moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Muzeum na trudne czasy

Muzeum Broni Pancernej, tak jak inne placówki kulturalne, nie może pełnić obecnie swojej podstawowej roli. Jednak działa nieprzerwanie. Wspiera służby zmagające się z epidemią koronawirusa.

Poznańskie muzeum jest oddziałem Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Rozpoczęło pracę w nowej siedzibie w październiku 2019 roku. Od chwili otwarcia, w niespełna pół roku placówkę odwiedziło kilkanaście tysięcy osób. Natomiast wydarzenia ostatnich tygodni istotnie wpłynęły na funkcjonowanie wszystkich dziedzin życia. Ograniczyły możliwość zwiedzania i podziwiania eksponatów muzealnych. Dla poznańskich muzealników nie oznacza to zamknięcia instytucji. Przeciwnie, placówka pracuje i stara się wspierać wysiłki służące przeciwdziałaniu skutkom rozprzestrzeniania się koronawirusa COVID-19. Muzeum Broni Pancernej podlega Ministerstwu Obrony Narodowej i pozostaje aktywnym podmiotem resortowego oraz wojskowego systemu zarządzania kryzysowego. Życie pisze dla muzeum nowy scenariusz. Placówka została swoistym hubem logistycznym.

W normalnym trybie pracy, muzeum jest jedną z najnowocześniejszych placówek muzealnictwa wojskowego w Europie. Obecnie, w szczególnym czasie i warunkach, stanowi stałą bazę logistyczną, umożliwiającą organizację przyjęcia, rozdziału i dystrybucji środków medycznych oraz materiałów niezbędnych w przeciwdziałaniu skutkom epidemii. Od 15 marca 2020 roku, przez bramy muzeum przejechało kilkanaście transportów medycznych. Codziennie, z różnych miejsc na terenie kraju, przybywały dostawy środków ochronnych oraz materiałów dezynfekcyjnych dla szpitali i placówek leczniczych w Wielkopolsce. Kombinezony, okulary ochronne, maski i rękawice, ochraniacze na buty czy płyny do dezynfekcji stanowią są dziś newralgiczny czynnik skutecznego działania medyków i wszystkich służb pracujących na pierwszej linii. Materiały dotarły między innymi z Lubina, Olkusza, Lublina, Szepietowa, Zalesia, Komorowa, Lublińca.

Jak podkreśla podpułkownik Tomasz Ogrodniczuk, szef oddziału Muzeum Broni Pancernej, wszelkie działania prowadzone są we współpracy z Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim (WUW) w Poznaniu. Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego WUW kierowany przez dyrektora Dariusza Dymka na bieżąco koordynuje akcję pomocową. Naturalnym partnerem jest również 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej imienia generała Stanisława Taczaka. Żołnierze terytorialnej służby wojskowej dowodzeni przez pułkownika Rafała Miernika, nieprzerwanie realizują wszystkie zadania związane z zapewnieniem ciągłości działań. Efektywnie i skutecznie wspierają inne służby. Do akcji dołączyli również podchorążowie Akademii Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu.

Sytuacja pokazuje, że muzeum już w kilka miesięcy po rozpoczęciu pracy w nowej siedzibie udowadnia, iż decyzja o jego budowie nie była po prostu kosztem w budżecie Ministerstwa Obrony Narodowej. Stanowiła właściwą inwestycję w infrastrukturę przydatną do prowadzenia innych, również kryzysowych działań. To swoista technologia podwójnego zastosowania, która zwraca się w trudnych chwilach. W hangarach możliwe jest składowanie dużych ładunków. Muzeum jest usytuowane w pobliżu lotniska, przy trasie wylotowej z Poznania. Szybko można dostać się do autostrady A2 oraz drogi ekspresowej S11. Placówka dysponuje zadaszonym, ogrodzonym i ochranianym, oświetlonym oraz brukowanym placem o powierzchni 3 tysięcy metrów kwadratowych, z dogodnym wjazdem, jak również parkingiem. Miejsce umożliwia nieprzerwaną pracę w każdych warunkach atmosferycznych, dniem i nocą. Zapewnia optymalne warunki zaplecza technicznego i sanitarnego załogi placówki.

A właśnie ludzie stanowią bezcenny walor. Pracownicy muzeum to doświadczeni technicy, specjaliści różnych dziedzin, również żołnierze rezerwy. Wsparci techniką użytkową, na przykład w postaci pozyskanego właśnie elektrycznego wózka widłowego, mogą w czasie rzeczywistym, bezzwłocznie pomóc w sprawnym przeładunku palet i pakietów. Są dyspozycyjni, zdyscyplinowani i oddani służbie. Muzealnicy, ludzie na trudny czas.

Źródło: muzeumbronipancernej.pl

red. PZ

autor zdjęć: Archiwum MBP

dodaj komentarz

komentarze


Szpej na miarę potrzeb
 
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Jak wyszkolić pilota F-16?
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
V Korpus z nowym dowódcą
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
25 lat w NATO – serwis specjalny
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Optyka dla żołnierzy
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Prawda o zbrodni katyńskiej
Wojna w świętym mieście, część druga
Jeśli nie Jastrząb, to…
Przygotowania czas zacząć
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Mundury w linii... produkcyjnej
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Psiakrew, harmata!
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Cena wolności
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Animus Fortis, czyli mężny duch
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojsko inwestuje w Limanowej
Hiszpański palimpsest
Kurs z dzwonem
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ogień w podziemiu
Święto wojskowego sportu
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Weterani i bokser „Master”
Zmiany w dodatkach stażowych
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Rakiety dla Jastrzębi
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO na północnym szlaku
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Wojna w świętym mieście, część pierwsza

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO