moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Większy limit dla przyszłych kaprali

Więcej miejsc na kursach podoficerskich oraz wydłużenie terminów składania wniosków przez kandydatów – to główne zmiany nowelizacji decyzji resortu obrony dotyczącej naboru cywili na szkolenie dla przyszłych kaprali. W tegorocznych kursach, w Dęblinie i Poznaniu, będzie mogło wziąć udział 315 osób.

O uruchomieniu naboru cywilnych kandydatów na kurs podoficerski minister Mariusz Błaszczak zdecydował już w ubiegłym roku. Podpisana przez szefa MON decyzja zakładała, że w kursach w dwóch szkołach podoficerskich: Wojsk Lądowych w Poznaniu i Sił Powietrznych w Dęblinie, będzie mogło wziąć udział aż 300 ochotników. Teraz szef resortu zdecydował o zwiększeniu limitu do 315 miejsc.

Dodatkowych 15 miejsc oferuje poznańska Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych. Wszystkie przygotowane są dla grupy cyberbezpieczeństwa. Bez zmian pozostały natomiast limity dla grup: rozpoznania i zakłóceń elektronicznych (30), pielęgniarstwa (10), ratownictwa medycznego (20), orkiestr i zespołów estradowych (22) oraz kryptologii (18). W sumie poznańska placówka będzie mogła przyjąć nie 100, lecz 115 kandydatów na kaprali.

Podpisana przez szefa MON decyzja wydłuża też termin składania wniosków do poznańskiej szkoły. O ile wcześniej kandydaci mieli czas do 1 czerwca, teraz mogą aplikować do 30 czerwca. Wniosek wraz z niezbędnymi załącznikami, w tym m.in. kwestionariuszem osobowym, świadectwem ukończenia szkoły średniej i życiorysem, muszą oni wysłać do dyrektora Departamentu Kadr MON za pośrednictwem Wojskowej Komendy Uzupełnień.

W dęblińskiej Szkole Podoficerskiej Sił Powietrznych liczba miejsc na kursach nie uległa zmianie. Będzie w nich mogło wziąć udział 200 cywilnych kandydatów na kaprali. Najwięcej, bo aż 150 spośród nich, będzie się szkolić w specjalności inżynieryjno-lotniczej (150), a pięć osób zostanie przyjętych na specjalność ruch lotniczy. Placówka ma też nowości w ofercie i po raz pierwszy dla cywilnych kandydatów uruchomi szkolenie w specjalnościach przeciwlotniczej (40 miejsc) oraz radiowo-technicznej (5 miejsc). Kandydaci na kurs w Dęblinie także mają więcej czasu na złożenie dokumentów. Zamiast do 13 lipca mogą to zrobić do 14 sierpnia.

W obu szkołach o przyjęciu na szkolenie zdecydują wyniki rekrutacji. Obejmie ona analizę ocen ze świadectwa ukończenia szkoły średniej, sprawdzian z WF, test z języka angielskiego oraz rozmowę kwalifikacyjną. – Egzaminy zamierzamy zorganizować w pierwszym lub drugim tygodniu października, a kurs rozpocząć 16 listopada. Terminy te jednak mogą się zmienić w zależności do rozwoju sytuacji – mówi st. chor. sztab. Paweł Konarski, rzecznik prasowy dęblińskiej placówki. Z podobnym zastrzeżeniem terminy podają przedstawiciele poznańskiej placówki. – Wstępnie chcemy przeprowadzić egzamin 3–7 sierpnia. Kurs z kolei ruszyłby we wrześniu – mówi chor. Andrzej Kędzierski, rzecznik prasowy SPWL.

W kursach podoficerskich mogą wziąć udział osoby, które mają ukończone 18 lat, polskie obywatelstwo oraz, potwierdzoną podczas badań, zdolność fizyczną i psychiczną do zawodowej służby wojskowej. Warunkiem jest posiadanie minimum średniego wykształcenia.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. szer. Kamil Śpiączka

dodaj komentarz

komentarze


Zimowy sprawdzian podchorążych
 
Zamiana po włosku
Pierwszy skok
Wojna o porządek świata
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Podwójny Półmaraton Komandosa
Rusza kwalifikacja wojskowa
Invictus w zimowym stylu
Zielone światło dla Barbary
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
„Avenger” na Monte Cassino
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Spadochroniarze na Podlasiu
Liban uznany za strefę działań wojennych
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Ślubowanie kadetów OPW
Skromny początek wielkiej wojny
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Szczury Pustyni dotarły do Polski
W rezerwie pasywnej będą oceny
Dobrowolsi – czas start!
Eurofightery znowu w Polsce
Roszady personalne w PGZ-ecie
Bruksela przed szczytem
Offset dla „Wisły”
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Lekcje z frontu
Mocny sygnał od NATO
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Abramsy pod dobrą opieką
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Lista trupich główek
Szef MON-u w Brukseli
Cud w Trewirze
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Rakietowy szach
Śnieg może być groźną bronią
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Którą drogą do armii?
Nowe śmigłowce kawalerii
Zachód przeciwko „korsarzom”
Nowy szef CWCR
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Będą kolejne „Daglezje-P”
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO