do kraju zza granicy wypełniają formularze wywiadu epidemiologicznego i są objęci nadzorem lub kwarantanną.

Do walki z koronawirusem skierowane zostały specjalistyczne siły i środki podległe pod Dowództwo Generalnego RSZ, dyrektora departamentu Wojskowej Służby Zdrowia oraz Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej. W działania zaangażowane jest także Dowództwo Operacyjne RSZ, gdzie funkcjonuje Centrum Zarządzania Kryzysowego MON.

Z informacji, jaką wczoraj podało Ministerstwo Obrony Narodowej wynika, że w stałej gotowości jest 14 wojskowych szpitali i pięć ośrodków medycyny prewencyjnej. Wojskowym i cywilnym instytucjom leczniczym oraz jednostkom wojskowym przekazywany jest sprzęt ochrony indywidualnej i środki dezynfekcyjne, które udostępnia Agencja Rezerw Materiałowych.

– Ośrodek Diagnostyki i Zwalczania Zagrożeń Biologicznych w Puławach Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii może wykonać 350 testów dziennie umożliwiających wykrywanie koronawirusa – informuje Centrum Operacyjne MON. Służby prasowe resortu dodają również, że w Puławach zatrudnionych jest około 20 specjalistów, którzy posiadają wiedzę oraz materiały potrzebne do prowadzenia analiz związanych z koronawirusem oraz innymi zagrożeniami mikrobiologicznymi. Wyniki badań zawsze są potwierdzane co najmniej trzykrotnie. Ośrodek uczestniczył w natowskich programach badań biologicznych, współpracował także z ośrodkami badawczymi i laboratoriami innych państw Sojuszu.

To nie wszystko. W każdym województwie działają wojskowe zgrupowania zadaniowe, które mogą być wsparciem dla Ministerstwa Zdrowia. Cywilna służba zdrowia może skorzystać m.in. z kilkudziesięciu pojazdów sanitarnych i busów wojskowych, 10 zespołów dezynfekcyjnych oraz z pomocy mobilnych zespołów medycznych, które tworzą lekarze, pielęgniarki i ratownicy. Ponadto w szpitalu we Wrocławiu do dyspozycji pozostaje budynek wyposażony w 200 łóżek do przeprowadzenia kwarantanny. W stolicy Dolnego Śląska zbudowano także kontenerowy szpital polowy wyposażony w sto łóżek. W nagłych przypadkach do dyspozycji pozostają także siły lotnictwa – samoloty i śmigłowce do ewakuacji medycznej.

By przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa, prezydent RP przełożył termin dorocznej odprawy kierowniczej SZ. Kierownictwo MON zawiesiło także czasowo spotkania rekrutacyjne związane z akcją „Zostań żołnierzem RP”. Wczoraj szef SG WP decydował o natychmiastowym przerwaniu ćwiczeń rezerwistów i odłożył planowane szkolenia rezerwy na drugie półrocze 2020.

Wojsko zaangażowało się w działania związane z koronawirusem w lutym 2020. Wówczas wojskowe samoloty transportowe przywiozły do kraju Polaków z ogarniętego epidemią chińskiego Wuhan. Ewakuowani byli następnie badani i skierowani na kwarantannę we wrocławskim szpitalu wojskowym.

Dotychczas w Polsce u 51 osób (stan na godz. 20.) wykryto zarażenie koronawirusem. Jedna osoba zmarła.

MKS

autor zdjęć: 1 Wojskowy Szpital Polowy

dodaj komentarz

komentarze


Potężny atak rakietowy na Ukrainę
 
Mundury w linii... produkcyjnej
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Animus Fortis, czyli mężny duch
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Kurs z dzwonem
Optyka dla żołnierzy
Szpej na miarę potrzeb
Ocalały z transportu do Katynia
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Odstraszanie i obrona
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Rakiety dla Jastrzębi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Zbrodnia made in ZSRS
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Cena wolności
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Prawda o zbrodni katyńskiej
25 lat w NATO – serwis specjalny
NATO na północnym szlaku
Wojna w świętym mieście, epilog
Hiszpański palimpsest
Głos z katyńskich mogił
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Ogień w podziemiu
Weterani i bokser „Master”
Psiakrew, harmata!
Święto wojskowego sportu
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Jak wyszkolić pilota F-16?
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
V Korpus z nowym dowódcą
Zmiany w dodatkach stażowych
Przygotowania czas zacząć
Jeśli nie Jastrząb, to…
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojsko inwestuje w Limanowej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO