moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko pomaga w czasie pandemii

Dziś w działaniach związanych z Covid-19 zaangażowanych jest ponad 9700 żołnierzy i pracowników wojska oraz ponad 1700 różnego rodzaju sprzętu. Wojskowi strzegą granic na 150 posterunkach granicznych. Pobierają materiał DNA do badań, wspierają osoby starsze i chore, prowadzą dezynfekcję szpitali i zapewniają transport logistyczny środków medycznych w całej Polsce. Cały czas oddają także krew.

Minister obrony Mariusz Błaszczak dziś rano poinformował w mediach społecznościowych, że w walkę z koronawirusem zaangażowanych będzie 9784 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1765 jednostek sprzętu wojskowego. – Wojsko Polskie strzeże granic na ponad 150 posterunkach oraz wspólnie z Policją patroluje miejsca publiczne – napisał szef MON.

Żołnierze do walki z koronawirusem zostali skierowani już w marcu 2020 roku, choć jeszcze w lutym załogi lotnicze i ratownicy Zespołu Ewakuacji Medycznej 8 Bazy Lotnictwa Transportowego przywieźli do kraju Polaków wracających z chińskiego Wuhan. Obecnie w walkę z Covid-19 zaangażowani są żołnierze wojsk operacyjnych, jak i wojsk obrony terytorialnej. Wojskowi transportują żywność i środki ochrony osobistej, opiekują się kombatantami i rodzinami medyków.

– Żołnierze 12 Dywizji Zmechanizowanej od 18 marca patrolują granice, prowadzą obserwację oraz pilnują porządku i bezpieczeństwa na terenie przygranicznych powiatów – mówi mjr Marcel Podhorodecki, rzecznik prasowy szczecińskiej dywizji. – Żołnierze pełnią 24-godzinne dyżury. Zmieniły się tylko jednostki. Żołnierzy 12 Brygady po kilku tygodniach na granicach zastąpili żołnierze z 7 Brygady Obrony Wybrzeża, a przeciwlotników z Koszalina zastąpili artylerzyści z Sulechowa – dodaje. Ponadto 12 Dywizja wspiera Wojewódzką Stację Pogotowia w Szczecinie, żołnierze pobierają próbki DNA do badań w kierunku Covid-19.


Film: Combat Camera DORSZ

Podobnie sytuacja wygląda w 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Jak podaje mjr Artur Pinkowski, każdego dnia około tysiąca żołnierzy przez całą dobę pilnuje granicy Polski z Niemcami i Czechami. – Wystawiliśmy ponad 70 posterunków w trzech województwach: lubuskim, dolnośląskim i opolskim. W wielu z nich współdziałamy z funkcjonariuszami Straży Granicznej – mówi mjr Pinkowski. Ale to nie wszystko. Żołnierze „Czarnej Dywizji” do niedawna wspierali także Policję w kontrolowaniu osób przebywających na kwarantannie. – Teraz nasi medycy współpracują z wojskami OT podczas różnych zadań realizowanych na prośbę wojewodów. Tak jest np. podczas interwencji w domach pomocy społecznej – dodaje rzecznik 11 LDKPanc. Pancerniacy wspólnie z logistykami 10 Brygady z Opola zapewniają także transport środków ochrony z magazynów Agencji Rezerw Materiałowych.

W czasie pandemii bardzo intensywnie pracują także pododdziały wojsk chemicznych, m.in. 6 Batalion Chemiczny czy 5 Pułk Chemiczny. Żołnierze prowadzą dekontaminację budynków, np. szpitalnych, domów pomocy społecznej, stacji pogotowia, punktów krwiodawstwa. Odkażają też sprzęt – samoloty i pojazdy oraz żołnierzy i ich bagaż (w przypadku wracających do kraju z misji). – Dekontaminacji podlegają także miejsca użyteczności publicznej, np. chodniki, przystanki. W sumie, od lutego wojskowi chemicy wykonali blisko 140 różnego rodzaju zadań – podaje ppłk Marek Pawlak, rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego RSZ.

Chemików wspierają także żołnierze z 18 Dywizji Zmechanizowanej. Odkażają m.in. karetki, którymi podróżują zespoły pobierające wymazy od osób przebywających na kwarantannie. Jak informuje mjr Przemysław Lipczyński, rzecznik prasowy 18 DZ, po dwie grupy dezynfekcyjne powstały w każdej z trzech brygad wchodzących w skład dywizji. – Ich zadaniem jest wsparcie wojsk chemicznych w odkażaniu sprzętu i infrastruktury. Odkażane są też pojazdy sanitarne i namioty medyczne – mówi mjr Lipczyński. Rzecznik 18 DZ informuje też, że żołnierze dywizji przechodzą szkolenia, po których będą mogli wesprzeć służby medyczne w opiece nad osobami zakażonymi Covid-19. Szkolenia zaliczyli już lekarze i ratownicy medyczni oraz żołnierze bez kierunkowego wykształcenia – w sumie ponad 4,5 tysiąca osób.

Wiele zadań wykonują również żołnierze wojsk obrony terytorialnej. Terytorialsi już w połowie marca zostali przez szefa MON oddelegowani do nowych zadań związanych z Covid-19. Co robili? Wspierali funkcjonariuszy Straży Granicznej na granicach, mierzyli pasażerom temperaturę i pomagali w segregacji karty lokalizacyjne wracających z zagranicy Polaków. Żołnierze WOT pod opiekę wzięli ludzi starszych i samotnych, którym dostarczają leki i żywność. Pobierają materiał do badań, aktywnie włączyli się w pomoc pensjonariuszom domów pomocy społecznej i oddają krew. Terytorialsi prowadzą także infolinię wsparcia psychologicznego i pedagogicznego. Ostatnio wspierają także pielęgniarki w województwie śląskim, udostępnili dla nich bus i wożą je do pracy i z pracy do domu. Dzięki temu nie muszą korzystać z komunikacji miejskiej. Terytorialsi uruchomili także punkty Test&Go, w których można wykonać test na obecność koronawirusa. Podczas pobrania wymazu badana osoba nie musi wychodzić z samochodu, a procedura trwa ok. 10 minut. Żołnierze najmłodszego RSZ wspierają także przedszkola i żłobki i pomagają w ich przygotowaniu do pracy zgodnie z wytycznymi sanitarnymi. Prowadzą także szkolenia personelu oraz dostarczają płyny do dezynfekcji do placówek.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: st. chor. sztab. Waldemar Młynarczyk CC / DORSZ, kpt. Błażej Łukaszewski, 6bchem SP, DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Cud w Trewirze
 
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Podwójny Półmaraton Komandosa
Szef MON-u w Brukseli
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Pierwszy skok
Polska przystań brytyjskich jeńców
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Eurofightery znowu w Polsce
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
„Avenger” na Monte Cassino
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Offset dla „Wisły”
Nowoczesna łączność dla armii
Zamiana po włosku
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojenny bohater na szubienicy
Wojna o porządek świata
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Mocny sygnał od NATO
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Tajna misja polskiej agentki
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Zimowy sprawdzian podchorążych
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Którą drogą do armii?
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Abramsy pod dobrą opieką
Nowy szef CWCR
Lista trupich główek
Skromny początek wielkiej wojny
Zachód przeciwko „korsarzom”
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Bruksela przed szczytem
Szczury Pustyni dotarły do Polski
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Dobrowolsi – czas start!
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Rusza kwalifikacja wojskowa
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Air Show ’25 – do zobaczenia
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO