Wojsko Polskie nie miało Świąt Wielkanocnych. Każdego dnia w walkę z powstrzymaniem rozprzestrzeniającego się koronawirusa było zaangażowanych 9 tys. wojskowych – mówił na konferencji prasowej Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Szef MON poinformował także, że COVID-19 stwierdzono dotąd u 74 żołnierzy i 36 pracowników wojska. Osiem osób już wyzdrowiało.
Mariusz Błaszczak podczas wideokonferencji z dziennikarzami podsumował działania wojska związane z powstrzymaniem epidemii. Jak mówił, każdego dnia Świąt Wielkanocnych było w nie zaangażowanych prawie dziewięć tysięcy wojskowych. Wśród nich – zarówno żołnierze wojsk operacyjnych, jak i obrony terytorialnej.
– To był bezpieczny czas. Wojsko Polskie zapewniło wsparcie zarówno Straży Granicznej, jak i Policji – zaznaczył minister. Wyjaśnił, że żołnierze i funkcjonariusze innych służb prowadzili wspólne patrole, zapewniali transport środków medycznych do szpitali, wspierali także osoby starsze i samotne. – Żołnierze docierali do osób, które przebywają na peryferiach miast i wsi, docierali do każdego, kto potrzebował pomocy – podkreślił Mariusz Błaszczak.
Minister przypomniał także o infolinii, dzięki której psychologowie WOT mogą udzielać wsparcia osobom przebywającym w izolacji lub kwarantannie. Z takiej pomocy skorzystało już dwa tysiące osób. Zaznaczył również, że siedem wojskowych laboratoriów – pięć stacjonarnych i dwa mobilne – jest zaangażowanych do przeprowadzania testów na obecność koronawirusa.
– Z dumą mogę powiedzieć, że 83 procent Polaków ufa żołnierzom Wojska Polskiego, a 82 proc. popiera wspólne patrole wojska i policji, które mają na celu kontrolę osób przebywających w kwarantannie. To bardzo dobry rezultat i oddaje zaangażowanie żołnierzy w wykonywanie obowiązków. To powód do dumy i satysfakcji – podkreślił Mariusz Błaszczak.
Minister poinformował także, że dotychczas koronawirusem zostało zakażonych 74 żołnierzy i 36 pracowników resortu obrony. Sześciu żołnierzy i dwóch pracowników już wyzdrowiało.
Natomiast gen. broni Tomasz Piotrowski, dowódca operacyjny RSZ, podkreślił, że działania wojsk operacyjnych związane z powstrzymaniem epidemii dotyczą przede wszystkim dwóch obszarów – ochrony granic i wsparcia tzw. układu pozamilitarnego. – Wspólnie ze Strażą Graniczną na lądzie, w powietrzu i na morzu odpowiadamy za zapewnienie szczelności granic i ich bezpieczeństwo – mówił. – Prawie we wszystkich województwach żołnierze m.in. transportują środki medyczne i zapewniają bezpieczeństwo obszarów logistycznych – dodał dowódca operacyjny.
Z kolei gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca wojsk obrony terytorialnej przypomniał, że żołnierze najmłodszego rodzaju sił zbrojnych już od kilkunastu dni realizują operację „Odporna wiosna”. Jej celem jest między innymi wspieranie osób starszych, niepełnosprawnych i samotnych, a także funkcjonariuszy policji, samorządów lokalnych i agencji rezerw materiałowych. – Do tej pory udzieliliśmy wsparcia ponad 22 tysiącom osób, z czego osiem tysięcy to kombatanci. Każdego dnia funkcjonariuszy policji wspierało około dwa i pół tysiąca żołnierzy z czego 500 to żandarmi, 600 żołnierzy było natomiast skierowanych do wspierania szpitali i podmiotów leczniczych – zaznaczył generał. – Wspieraliśmy także organizacje pozarządowe, m.in. Caritas – dodał.
– Wojsko Polskie nie miało świąt. Dowódcy byli ze swoimi żołnierzami, wszyscy byli w gotowości, aby nieść pomoc potrzebującym. Tak było w czasie świąt i tak będzie w przyszłości. Dziękuję wszystkim żołnierzom za ich służbę – zakończył spotkanie Mariusz Błaszczak.
autor zdjęć: st. szer. Patryk Cieliński, MON, WOT
komentarze