moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko na pomoc DPS-om

Żołnierze wojsk obrony terytorialnej i jednostek operacyjnych są w stałym kontakcie z ponad 820 domami opieki społecznej w Polsce. Do wielu z nich dostarczają żywność i leki, w razie konieczności pomagają w opiece nad pensjonariuszami. Koronawirus dla mieszkańców DPS-ów jest szczególnie groźny, wojsko ewakuowało już chorych z kilku domów.

Aby pomóc domom opieki społecznej, minister obrony zadecydował o utworzeniu zespołów interwencji kryzysowej. ZIK-i działają we wszystkich województwach, a tworzą je zarówno żołnierze wojsk operacyjnych, jak i obrony terytorialnej. Wszystkie działania wojska są koordynowane z Głównym Inspektorem Sanitarnym oraz wojewodami.

Terytorialsi pozostają w stałym kontakcie z ponad 820 placówkami, które opiekują się osobami starszymi i chorymi. Do 116 z nich żołnierze przyjechali już z pomocą. – Dostarczają do DPS-ów żywność i leki, w razie konieczności pomagają też personelowi w bezpośredniej opiece nad pensjonariuszami. Z powodu szybkiego rozprzestrzeniania się koronawirusa w tego typu placówkach, kilka z nich zostało ewakuowanych – mówi płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT.

Najwięcej takich interwencji wojsko podjęło w województwie lubuskim i wielkopolskim. W tym rejonie stacjonuje 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej. – Pierwszą ewakuację przeprowadziliśmy w Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu. Kilka dni później w kolejnych placówkach, w dwóch Kaliszu i w jednej Pleszewie. Wówczas musieliśmy zabezpieczyć 72 pensjonariuszy, z czego 44 było w bardzo ciężkim stanie. Część z nich to osoby po udarach, a także wymagające opieki paliatywnej – wyjaśnia płk Rafał Miernik, dowódca 12 BOT. – Dziś przystąpiliśmy do ewakuacji kolejnych 45 pensjonariuszy z placówki w Kaliszu, u których stwierdzono COVID-19 – dodaje.

Żołnierze OT, a także podchorążowie z wojskowych uczelni pomagają pacjentom placówek w przemieszczaniu się, a w razie konieczności – po prostu przenoszą ich do karetek. Następnie, ewakuowane osoby pod opieką medyków z 2 Wojskowego Szpitala Polowego, są transportowane do szpitali jednoimiennych, gdzie leczy się chorych na COVID-19. Całą operację zabezpiecza Żandarmeria Wojskowa i Policja.

Aby nieść pomoc, żołnierze muszą najpierw zadbać o własne bezpieczeństwo. Dlatego przed każdą placówką, w której działają, przygotowywane są specjalne strefy – tzw. czysta, gdzie wojsko ubiera się w kombinezony ochronne oraz strefa, w której żołnierze i sprzęt przechodzą dezynfekcję. Po każdej tego typu akcji dekontaminacji poddawane są także całe placówki, z których ewakuowano chorych. Za ten proces odpowiadają wojskowi z 6 Batalionu Chemicznego Sił Powietrznych.

– Wygląda na to, że dzisiejsza ewakuacja jest tą, po której będziemy mogli powiedzieć, że sytuacja w naszym regionie została opanowana. Jednak cały czas pozostajemy w gotowości, aby wspierać tutejszą społeczność – zapewnia płk Miernik.

Podobne działania realizują żołnierze z innych jednostek. 13 Brygada Obrony Terytorialnej ewakuowała ośrodek pomocy w Koszęcinie na Śląsku. Następnie żołnierze z 5 Pułku Chemicznego dokonali dekontaminacji placówki. Chemicy zostali także zaangażowani do dezynfekcji DPS-u w Kleszczowie, skąd wcześniej pacjentów ewakuowali żołnierze z 9 Łódzkiej Brygady OT, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej i podchorążowie z Wojskowej Akademii Technicznej.

Wojsko Polskie angażuje się w walkę z epidemią koronawirusa od początku marca. Do działań codziennie jest kierowanych około dziewięciu tysięcy żołnierzy. Wspierają oni m.in. pograniczników przy zabezpieczaniu granic i policjantów przy kontrolowaniu osób w kwarantannie, pomagają służbie zdrowia. Wojskowe samoloty przetransportowały do kraju kilkadziesiąt ton środków ochronnych.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Wojenny bohater na szubienicy
 
„Avenger” na Monte Cassino
Podwójny Półmaraton Komandosa
Którą drogą do armii?
Offset dla „Wisły”
Mocny sygnał od NATO
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Air Show ’25 – do zobaczenia
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Eurofightery znowu w Polsce
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Wojna o porządek świata
Bruksela przed szczytem
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Nowoczesna łączność dla armii
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Nowy szef CWCR
Zamiana po włosku
Lista trupich główek
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Dobrowolsi – czas start!
Zachód przeciwko „korsarzom”
Zimowy sprawdzian podchorążych
Cud w Trewirze
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Skromny początek wielkiej wojny
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Pierwszy skok
Rusza kwalifikacja wojskowa
Abramsy pod dobrą opieką
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Szef MON-u w Brukseli
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Polska przystań brytyjskich jeńców
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Tajna misja polskiej agentki
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO