moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko kontra koronawirus

Żołnierze 16 Dywizji Zmechanizowanej na froncie walk z koronawirusem. Wspierają pograniczników, strzegąc granic, pomagają także mieszkańcom regionu, przekazując im własnoręcznie wykonane maseczki ochronne oraz oddając krew. Pełne ręce roboty mają także wojskowi medycy, którzy szykują się do pomocy pracownikom placówek medycznych.

Kolejny dzień walki z rozprzestrzeniającym się koronawirusem. Jak poinformował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, dziś do tych działań jest zaangażowanych prawie dziewięć tysięcy żołnierzy i pracowników wojska, wyposażonych w ponad 1300 jednostek sprzętu. Wśród nich są wojskowi z 16 Dywizji Zmechanizowanej. Jednym z ich zadań jest wspieranie funkcjonariuszy Straży Granicznej przy ochronie granic.

Od kilku dni na terenach przygranicznych Polski z Litwą i Białorusią stacjonują żołnierze z 15 Brygady Zmechanizowanej. – Wspólnie z pogranicznikami zabezpieczamy tereny przygraniczne w rejonach Sejn i Rutki-Tartak. Odcinek, na którym operujemy mierzy ponad 120 km – mówi por. Patryk Chmielewski, dowódca zgrupowania, które stacjonuje na granicy polsko-litewskiej.

Natomiast odcinek na granicy polsko-białoruskiej, który zabezpieczają zawiszacy mierzy 180 km. Żołnierze stacjonują tam na 12 posterunkach, prowadzą też patrole piesze. Jak mówią, służba przebiega spokojnie, nie odnotowano żadnych prób nielegalnego przekroczenia granicy. Nie oznacza to, że żołnierze nie muszą być czujni. – Podczas służby na granicy jeden z żołnierzy zauważył płonący komin budynku mieszkalnego. O zdarzeniu natychmiast została poinformowana Straż Pożarna. Do akcji wkroczyły trzy zastępy, które szybko ugasiły pożar – zaznacza kpt. Krzysztof Nowakowski.

Jednak to nie wszystko. Żołnierze z jednostek podległych 16 DZ zaangażowali się także w produkcję maseczek ochronnych. Te powstają zarówno w 15 Pułku Przeciwlotniczym, a także w 15 i 20 Brygadzie Zmechanizowanej. – Taką aktywność w naszej jednostce podjęli żołnierze z Wojskowej Straży Pożarnej. Produkowane przez nich maseczki trafiają do okolicznych szpitali, a w przyszłości mają je otrzymywać także mieszkańcy regionu – wyjaśnia st. chor. sztab. Mikołaj Błogosławski, rzecznik prasowy 20 BZ.

Nie inaczej jest w 11 Pułku Artylerii. Żołnierze szyją zarówno maseczki jednorazowe z flizeliny, a także bawełniane, które można zdezynfekować i wykorzystać ponownie. Trafiają one zarówno do okolicznych szpitali, jak i mieszkańców miasta. Żołnierze rozdawali je między innymi w okolicach sklepów spożywczych w Węgorzewie. Natomiast w swojej jednostce zorganizowali zbiórkę, która ma umożliwić kupno środków niezbędnych do walki z koronawirusem dla placówek medycznych.

W jednostkach 16 DZ odbywają się także szkolenia medyczne. Ratownicy w mundurach szkolą swoich kolegów, aby ci byli gotowi do wspierania służb medycznych przy opiece nad pacjentami zakażonymi koronawirusem. – Dzięki temu, będziemy mogli nie tylko wspierać lekarzy czy pielęgniarki, ale także będziemy wiedzieli, jak postępować, aby nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych – wyjaśnia st. chor. sztab. Błogosławski. Wkrótce mają ruszyć także szkolenia specjalistyczne dla żołnierzy, którzy ratownictwem zajmują się na co dzień.

Żołnierze z 20 BZ odpowiedzieli także na apel ministra Błaszczaka, dotyczący wspierania centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa. – Z uwagi na panującą w naszym kraju epidemię zrezygnowaliśmy z organizacji zbiórek krwi. Teraz żołnierze oddają ją indywidualnie. Dzięki temu w ciągu kilku dni udało się pozyskać aż 30 litrów krwi – zaznacza rzecznik jednostki.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: plut. Bartek Grądkowski / 15 BZ, 11 pa, st. chor. Mikołaj Błogosławski

dodaj komentarz

komentarze


Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
 
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Cud w Trewirze
Pierwszy skok
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Zimowy sprawdzian podchorążych
Air Show ’25 – do zobaczenia
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Eurofightery znowu w Polsce
Nowoczesna łączność dla armii
Nowy szef CWCR
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Offset dla „Wisły”
Skromny początek wielkiej wojny
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Zachód przeciwko „korsarzom”
Dobrowolsi – czas start!
Wojna o porządek świata
Śnieg może być groźną bronią
Mocny sygnał od NATO
„Avenger” na Monte Cassino
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Abramsy pod dobrą opieką
Zamiana po włosku
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Podwójny Półmaraton Komandosa
Którą drogą do armii?
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Roszady personalne w PGZ-ecie
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Szef MON-u w Brukseli
Rakietowy szach
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Zielone światło dla Barbary
Lista trupich główek
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Invictus w zimowym stylu
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Lekcje z frontu
Liban uznany za strefę działań wojennych
Spadochroniarze na Podlasiu
Rusza kwalifikacja wojskowa
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Bruksela przed szczytem
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO