moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Byli specjalsi mogą wracać do służby

Jesteś byłym żołnierzem wojsk specjalnych, ale chciałbyś wrócić do służby? Teraz jest to możliwe. Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych rozpoczęło kampanię „Powrót do służby”. Jest ona skierowana przede wszystkim do emerytowanych żołnierzy tego rodzaju sił zbrojnych. Dodatkowo w szeregi specjalsów mogą wstąpić także byli żołnierze jednostek konwencjonalnych. Dotyczy to m.in. ratowników medycznych i informatyków.

– Wojska specjalne cały czas się rozwijają, dlatego poszukujemy ludzi świetnie wyszkolonych, z wysokimi kwalifikacjami. Chcemy też wyjść naprzeciw tym, którzy myślą o powrocie do zawodowej służby wojskowej – mówi płk Ryszard Jankowski, rzecznik prasowy Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych w Krakowie. To właśnie tam opracowano założenia programu „Powrót do służby”. Oferta skierowana jest do specjalsów, którzy od przynajmniej 12 miesięcy są już na emeryturze. – Wielu żołnierzy zdecydowało się na odejście do cywila zbyt pochopnie. Niektórzy przyznają, że brakuje im wojska i adrenaliny, jaką dawała praca w jednostkach specjalnych. Chcieliby ponownie założyć mundur. Jeżeli więc pośród naszych rezerwistów są tacy, którzy rozważają powrót do armii, to jest to dobry moment – dodaje oficer.

Emerytowanym żołnierzom Dowództwo Komponentu WS stawia jednak wysokie wymagania. Kandydaci muszą być sprawni fizycznie, zmotywowani i dyspozycyjni. Żołnierze, którzy będą ubiegać się o miejsce w zespole bojowym, nie mogą mieć więcej niż 37 lat, na stanowiska zabezpieczające mogą aplikować najwyżej 40-latkowie, a pracę w sztabie dostaną ci, którzy nie przekroczyli 50.

Osoby zainteresowane powrotem do czynnej służby wojskowej muszą wypełnić ankietę (znajduje się ona na stronie internetowej DKWS) i przesłać ją na adres krakowskiego dowództwa. Wybrani kandydaci wezmą udział w procesie rekrutacyjnym. – Nie będziemy stosować żadnej taryfy ulgowej. Ktoś, kto ubiega się o powrót do służby, musi prezentować taki sam poziom, jak ci, którzy cały czas służą w naszych szeregach – przyznaje rzecznik DKWS. – Dlatego też w pierwszej kolejności kandydaci będą musieli zaliczyć egzamin sprawnościowy zgodnie z normami obowiązującymi w wojskach specjalnych, oczywiście w ramach swojej normy wiekowej – dopowiada płk Jankowski.

Kandydatów będą czekać także badania psychologiczne oraz rozmowa kwalifikacyjna. Emerytowani żołnierze, którzy zdadzą wszystkie testy, zostaną przywróceni do służby, ale o tym, gdzie będą ją pełnić, zdecyduje dowódca wojsk specjalnych. – Dotychczas emerytowani żołnierze chcąc wrócić do służby, aplikowali bezpośrednio do jednostek wojskowych, ale w naszej ocenie nie było to optymalne rozwiązanie dla wojsk specjalnych. Teraz będziemy zgodnie z potrzebami jednostek i kwalifikacjami żołnierza wskazywać miejsce służby – wyjaśnia płk Jankowski. Służbę będą mogli pełnić zarówno w Dowództwie KWS, w GROM-ie, Jednostce Wojskowej Komandosów, Agacie, Nilu i Formozie.

To jednak nie wszystko. Specjalsi do wstąpienia w swoje szeregi zachęcają także byłych żołnierzy wojsk konwencjonalnych. Dotyczy to jednak wybranych specjalności wojskowych. Oferta skierowana jest przede wszystkim do ratowników medycznych i lekarzy, informatyków i łącznościowców, saperów, a także specjalistów z zakresu obrony przed bronią masowego rażenia oraz specjalistów od ochrony informacji niejawnych. Kandydaci spoza WS będą musieli przejść selekcję lub kwalifikację.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
 
Abramsy pod dobrą opieką
Zachód przeciwko „korsarzom”
Lekcje z frontu
Liban uznany za strefę działań wojennych
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Ślubowanie kadetów OPW
Cud w Trewirze
Którą drogą do armii?
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Bruksela przed szczytem
Wojna o porządek świata
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
„Avenger” na Monte Cassino
Skromny początek wielkiej wojny
Roszady personalne w PGZ-ecie
Nowe śmigłowce kawalerii
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Lista trupich główek
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Zielone światło dla Barbary
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Nowy szef CWCR
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Pierwszy skok
Zimowy sprawdzian podchorążych
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Dobrowolsi – czas start!
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Rusza kwalifikacja wojskowa
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Eurofightery znowu w Polsce
Śnieg może być groźną bronią
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Mocny sygnał od NATO
Szef MON-u w Brukseli
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Offset dla „Wisły”
Podwójny Półmaraton Komandosa
Zamiana po włosku
Spadochroniarze na Podlasiu
Będą kolejne „Daglezje-P”
Invictus w zimowym stylu
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
W rezerwie pasywnej będą oceny
Rakietowy szach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO