moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojskowi chemicy świętują

Udowodniliście, że można na was liczyć, że służycie tym, którzy potrzebują wsparcia i pomocy. Epidemia to czas próby, ale wy ten egzamin zdaliście celująco – powiedział minister Mariusz Błaszczak. Szef MON spotkał się z żołnierzami w Brodnicy z okazji święta wojsk chemicznych. Chemicy od początku pandemii przeprowadzili ponad 205 dezynfekcji. Odkażali m.in. szpitale i domy opieki.

W Brodnicy, na uroczystej zbiórce z okazji dorocznego święta wojsk chemicznych, stanęli żołnierze 4 Pułku Chemicznego oraz przedstawiciele innych jednostek tego rodzaju wojsk, m.in. 5 Pułku Chemicznego z Tarnowskich Gór oraz 6 Batalionu Chemicznego Sił Powietrznych ze Śremu.

– W ciągu ostatnich miesięcy udowodniliście, że cały czas jesteście na posterunku, że można na was liczyć, że służycie tym, którzy potrzebują wsparcia i pomocy – zwrócił się do wojskowych chemików minister obrony, Mariusz Błaszczak. – Podczas krótkiego briefingu zostałem poinformowany o setkach tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, która została przez was zdezynfekowana, o tysiącach samochodów, które odkaziliście i tysiącach osób, którym w czasie epidemii udzieliliście pomocy. Udowodniliście, że jesteście świetnie wyszkoleni, że jesteście zawsze tam, gdzie potrzeba – dodał minister.

Szef resortu obrony podkreślił, że żołnierze wojsk chemicznych wyróżniają się profesjonalizmem, wiedzą i umiejętnościami. Z okazji święta, przekazał im także podziękowania i pozdrowienia od prezydenta Andrzeja Dudy.

– Epidemia to czas próby, ale wy ten egzamin zdaliście celująco – zaznaczył minister Błaszczak. Przypomniał też, że zaangażowanie wojskowych chemików w walkę z COVID-19 zaczęło się w lutym, gdy żołnierze przeprowadzili dezynfekcję samolotu transportującego polskich obywateli wracających z Wuhan. Podkreślił także, że aktywność chemików nie ustaje, bo każdego dnia wykonują nowe zadania, które mają zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa. – Dzięki waszej służbie ochroniono tysiące istnień ludzkich i to jest właśnie najistotniejsze w służbie żołnierzy Wojska Polskiego. To, że stoicie na straży ojczyzny i że dzięki wam, możemy czuć się bezpiecznie – zaznaczył szef MON.

Podczas uroczystej zbiórki minister wręczył wojskowym chemikom medale „Za zasługi dla obronności kraju”. Obejrzał także wyposażenie, jakim posługują się żołnierze zespołów dezynfekcyjnych, sprzęt mobilnych laboratoriów chemicznych i radiometrycznych oraz pojazdy do wykrywania i likwidowania skażeń.

Od wybuchu pandemii wojska chemiczne przeprowadziły ponad 205 różnego rodzaju akcji odkażania, m.in. domów pomocy społecznej, szpitali, szkół, budynków administracji państwowej. Chemicy odkażali również personel i sprzęt, m.in. wojskowe pojazdy, karetki, kilkadziesiąt samolotów i ich pasażerów oraz kilkadziesiąt ton ładunków. Łącznie zdezynfekowano ponad 2600 osób, 423 tys. metrów kw. powierzchni i ponad 4 tys. pojazdów.

Jednostki chemiczne nie po raz pierwszy zostały zaangażowane w pomoc w czasie kryzysu. W 1997 roku, podczas tzw. powodzi tysiąclecia, a potem np. w 2001, 2010 i 2012 roku chemicy pomagali przy likwidacji skutków powodzi. Prowadzili dezynfekcję zalanych budynków i dróg, usuwali z zalanych terenów toksyny i martwe zwierzęta.

Zgodnie z bojowym przeznaczeniem, wojskowi chemicy odpowiadają za ocenę skutków użycia broni masowego rażenia, monitorowanie skażeń i ich rozpoznanie. Są odpowiedzialni za likwidację skażeń sprzętu, infrastruktury oraz ludzi. W Siłach Zbrojnych RP są dwa pułki chemiczne w wojskach lądowych (4 Pułk w Brodnicy i 5 Pułk w Tarnowskich Górach), 6 Batalion Chemiczny Sił Powietrznych w Śremie oraz dwie kompanie chemiczne w marynarce wojennej. Ponadto w Warszawie działa Centralny Ośrodek Analizy Skażeń.

Od 2004 roku polskie siły zbrojne regularnie wydzielają pododdziały chemiczne do międzynarodowych struktur OPBMR (Obrona Przed Bronią Masowego Rażenia) w ramach Sił Odpowiedzi NATO. Obecnie trwa roczny dyżur w SON 2020, w którym uczestniczą także polscy chemicy. Żołnierze muszą być gotowi na wezwanie, gdyby w którymś z krajów Sojuszu wystąpiło ryzyko lub doszło do skażenia biologicznego, chemicznego i radiologicznego.

W ramach SON żołnierze stworzyli liczącą blisko 900 osób Grupę Zadaniową Obrony Przed Bronią Masowego Rażenia. Jej dowódcą został ppłk Piotr Wachna, zastępca dowódcy 4 Pułku Chemicznego z Brodnicy. Główną siłę grupy stanowią wojskowi z 4 Pułku Chemicznego. W strukturze poza Polakami są jeszcze Czesi, Węgrzy, Bułgarzy, Rumunii, Brytyjczycy, Włosi i Hiszpanie.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
 
W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Nowe śmigłowce kawalerii
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
W rezerwie pasywnej będą oceny
Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
Jakie podwyżki dla żołnierzy
„Avenger” na Monte Cassino
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Amerykański test czołgistów z 1 Brygady
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Dobrowolsi – czas start!
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Lista trupich główek
Offset dla „Wisły”
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Cud w Trewirze
Zachód przeciwko „korsarzom”
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Abramsy pod dobrą opieką
Skromny początek wielkiej wojny
Rusza kwalifikacja wojskowa
Eurofightery znowu w Polsce
Ślubowanie kadetów OPW
Lekcje z frontu
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Śnieg może być groźną bronią
Roszady personalne w PGZ-ecie
Pierwszy skok
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Gwiazdy sportu dają lekcję
Rakietowy szach
Wojna o porządek świata
Będą kolejne „Daglezje-P”
Szef MON-u w Brukseli
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Zamiana po włosku
Zimowy sprawdzian podchorążych
Invictus w zimowym stylu
Podwójny Półmaraton Komandosa
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Liban uznany za strefę działań wojennych
Spadochroniarze na Podlasiu
Zielone światło dla Barbary
Bruksela przed szczytem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO