moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wyjątkowy CWIX

Ze względu na pandemię nie przeprowadzono ich w Centrum Szkolenia Sił Połączonych JFTC, lecz aż w 60 miejscach na całym świecie. Podczas największych natowskich warsztatów dotyczących systemów wsparcia dowodzenia i łączności o kryptonimie CWIX ponad tysiąc żołnierzy oraz cywilnych specjalistów z 22 państw testowało aż 145 narodowych rozwiązań teleinformatycznych.

Tegoroczny CWIX, czyli Ćwiczenia Koalicyjnej Interoperacyjności Bojowej (Coalition Warrior Interoperability Exercise), były wyjątkowe z co najmniej dwóch powodów. Ich celem nie było jedynie przetestowanie sposobów dowodzenia i kierowania różnego typu operacjami połączonymi na lądzie, na morzu i w powietrzu, lecz także ocena systemów teleinformatycznych, które służą do śledzenia pacjentów, planowania i zarządzania ewakuacjami medycznymi oraz monitorowania rozprzestrzeniania się chorób.

Przez trzy tygodnie ponad tysiąc żołnierzy oraz cywilnych specjalistów z 22 państw sprawdzało w ramach natowskich warsztatów aż 145 narodowych rozwiązań teleinformatycznych.

Najważniejszy test

CWIX to od dziesięciu lat największe i najważniejsze natowskie ćwiczenia systemów wsparcia dowodzenia i łączności. Ich organizatorem jest Sojusznicze Dowództwo ds. Transformacji (ACT), natomiast najważniejszym celem sprawdzenie interoperacyjności używanych przez państwa członkowskie NATO oraz kraje współpracujące z Sojuszem narzędzi teleinformatycznych przeznaczonych dla dowódców wszystkich szczebli. – CWIX to miejsce, w którym interoperacyjność doskonali się przez innowacyjność. Rozwijamy nowe koncepcje, eksperymentując, a także proponując nowatorskie rozwiązania – mówi gen. André Lanata, naczelny dowódca NATO ds. transformacji, podkreślając, że idea warsztatów zamyka się w motcie: „Próbuj. Porażka. Popraw. Próbuj ponownie”.

Ćwiczenia zawsze odbywały się w Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO – JFTC NATO (Joint Force Training Centre) w Bydgoszczy.

Pandemia zmienia plany

W tym roku ze względu na pandemię CWIX musiał zostać przeorganizowany. Największą zmianą było to, że zamiast w bydgoskim JFTC ćwiczenia odbywały się równocześnie aż w 60 miejscach na całym świecie. – COVID zamknął świat, ale nas nie udało mu się powstrzymać – komentował gen. bryg. Jozsef Szpisjak, zastępca dowódcy i szef Sztabu JFTC.

Bydgoskie Centrum, aby umożliwić uczestnikom warsztatów bezpieczne sprawdzenie narodowych rozwiązań teleinformatycznych, przygotowało dwie sieci komputerowe – jawną oraz niejawną CFBLNet (Combined Federated Battle-Lab Network), w której można było testować systemy o najwyższej klauzuli tajności.

Polski Jaśmin i nie tylko

Podobnie jak w poprzednich latach, także i w tym roku nasz kraj uczestniczył w testach i sprawdzianach systemów wsparcia dowodzenia. Polskie rozwiązania stanowiły około 10% ze 145 testowanych podczas warsztatów. Jak podkreślili niemieccy oficerowie, mieliśmy znaczy udział w ćwiczeniach. Najintensywniej był badany, używany przez polską armię od dwóch lat do dowodzenia pułkami, brygadami i dywizjami, zautomatyzowany system zarządzania walką HMS C3IS Jaśmin. Sprawdzano między innymi, czy Jaśmin jest przygotowany do wdrożenia najnowszego wymaganego przez NATO standardu – mechanizmu replikacji danych programu MIP w wersji 4.0. O co dokładnie chodzi? MIP 4.0 sprawia, że systemy wsparcia dowodzenia z różnych krajów w ten sam sposób interpretują otrzymywane dane, dzięki czemu są w stanie ze sobą współpracować.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: JFTC

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1593455580
1500 osób na łepidemię w ciągu 4 miesięcy. Grubo. Strach się bać. Nawiasem w tym czasie zmarło 140 000. A bo w Polsce średnio w rok umiera 440 000. 15 osób dziś statystycznie popełni samobójstwo w Polsce.
85-BF-76-38

Offset dla „Wisły”
 
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
W rezerwie pasywnej będą oceny
Śnieg może być groźną bronią
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Rakietowy szach
Eurofightery znowu w Polsce
Roszady personalne w PGZ-ecie
Rusza kwalifikacja wojskowa
Nowe śmigłowce kawalerii
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Bruksela przed szczytem
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
Ślubowanie kadetów OPW
Wojna o porządek świata
„Avenger” na Monte Cassino
Liban uznany za strefę działań wojennych
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Lista trupich główek
Podwójny Półmaraton Komandosa
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Zielone światło dla Barbary
Pierwszy skok
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Dobrowolsi – czas start!
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Będą kolejne „Daglezje-P”
Invictus w zimowym stylu
Lekcje z frontu
Abramsy pod dobrą opieką
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Skromny początek wielkiej wojny
Spadochroniarze na Podlasiu
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
Cud w Trewirze
Szef MON-u w Brukseli
Gwiazdy sportu dają lekcję
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Zamiana po włosku
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Zachód przeciwko „korsarzom”
Amerykański test czołgistów z 1 Brygady
Zimowy sprawdzian podchorążych
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO