moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Terytorialsi „na wakacjach”. Wspierają obozy i kolonie

Z początkiem wakacji, po zakończeniu pomocy szkołom w przygotowaniu do egzaminów i zakończenia roku szkolnego, żołnierze 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej przystąpili do wsparcia ośrodków wypoczynku dzieci i młodzieży na terenie województwa zachodniopomorskiego. To ozonowania pomieszczeń, szkolenia kadry i warsztaty dla uczestników kolonii i obozów.

Przed egzaminami maturalnymi i zawodowymi, żołnierze WOT wspierali szkoły w ich przygotowaniu na wniosek samych szkół i we współpracy z Zachodniopomorskim Kuratorium Oświaty w Szczecinie. Pomieszczenia egzaminacyjne były przez terytorialsów ozonowane, dzięki czemu zostały odkażone. Żołnierze nosili ławki i sprzęt potrzebny do przeprowadzenia egzaminów ustawiając je zgodnie z wytycznymi zapewniającymi bezpieczeństwo abiturientom szkół. Teraz, również we współpracy z kuratorium, przystąpili do wsparcia ośrodków wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Jak informuje ZKO, na dziś otrzymało ono już ponad tysiąc zgłoszeń od organizatorów (każde zgłoszenie to jeden turnus wypoczynkowy).

Pierwszą wizytę ze szkoleniem dla kadry i uczestników obozu terytorialsi złożyli w Dziwnowie. W Ośrodku Sportów Wodnych kolonie dla dzieci i młodzieży przez cały lipiec a drugi turnus w sierpniu organizuje na zlecenie Gminy Dziwnów Stowarzyszenie Płetwonurków „Wydry” i Związek Polskich Spadochroniarzy. Uczestnicy biorą udział w warsztatach morskich, poznają historię Dziwnowa, mają zajęcia pływania i pod okiem instruktorów wypływają na łódkach na rzekę Dziwnę.

Dzień przed rozpoczęciem turnusu żołnierze 14 ZBOT wykonali dekontaminację, czyli ozonowanie pomieszczeń. Drugiego dnia kolonii przyjechali, aby spotkać się z kadrą i przeszkolić ją w zakresie wymogów bezpieczeństwa wynikających z organizowania zorganizowanego wypoczynku w sytuacji pandemii. Przypomnijmy, to m.in. ilość łóżek w pokojach, rygory na stołówce, obowiązek dezynfekcji rąk. Terytorialsi przeprowadzili także warsztaty dla samych uczestników. W formie zabawy dzieci uczyły się, w jaki sposób i w jakich sytuacjach należy zakrywać nos i usta, jak zakładać i w jaki sposób zdejmować maseczkę a także jednorazowe rękawiczki. Przy pomocy farbki na rękawiczkach poznawali, jak długo należy myć ręce, aby każde miejsce na dłoniach zostało zdezynfekowane.

- To nieoceniona, także edukacyjna pomoc - mówi zastępca kierownika kolonii Zbigniew Jeszka. - Sam byłem żołnierzem tu, w Dziwnowie i bardzo cieszę się, że dziś wojsko wspiera naszą społeczność właśnie w taki sposób. Wyozonowane pomieszczenia dają nam poczucie bezpieczeństwa dla kadry i uczestników, przeszkoleni organizatorzy jesteśmy wyczuleni na różnego rodzaju sytuacje, które mogą teoretycznie nastąpić i wiemy, jak na codzień postępować, jakie stosować procedury aby zapewnić bezpieczeństwo na koloni. Zaprosimy na pewno żołnierzy WOT także na drugi turnus.

14 Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej będzie wspierać w ten sposób kolejnych organizatorów, którzy zgłosili się za pośrednictwem Urzędu Wojewódzkiego o wsparcie w zakresie organizacji wypoczynku.

- To kolejna odsłona naszej działalności - mówi dowódca 14 ZBOT płk Grzegorz Kaliciak. - Jesteśmy po to, by wspierać lokalną społeczność i w czasie pandemii już wielokrotnie udowodniliśmy, że to robimy i to skutecznie. Dziś nasza brygada, wciąż nieliczna, bo jedna z najmłodszych w kraju, już szkoli i przyjmuje nowych żołnierzy. Wróciliśmy do normalnego trybu działania, wciąż jednak będąc „w boju”. Dziś, kiedy wszyscy musimy się nauczyć żyć w sytuacji ciągle trwającej pandemii prowadzimy działania mające na celu wypracowanie zachowań i przestrzeganie procedur tak, abyśmy w maksymalny sposób zapewniali bezpieczeństwo sobie i innym. Wychowawcy w ośrodkach wypoczynku wiedzą, jakich procedur przestrzegać, a wychowankowie, dzięki naszym warsztatom rozumieją dlaczego takie czynności jak noszenie maseczek, dezynfekowanie i mycie rąk są ważne i jak robić to prawidłowo.

14 Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej zakończyła udział w antycovidowej operacji „Odporna Wiosna”, WOT przeszedł obecnie do operacji „Trwała Odporność”. Żołnierze wrócili już do rotacyjnych szkoleń, przyjmowani są nowi kandydaci do służby.

14 ZBOT liczy już sobie ponad 300 żołnierzy, jeszcze w lipcu odbędzie się wcielenie kolejnych terytorialsów a potem ich 16 dniowe szkolenie podstawowe i przysięga.

Tekst: Marcin Górka/14. Zachodniopomorska Brygady OT 

red. PZ

autor zdjęć: 14 ZBOT

dodaj komentarz

komentarze


Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
 
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Zachód przeciwko „korsarzom”
Lekcje z frontu
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Bruksela przed szczytem
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Śnieg może być groźną bronią
Eurofightery znowu w Polsce
Invictus w zimowym stylu
Rakietowy szach
Nowy szef CWCR
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Offset dla „Wisły”
Wojna o porządek świata
Mocny sygnał od NATO
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Ślubowanie kadetów OPW
Abramsy pod dobrą opieką
W rezerwie pasywnej będą oceny
Nowe śmigłowce kawalerii
Zielone światło dla Barbary
Rusza kwalifikacja wojskowa
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Zamiana po włosku
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Liban uznany za strefę działań wojennych
Będą kolejne „Daglezje-P”
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Skromny początek wielkiej wojny
Dobrowolsi – czas start!
Podwójny Półmaraton Komandosa
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Pierwszy skok
Lista trupich główek
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Zimowy sprawdzian podchorążych
Którą drogą do armii?
Cud w Trewirze
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
„Avenger” na Monte Cassino
Spadochroniarze na Podlasiu
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Szef MON-u w Brukseli
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Roszady personalne w PGZ-ecie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO