moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Deficyty w bankach krwi

Trwają wakacje, czyli najtrudniejszy czas dla publicznej służby krwi. W tym okresie bieżące stany magazynowe krwi i jej składników w Polsce drastycznie maleją, dlatego jest ona szczególnie potrzebna. Stąd apel do krwiodawców, w tym również tych w szeregach wojsk obrony terytorialnej, o oddanie krwi przed wyjazdem na wakacje.

Z apelem do żołnierzy Wojska Polskiego o zgłaszanie się do punktów poboru i oddawanie krwi zwrócił się również Mariusz Błaszczak - minister obrony narodowej. W liście z dnia 14 lipca br. minister podkreślił, że żołnierze niejednokrotni udowodnili, że służba w armii to przede wszystkim służba społeczeństwu: „To zarówno gotowość do obrony państwa z bronią w ręku, jak i niesienie pomocy w różnych sytuacjach kryzysowych. To także zapewnienie, by nie zabrakło krwi niezbędnej do ratowania zdrowia i życia Polaków”. Podziękował również wszystkim którzy uczestniczyli w akcjach zbiórki krwi i pogratulował im patriotycznej postawy.

Sytuacja związana z COVID-19 udowodniła, że w obliczu topniejących zapasów krwi trzeba działać szybko i efektywnie. W trakcie operacji „Odporna Wiosna” żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza, działającej na północnym Mazowszu, chętnie odpowiadali na apele regionalnych centrów krwiodawstwa – oddali blisko 200 litrów krwi.

Teraz kiedy w sezonie urlopowym znowu zaczyna brakować krwi terytorialsi ponownie odpowiadają na apele NCK i oddają krew. W najbliższym czasie odbędą się zorganizowane zbiórki krwi. Pierwsza – 21 sierpnia, dedykowana służbom mundurowym. Jej organizatorami są żołnierze 54 batalionu lekkiej piechoty wraz z zarządem Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego Drewnica w Ząbkach oraz Stowarzyszeniem HEIMUR. Oprócz żołnierzy zegrzyńskiego batalionu 5 MBOT, w zbiórce udział również wezmą żołnierze 2 Regionalnej Bazy Logistycznej z Rembertowa oraz Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia z Zielonki. Druga zbiórka zorganizowana zostanie dla wszystkich chętnych krwiodawców i odbędzie się 23 sierpnia przy Miejskim Centrum Sportu w Ząbkach.

Żołnierze 5 MBOT angażują się w akcje organizowane przez Narodowe Centrum Krwi od początku powstania formacji. Zainicjowany w 2018 r. projekt „Krwioobieg Terytorialsa” ma na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców naszego kraju, zwiększenie ilości krwi w systemie oraz ilości żołnierzy gotowych do alarmowego oddania krwi na wypadek zdarzeń kryzysowych. Realizacja projektu wpływa również na kształtowanie zdrowego stylu życia żołnierzy i ich rodzin, na kształtowanie postaw prospołecznych zgodnych z misją formacji, a także przyczynia się do zbudowania zależności i powiązań z instytucjami i organizacjami odpowiedzialnymi za krwiodawstwo i transplantologię.

Dotychczasowe działania WOT na rzecz honorowego krwiodawstwa zostały sformalizowane 15 czerwca br. poprzez podpisanie porozumienia o współpracy z Narodowym Centrum Krwi. Dokument zakłada wspólne działania obu podmiotów w zakresie koordynacji akcji i projektów polityki zdrowotnej dot. krwiodawstwa. Na chwilę obecną wśród żołnierzy WOT znajduje się 4549 honorowych krwiodawców. Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że w 2020 r. wśród donatorów pojawiło się 964 nowych krwiodawców – żołnierzy. Od początku roku oddali oni 2496,35 litów krwi.

Ponieważ każda kropla krwi jest na wagę złota zachęcamy wszystkich do zaangażowania się w akcje krwiodawstwa organizowane przez NCK i WOT. Honorowe krwiodawstwo to szczególny gest, który w XXI wieku jest postrzegany jako przejaw patriotyzmu. Nie sposób przeliczyć ilu osobom udało się uratować życie dzięki pozyskanej krwi. Jeżeli możesz dołącz do honorowych dawców krwi i pomóż innym.

Tekst: Aneta Szczepaniak

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Odstraszanie i obrona
 
Przygotowania czas zacząć
Zachować właściwą kolejność działań
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Zbrodnia made in ZSRS
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Optyka dla żołnierzy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
V Korpus z nowym dowódcą
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Wojna w świętym mieście, część druga
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
25 lat w NATO – serwis specjalny
Rakiety dla Jastrzębi
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
NATO on Northern Track
Front przy biurku
Szpej na miarę potrzeb
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Święto stołecznego garnizonu
Ramię w ramię z aliantami
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Sprawa katyńska à la española
Wojna w świętym mieście, epilog
Ocalały z transportu do Katynia
Charge of Dragon
Zmiany w dodatkach stażowych
Barwy walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Szarża „Dragona”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Kadisz za bohaterów
Mundury w linii... produkcyjnej
Kolejne FlyEle dla wojska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
NATO na północnym szlaku
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Głos z katyńskich mogił
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Sandhurst: końcowe odliczanie
SOR w Legionowie
Strażacy ruszają do akcji
Prawda o zbrodni katyńskiej
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO