moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zgrupowanie „Wschód” na granicy

W 18 Dywizji Zmechanizowanej powstało zgrupowanie „Wschód”. Tworzący je żołnierze, wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej dbają o bezpieczeństwo granic aż w czterech województwach. Na brak zajęć nie mogą narzekać – kilka dni temu natrafili na ślad handlarzy narkotyków i udzielili pomocy bezdomnemu z objawami padaczki.

Od kilkunastu dni żołnierze Wojska Polskiego wspierają funkcjonariuszy Straży Granicznej przy zabezpieczeniu granic Polski. Działania te mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Obecnie to zadanie wykonuje ponad tysiąc wojskowych ze wszystkich dywizji.

Najdłuższy odcinek – bo obejmujący tereny graniczne w województwach lubelskim, podkarpackim, małopolskim i śląskim – zabezpieczają żołnierze z 18 Dywizji Zmechanizowanej. – Nasza dywizja odpowiada za bezpieczeństwo granic Polski z Czechami, Słowacją, Białorusią i Ukrainą. To odcinek o łącznej długości prawie 1400 km. Aby skutecznie wykonywać wszystkie działania, zostało utworzone specjalne zgrupowanie „Wschód”. Tworzą go żołnierze ze wszystkich jednostek podległych 18 Dywizji, a także z 6 Brygady Powietrznodesantowej i 2 Pułku Rozpoznawczego – wyjaśnia mjr Przemysław Lipczyński, oficer prasowy związku taktycznego.

Żołnierze, wspólnie z pogranicznikami, operują na prawie stu posterunkach. – Na granicy z Białorusią i Ukrainą żołnierze służą na funkcjonujących posterunkach, gdzie na co dzień kontrolę przeprowadza Straż Graniczna. Jednak na granicach polsko-słowackiej i polsko-czeskiej sytuacja jest już bardziej skomplikowana, gdyż z uwagi na to, że jest to strefa Schengen, czyli na co dzień odbywa się swobodny ruch, nie ma żadnej infrastruktury. Dlatego do działania zostały zaangażowane pododdziały inżynieryjne, które zbudowały prowizoryczne posterunki, a także rozstawiły blokady dróg – wyjaśnia major.

Wczoraj po raz pierwszy do działania zostali skierowani żołnierze z 19 Brygady Zmechanizowanej. Ich zadaniem było zabezpieczenie terenów przygranicznych w województwie lubelskim. – Kiedy stawiliśmy się na granicy, odbyliśmy krótkie szkolenie z zastępcą komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej dotyczące specyfiki działań. Potem przystąpiliśmy do działania, przez całą noc, patrolowaliśmy z pogranicznikami tereny przygraniczne, a także prowadziliśmy obserwację z pojazdów wyposażonych w kamery noktowizyjne. Nie odnotowaliśmy żadnych prób nielegalnego przekroczenia granicy – mówi kpr. Piotr Wojciechowski, zastępca dowódcy zmiany na przejściu granicznym Wola Uhruska.

Jednak o takim spokoju, nie mogą powiedzieć żołnierze, którzy zabezpieczają granicę polsko-czeską. Kilka dni temu udzielili pomocy bezdomnemu, który miał atak padaczki, teraz musieli się zmierzyć z kolejnymi problemami. – Na jednym z posterunków stawił się leśniczy, który poinformował, że w lesie znalazł porzucony plecak. Okazało się, że znajdują się w nim trzy kilogramy marihuany. Plecak wraz zawartością został przekazany Policji – informuje rzecznik dywizji.

Jednak działalność na granicy, to nie jedyne zaangażowanie żołnierzy z 18 Dywizji Zmechanizowanej w walkę w rozprzestrzeniającym się koronawirusem. Żołnierze z 21 BSP wspólnie z policjantami opiekują się też osobami, które są objęte kwarantanną, a także szyją maseczki ochronne. Wojskowi nie pozostali też obojętni wobec trudnej sytuacji, jaka panuje w centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Z powodu malejących zapasów krwi postanowili zorganizować jej zbiórki. Odbyły się one w 11 garnizonach podległych dywizji. Dzięki temu ponad 300 żołnierzy tylko w jeden dzień oddało łącznie 140 litrów krwi.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: 5 Batalion Strzelców Podhalańskich, 19LBZ

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ocalały z transportu do Katynia
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Święto wojskowego sportu
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Przygotowania czas zacząć
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Zbrodnia made in ZSRS
Sprawa katyńska à la española
Barwy walki
Kurs z dzwonem
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
NATO na północnym szlaku
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jeśli nie Jastrząb, to…
V Korpus z nowym dowódcą
Szarża „Dragona”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży wschodniej flanki NATO
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Optyka dla żołnierzy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Szpej na miarę potrzeb
Odstraszanie i obrona
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Ogień w podziemiu
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Głos z katyńskich mogił
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ramię w ramię z aliantami
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Rakiety dla Jastrzębi
Strażacy ruszają do akcji
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Mundury w linii... produkcyjnej
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
25 lat w NATO – serwis specjalny
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO