moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Krótsza droga do wojska

Skrócenie procesu rekrutacji, powstanie wojskowych centrów rekrutacyjnych, a także uruchomienie nowego portalu rekrutacyjnego, który umożliwi aplikowanie do służby przez Internet. To najważniejsze założenia reformy systemu naboru do Wojska Polskiego, który będzie obowiązywał od 24 sierpnia. Dziś decyzję w tej sprawie podpisał minister Mariusz Błaszczak.

Zmiany w systemie rekrutacji do Wojska Polskiego przedstawiciele resortu obrony narodowej zapowiedzieli już kilka miesięcy temu. Opracowaniem nowego, kompleksowego systemu zajęło się Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. Przez kilka miesięcy, we współpracy m.in. ze Sztabem Generalnym Wojska Polskiego i z departamentami MON przygotowywane były założenia reformy. Dziś decyzję dotyczącą nowego systemu podpisał minister Mariusz Błaszczak. Zmiany mają przyczynić się do zwiększenia liczebności armii, wzmocnienia rezerw, a także sprawić, by ochotnicy mogli w prosty i szybki sposób aplikować do służby.

Jedną z ważniejszych zmian jest skrócenie procedury naboru. Dziś trwa ona średnio 190 dni i zdaniem przedstawicieli MON-u jest zbyt zbiurokratyzowana. Po złożeniu wniosków, kandydaci muszą pojawić się w wojskowych komendach uzupełnień, potem kierowani są na badania w różnych regionach Polski, a z gotowymi orzeczeniami ponownie wracają do WKU. Działania instytucji zaangażowanych w rekrutację nie są ze sobą odpowiednio zsynchronizowane, bo każdy z etapów rekrutacji kandydaci przechodzą osobno w innych miejscach. W praktyce długotrwałe i skomplikowane procedury zniechęcają wielu kandydatów. Jak pokazują badania, wojsko traci na tym etapie około 40% z nich.

Dlatego zmiany przewidują skrócenie tego procesu do maksymalnie 50 dni. Tak jak teraz kandydaci do armii będą musieli w pierwszej kolejności złożyć wniosek do WKU. Będą to mogli zrobić tradycyjnie, w formie papierowej albo poprzez platformę ePUAP. Jako nowość pojawi się możliwość aplikacji przez nowy Resortowy Portal Rekrutacyjny. Ma on zostać uruchomiony 24 sierpnia.

Powstaną także wojskowe centra rekrutacyjne, których zadaniem będzie dodatkowe uproszczenie i usystematyzowanie procesu naboru. W ich skład wejdą przedstawiciele WKU, WSzW, lekarze, psycholodzy oraz żołnierze z jednostek wojskowych. To właśnie w tych centrach, po dwóch tygodniach od złożenia wniosku, kandydaci będą przechodzili poszczególne etapy rekrutacji. W ciągu 24 godzin, poza założeniem ewidencji wojskowej, ochotnik przejdzie niezbędne badania lekarskie, rozmowę z psychologiem oraz rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli pozytywnie zaliczy te etapy, otrzyma kartę powołania na szkolenie podstawowe, czyli na służbę przygotowawczą. Po jej zakończeniu i złożeniu przysięgi wojskowej, otrzyma stopień żołnierza rezerwy. Tym, którzy będą chcieli wstąpić do służby zawodowej, wojsko przedstawi listę wolnych etatów w jednostkach wojskowych.

Do 24 sierpnia będą trwały prace zmierzające do wdrożenia systemu. Za powstanie nowego portalu informacyjnego odpowiedzialne jest Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, Sztab Generalny WP z kolei ma m.in. opracować zunifikowany model szkolenia podstawowego. Zgodnie bowiem z informacjami przekazanymi przez MON, planowane szkolenia podstawowe dla osób, które nigdy nie służyły w wojsku i nie składały przysięgi wojskowej, zostaną skrócone z 90 do maksymalnie 30 dni. Będą się odbywać jednak znacznie częściej niż teraz.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. szer. Kamil Śpiączka

dodaj komentarz

komentarze

~Piotrr
1591894980
Skrócenie szkolenia z 90 do 30 dni? A trzymanie żołnierza z 13-to letnim stażem na kursie pdf trwa 6 tygodni obecnie. Wolne żarty. Musztra tyle nie zajmuje.
79-A4-60-A1

BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
 
Cud w Trewirze
Szef MON-u w Brukseli
Zachód przeciwko „korsarzom”
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Invictus w zimowym stylu
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Abramsy pod dobrą opieką
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Będą kolejne „Daglezje-P”
Lista trupich główek
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Rusza kwalifikacja wojskowa
W rezerwie pasywnej będą oceny
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Nowy szef CWCR
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Pierwszy skok
Zielone światło dla Barbary
Podwójny Półmaraton Komandosa
Mocny sygnał od NATO
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Spadochroniarze na Podlasiu
Dobrowolsi – czas start!
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Śnieg może być groźną bronią
Bruksela przed szczytem
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Roszady personalne w PGZ-ecie
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Ślubowanie kadetów OPW
Eurofightery znowu w Polsce
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Rakietowy szach
Którą drogą do armii?
Skromny początek wielkiej wojny
Zimowy sprawdzian podchorążych
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Lekcje z frontu
Nowe śmigłowce kawalerii
„Avenger” na Monte Cassino
Zamiana po włosku
Wojna o porządek świata
Offset dla „Wisły”
Liban uznany za strefę działań wojennych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO