moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Minister Błaszczak: dziękuję żołnierzom za zaangażowanie

Wojsko Polskie nie miało Świąt Wielkanocnych. Każdego dnia w walkę z powstrzymaniem rozprzestrzeniającego się koronawirusa było zaangażowanych 9 tys. wojskowych – mówił na konferencji prasowej Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Szef MON poinformował także, że COVID-19 stwierdzono dotąd u 74 żołnierzy i 36 pracowników wojska. Osiem osób już wyzdrowiało.

Mariusz Błaszczak podczas wideokonferencji z dziennikarzami podsumował działania wojska związane z powstrzymaniem epidemii. Jak mówił, każdego dnia Świąt Wielkanocnych było w nie zaangażowanych prawie dziewięć tysięcy wojskowych. Wśród nich – zarówno żołnierze wojsk operacyjnych, jak i obrony terytorialnej.

– To był bezpieczny czas. Wojsko Polskie zapewniło wsparcie zarówno Straży Granicznej, jak i Policji – zaznaczył minister. Wyjaśnił, że żołnierze i funkcjonariusze innych służb prowadzili wspólne patrole, zapewniali transport środków medycznych do szpitali, wspierali także osoby starsze i samotne. – Żołnierze docierali do osób, które przebywają na peryferiach miast i wsi, docierali do każdego, kto potrzebował pomocy – podkreślił Mariusz Błaszczak.

Minister przypomniał także o infolinii, dzięki której psychologowie WOT mogą udzielać wsparcia osobom przebywającym w izolacji lub kwarantannie. Z takiej pomocy skorzystało już dwa tysiące osób. Zaznaczył również, że siedem wojskowych laboratoriów – pięć stacjonarnych i dwa mobilne – jest zaangażowanych do przeprowadzania testów na obecność koronawirusa.

– Z dumą mogę powiedzieć, że 83 procent Polaków ufa żołnierzom Wojska Polskiego, a 82 proc. popiera wspólne patrole wojska i policji, które mają na celu kontrolę osób przebywających w kwarantannie. To bardzo dobry rezultat i oddaje zaangażowanie żołnierzy w wykonywanie obowiązków. To powód do dumy i satysfakcji – podkreślił Mariusz Błaszczak.

Minister poinformował także, że dotychczas koronawirusem zostało zakażonych 74 żołnierzy i 36 pracowników resortu obrony. Sześciu żołnierzy i dwóch pracowników już wyzdrowiało.

Natomiast gen. broni Tomasz Piotrowski, dowódca operacyjny RSZ, podkreślił, że działania wojsk operacyjnych związane z powstrzymaniem epidemii dotyczą przede wszystkim dwóch obszarów – ochrony granic i wsparcia tzw. układu pozamilitarnego. – Wspólnie ze Strażą Graniczną na lądzie, w powietrzu i na morzu odpowiadamy za zapewnienie szczelności granic i ich bezpieczeństwo – mówił. – Prawie we wszystkich województwach żołnierze m.in. transportują środki medyczne i zapewniają bezpieczeństwo obszarów logistycznych – dodał dowódca operacyjny.

Z kolei gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca wojsk obrony terytorialnej przypomniał, że żołnierze najmłodszego rodzaju sił zbrojnych już od kilkunastu dni realizują operację „Odporna wiosna”. Jej celem jest między innymi wspieranie osób starszych, niepełnosprawnych i samotnych, a także funkcjonariuszy policji, samorządów lokalnych i agencji rezerw materiałowych. – Do tej pory udzieliliśmy wsparcia ponad 22 tysiącom osób, z czego osiem tysięcy to kombatanci. Każdego dnia funkcjonariuszy policji wspierało około dwa i pół tysiąca żołnierzy z czego 500 to żandarmi, 600 żołnierzy było natomiast skierowanych do wspierania szpitali i podmiotów leczniczych – zaznaczył generał. – Wspieraliśmy także organizacje pozarządowe, m.in. Caritas – dodał.

– Wojsko Polskie nie miało świąt. Dowódcy byli ze swoimi żołnierzami, wszyscy byli w gotowości, aby nieść pomoc potrzebującym. Tak było w czasie świąt i tak będzie w przyszłości. Dziękuję wszystkim żołnierzom za ich służbę – zakończył spotkanie Mariusz Błaszczak.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st. szer. Patryk Cieliński, MON, WOT

dodaj komentarz

komentarze


Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
 
Śnieg może być groźną bronią
Air Show ’25 – do zobaczenia
Lekcje z frontu
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Eurofightery znowu w Polsce
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Nowoczesna łączność dla armii
Pierwszy skok
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Zamiana po włosku
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Roszady personalne w PGZ-ecie
Skromny początek wielkiej wojny
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Liban uznany za strefę działań wojennych
Invictus w zimowym stylu
Którą drogą do armii?
Zachód przeciwko „korsarzom”
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Rakietowy szach
Offset dla „Wisły”
Bruksela przed szczytem
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Zimowy sprawdzian podchorążych
Spadochroniarze na Podlasiu
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Nowy szef CWCR
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Podwójny Półmaraton Komandosa
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Rusza kwalifikacja wojskowa
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Wojna o porządek świata
„Avenger” na Monte Cassino
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Mocny sygnał od NATO
Dobrowolsi – czas start!
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Szef MON-u w Brukseli
Lista trupich główek
Abramsy pod dobrą opieką
Zielone światło dla Barbary
Cud w Trewirze
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO