moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kolejne misje wojskowych medyków

Wojskowy Instytut Medyczny przygotowuje dwie misje. Dziś czterech lekarzy poleciało do Słowenii, by wesprzeć tamtejszych medyków i podzielić się doświadczeniami z organizowania szpitali i sposobów leczenia pacjentów z COVID-19. Jutro z tygodniową misją do USA ruszają kolejni lekarze i ratownicy WIM. Część z nich była już na medycznej ekspedycji we Włoszech.

– Po bardzo udanej misji w północnych Włoszech, w Lombardii, w której uczestniczyli żołnierze lekarze i medycy z Wojskowego Instytutu Medycznego, ruszają kolejne misje do Słowenii oraz do Illinois w USA – zapowiedział dziś minister obrony Mariusz Błaszczak. Szef MON wyjaśnił, że celem jest przede wszystkim zdobycie przez polskich lekarzy dodatkowej wiedzy dotyczącej leczenia chorych na COVID-19. – Tak było w przypadku włoskiej misji. Doświadczenia zdobyte w Lombardii już zostały wykorzystane w walce z koronawirusem w Polsce – podkreślił minister.

Priorytetem słoweńskiej misji jest wymiana informacji na temat organizacji zarządzania w służbie zdrowia, co ma przekładać się na ograniczenie liczby zachorowań i wygaszanie epidemii. – Słowenia jest jednym z wielu krajów dotkniętych epidemią, który oczekuje wsparcia eksperckiego w działaniach związanych z COVID-19. Doświadczenia zebrane przez przedstawicieli WIM w Polsce oraz podczas misji medycznej we Włoszech pozwalają na udzielenie takiego wsparcia – wyjaśnia płk lek. Jarosław Kowal, rzecznik prasowy WIM. – Jest to także okazja do wzbogacenia własnych doświadczeń i wyrażenia solidarności z innymi krajami w obliczu głębokiego kryzysu epidemicznego i wspólnych zagrożeń – dodaje oficer.

Misja ekspercka w Słowenii potrwa trzy dni. Dziś z Warszawy na pokładzie wojskowego samolotu C-295M wyleciało czterech lekarzy WIM: płk dr n. med. Artur Bachta, płk dr hab. n. med. prof. nadzw. Witold Owczarek, kpt dr n. med. Monika Konior, mjr dr n. med. Bartosz Żakowski. – To specjaliści m.in. od spraw związanych z organizacją pracy szpitala, także w czasie podczas epidemii, eksperci od logistyki, chorób zakaźnych oraz epidemiologii – dodaje płk Kowal. Lekarze spotkają się m.in. z kadrą głównych słoweńskich ośrodków medycznych: Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Lublanie, w Instytucie Mikrobiologii i Immunologii Uniwersytetu Medycznego oraz Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Mariborze.

Natomiast w czwartek na pokładzie samolotu Gulfstream G550 do Stanów Zjednoczonych poleci dziewięciu żołnierzy, pracowników WIM. W większości są to te same osoby, które na początku kwietnia przebywały z misją medyczną w Lombardii, czyli specjaliści od intensywnej terapii, anestezjologii, medycyny pola walki oraz ratownicy medyczni.

Medycy polecą do Chicago. Przez siedem dni będą tam uczestniczyć w różnego rodzaju seminariach oraz telekonferencjach z personelem amerykańskich placówek służby zdrowia. – Miejscem spotkań będą szpitale i lokalne centra medyczne, gdzie zgodnie z programem misji nasz personel podzieli się swoimi doświadczeniami związanymi z opieką i leczeniem chorych z COVID-19 – wyjaśnia rzecznik WIM. – Nasi medycy zdobędą praktyczną i teoretyczną wiedzę na temat tego, jak skutecznie i efektywnie walczyć z największą epidemią choroby, jaka dotknęła świat na przestrzeni ostatnich 100 lat – dodaje pułkownik.

Szef resortu obrony poinformował dzisiaj także, że polscy lekarze i ratownicy w USA będą uczestniczyć w spotkaniach z personelem powstającego obecnie największego tymczasowego szpitala zakaźnego w Chicago. W projekt ten zaangażowani są także wojskowi medycy z USA. – Szpital będzie przeznaczony dla ponad 2 tysięcy pacjentów i lada dzień rozpocznie swoją działalność. Medycy zdobędą tam doświadczenia i wiedzę, która następnie będzie wykorzystana w Polsce i podczas pomocy sojusznikom – podkreślił minister Błaszczak.

W amerykańskim szpitalu jednocześnie będzie mogło przebywać 2250 zarażonych koronawirusem. Tamtejsze władze informują, że placówka ma być uruchomiona jeszcze w tym tygodniu.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
 
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Rakiety dla Jastrzębi
V Korpus z nowym dowódcą
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Szpej na miarę potrzeb
Wojsko inwestuje w Limanowej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Przygotowania czas zacząć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Mundury w linii... produkcyjnej
Barwy walki
Ramię w ramię z aliantami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Optyka dla żołnierzy
Ocalały z transportu do Katynia
Prawda o zbrodni katyńskiej
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Jeśli nie Jastrząb, to…
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Głos z katyńskich mogił
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Na straży wschodniej flanki NATO
Ogień w podziemiu
Szarża „Dragona”
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Kurs z dzwonem
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w świętym mieście, część druga
Odstraszanie i obrona
NATO na północnym szlaku
Sprawa katyńska à la española
Zbrodnia made in ZSRS
25 lat w NATO – serwis specjalny
Święto wojskowego sportu
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO