moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rezerwiści do walki z epidemią

Ministerstwo Obrony Narodowej chce ułatwić powoływanie do wojsk obrony terytorialnej rezerwistów, którzy odeszli z armii w ostatnich dwóch latach. Takie rozwiązanie pozwoli wykorzystać kwalifikacje byłych wojskowych w walce z epidemią koronawirusa. W przypadku ochotników cywilnych do WOT nabór został wstrzymany, nadal jednak można wysyłać wnioski drogą elektroniczną.

W działania mające ograniczyć epidemię COVID-19 wojska obrony terytorialnej włączyły się ponad miesiąc temu. Formacja rozpoczęła m.in. ogólnopolską operację antykryzysową pod kryptonimem „Odporna Wiosna”. W ramach akcji terytorialsi dostarczają żywność i leki, wspierają służby sanitarne i samorząd terytorialny, współpracują z ośrodkami pomocy społecznej i Caritasem, wspierają rodziny medyków, kombatantów, osoby starsze i przebywających w kwarantannie, oddają krew oraz prowadzą infolinię wsparcia psychologicznego. – Nasi żołnierze obecni są wszędzie tam, gdzie jest taka potrzeba. Wspierają też Policję, Straż Graniczną i służby lotniskowe – podkreśla ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy DWOT.

 

Rezerwista na terytorialsa

Jak dodaje oficer, aktywne działania żołnierzy WOT w ostatnich tygodniach wpłynęły na wzrost zainteresowania terytorialną służbą wojskową. Od kilku dni przedstawiciele dowództwa i jednostek WOT odbierają mnóstwo telefonów, e-maili i wiadomości za pośrednictwem mediów społecznościowych. – Kontaktują się z nami osoby, które do tej pory nie miały żadnej styczności z wojskiem, ale również byli żołnierze, którzy deklarują chęć powrotu do służby i swoją pomoc – wyjaśnia ppłk Pietrzak.

Ze względu na sytuację kryzysową, MON postanowił wykorzystać potencjał rezerwistów. W resorcie przygotowywany jest projekt rozporządzenia, które przewiduje wprowadzenie ułatwień przy ich rekrutacji. Chodzi jednak wyłącznie o tych rezerwistów, którzy z armii odeszli w ciągu ostatnich dwóch lat.

Przedstawiciele resortu uzasadniają, że żołnierze rezerwy z racji doświadczenia wojskowego, które zdobywali niedawno, są bardzo wartościowymi kandydatami. „Wielu z nich to specjaliści, których kompetencje mogłyby zostać wykorzystane w walce z koronawirusem” – dodają autorzy projektu rozporządzenia. Najbardziej pożądane są osoby, które są medykami lub mają kwalifikacje medyczne. Ale, jak zaznacza ppłk Pietrzak, nie tylko. – Każdy, kto chce służyć, znajdzie u nas miejsce i zajęcie związane ze zwalczaniem skutków koronawirusa – mówi oficer.

Projekt zakłada, że procedura powołania byłych żołnierzy ma zostać maksymalnie uproszczona. Rezerwista nadal będzie musiał zgłosić się do wojskowej komendy uzupełnień, której przedstawiciele przeanalizują m.in. dokumenty, które złożył elektronicznie oraz przeprowadzą rozmowę kwalifikacyjną. Jednak rezerwiści będą wyłączeni z obowiązku wizyty w jednostce wojskowej, gdzie zazwyczaj poznawali warunki służby. Nie będą też musieli przechodzić badań psychologicznych. Ułatwienia przy naborze mają sprawić, że zwiększą się szeregi terytorialsów, którzy pozostają w gotowości do działania.

Przygotowane rozwiązania w tej sprawie mają w przyszłości dotyczyć także innych sytuacji kryzysowych w kraju.

E-deklaracja dla cywilów

Inaczej wygląda sytuacja ochotników cywilnych. W ich przypadku powołanie do służby nie jest na razie możliwe. – Ze względu na sytuację epidemiczną oraz zmianę modelu naszego funkcjonowania ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy, nie prowadzimy kwalifikacji do służby. Ale każdy ochotnik może zgłosić swój akces poprzez e-deklarację – mówi ppłk Pietrzak. Należy ją wysłać drogą mailową na adres: rekrutacjaWOT@mon.gov.pl W zgłoszeniu trzeba podać imię i nazwisko, nr telefonu, adres e-mail, wskazać WKU właściwe dla miejsca zameldowania. – Zebrane w ten sposób dane pozwolą przyspieszyć proces rekrutacji, gdy sytuacja już się unormuje i zostanie podjęta decyzja o wznowieniu powołań do służby w WOT – wyjaśnia ppłk Pietrzak.

W wojskach obrony terytorialnej służy 25 tys. żołnierzy. Misją formacji jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Aby zostać żołnierzem TSW trzeba być pełnoletnim, mieć polskie obywatelstwo, być zdrowym i niekaranym. Nie można także pełnić służby w innych rodzajach wojsk czy niektórych służbach mundurowych. Pełne wyszkolenie terytorialsa trwa trzy lata.

Paulina Glińska

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Dobrowolsi – czas start!
 
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Podwójny Półmaraton Komandosa
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Skromny początek wielkiej wojny
Zachód przeciwko „korsarzom”
Którą drogą do armii?
Polska przystań brytyjskich jeńców
Eurofightery znowu w Polsce
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Nowoczesna łączność dla armii
Pierwszy skok
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Tajna misja polskiej agentki
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Wojenny bohater na szubienicy
Zamiana po włosku
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Szef MON-u w Brukseli
Lista trupich główek
Bruksela przed szczytem
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Abramsy pod dobrą opieką
„Avenger” na Monte Cassino
Mocny sygnał od NATO
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Nowy szef CWCR
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Air Show ’25 – do zobaczenia
Rusza kwalifikacja wojskowa
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Zimowy sprawdzian podchorążych
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Wojna o porządek świata
Offset dla „Wisły”
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Cud w Trewirze
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO