moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polscy medycy w drodze do Stanów Zjednoczonych

Dziewięciu wojskowych medyków poleciało dziś do Chicago, by z amerykańskimi lekarzami wymienić się doświadczeniami na temat opieki nad pacjentami zakażonymi koronawirusem. Lekarze, pielęgniarze i ratownik z Wojskowego Instytutu Medycznego wezmą udział w sympozjach naukowych, obejrzą także tymczasowy szpital na ponad 2000 pacjentów.

Dziś w południe do Stanów Zjednoczonych wyruszyła wojskowa misja medyczna. To efekt ustaleń prezydentów – Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa. Za ocean poleciała dziewięcioosobowa delegacja z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Tworzą ją lekarze: anestezjolodzy i kardiolog, pielęgniarze i ratownik medyczny. Większość z nich na początku kwietnia uczestniczyła w misji medycznej w Lombardii, w regionie, w którym wybuchła europejska fala pandemii koronawirusa.

– Misja w USA pozwoli na wymianę doświadczeń zarówno w wymiarze organizacyjnym, jak i klinicznym pomiędzy lekarzami z Polski i personelem medycznym ze Stanów Zjednoczonych – mówił tuż przed wyjazdem kpt. dr Jacek Siewiera, anestezjolog WIM i dowódca misji medycznej do Chicago w stanie Illinois. Wyjaśnił, że w czasie dziewięciodniowej misji medycznej lekarze, pielęgniarze i ratownik będą uczestniczyć w wielu wideokonferencjach i seminariach. – Będziemy także gościć w dużych medycznych centrach klinicznych i uniwersyteckich. Mamy zaplanowane spotkania ze sztabami kryzysowymi oraz ekspertami stanowego centrum koordynacji COVID-19. Będziemy obserwować metody wybrane przez naszych amerykańskich partnerów do zwalczania epidemii i ograniczania jej skutków – podkreślił kpt. Siewiera. Lekarz przyznał też, że cenne będą dla nich informacje dotyczące farmakoterapii, zwłaszcza, że niektóre leki są teraz w fazie testów. – Chcemy, by wiedza dotycząca organizacji szpitala, jak i aspektów klinicznych, m.in. na temat skuteczności leków na COVID-19, była zaimplementowana w Polsce. Żebyśmy nie musieli po omacku szukać leków i metod, które przynoszą najlepsze rezultaty, a wprowadzali rozwiązania już sprawdzone – dodał dowódca wojskowej misji medycznej.

Polscy medycy będą także rozmawiać z personelem medycznym, architektami i wykonawcami powstającego z udziałem amerykańskiej Gwardii Narodowej największego tymczasowego szpitala w Chicago, w którym jednocześnie będzie mogło przebywać ponad 2200 pacjentów zakażonych koronawirusem. Szpital powstaje w centrum kongresowym McCormick. – Chcemy podzielić się radą i doświadczeniem, bo obserwowaliśmy budowę tymczasowego, kontenerowego szpitala w Bergamo, który był przeznaczony wyłącznie dla pacjentów wymagających intensywnej terapii, czyli takiej, która ratuje ich życie – powiedział kpt. Siewiera.

Anestezjolog z WIM podczas konferencji prasowej przyznał, że niezwykle ważny będzie czas, który spędzą w amerykańskich szpitalach. – Zespół będzie zaangażowany na oddziałach intensywnej terapii do bezpośredniej konsultacji klinicznej pacjentów z COVID-19 – poinformował kpt. Siewiera. Zaznaczył jednak, że polscy anestezjolodzy nie będą w Chicago odpowiadać za leczenie, a pełnić funkcje doradcze dla amerykańskich medyków. Jak mówi, właśnie podczas bezpośredniego kontaktu z pacjentem można się najwięcej nauczyć. – Uczyć się będziemy w dużej mierze z obserwacji klinicznej pacjenta. Zaobserwujemy, jak w wyniku różnego ustawienia respiratorów zmienia się stan chorego, jak reaguje na dawkowanie leków itp. To bezcenne wiadomości, nie da się tej wiedzy zdobyć przez Internet – dodał.

To już trzecia wojskowa misja medyczna dotycząca koronawirusa. Na początku kwietnia medycy z WIM byli we Włoszech. W środę do Słowenii z trzydniową misją ekspercką wyruszyło czterech lekarzy ze stołecznego szpitala.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: kpt. Robert Suchy CO / MON, st.szer Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Co z podwyżkami dla żołnierzy?
 
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Rakietowy szach
Bruksela przed szczytem
Pierwszy skok
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Zimowy sprawdzian podchorążych
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Dobrowolsi – czas start!
Zamiana po włosku
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Liban uznany za strefę działań wojennych
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Nowy szef CWCR
Invictus w zimowym stylu
Abramsy pod dobrą opieką
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Jakie podwyżki dla żołnierzy
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Zielone światło dla Barbary
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Cud w Trewirze
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Wojna o porządek świata
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Ślubowanie kadetów OPW
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
„Avenger” na Monte Cassino
Offset dla „Wisły”
Lista trupich główek
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Zachód przeciwko „korsarzom”
Roszady personalne w PGZ-ecie
Którą drogą do armii?
Szef MON-u w Brukseli
Nowe śmigłowce kawalerii
Spadochroniarze na Podlasiu
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Mocny sygnał od NATO
Rusza kwalifikacja wojskowa
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
W rezerwie pasywnej będą oceny
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Skromny początek wielkiej wojny
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Będą kolejne „Daglezje-P”
Lekcje z frontu
Podwójny Półmaraton Komandosa
Śnieg może być groźną bronią
Eurofightery znowu w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO