moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Święto wojska w rocznicę warszawskiej wiktorii

Nie byłoby wolnej Polski, gdyby nie bohaterstwo tamtych dni. Służący dziś żołnierze wiedzą, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze. Dlatego z podniesioną głową służą naszej ojczyźnie. Dziękuję wam za wierną służbę dla Polski – mówił prezydent Andrzej Duda na Placu Piłsudskiego, gdzie odbyły się centralne obchody Święta Wojska Polskiego.

Obchody Święta Wojska Polskiego rozpoczęły się mszą świętą za ojczyznę w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. W setną rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, Andrzej Duda przekazał Katedrze Polowej proporzec Prezydenta RP.

Centralne uroczystości odbyły się w samo południe na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. W uroczystej odprawie wart wzięli udział: prezydent Andrzej Duda; Michael Pompeo, sekretarz stanu USA; Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej wraz z kierowniczą kadrą MON i dowódcami Sił Zbrojnych RP. Święto zainaugurował przelot nad stolicą odrzutowych Iskier, które położyły w powietrzu flagę Polski oraz polskich i amerykańskich myśliwców F-16.

W swoim przemówieniu minister Mariusz Błaszczak podkreślił, że dzisiejsze uroczystości odbywają się w wyjątkowym miejscu – przed Grobem Nieznanego Żołnierza i w niezwykłym czasie – w setną rocznicę wielkiego, polskiego zwycięstwa dla wolności Europy. – Jesteśmy potomkami zwycięzców tej wielkiej Bitwy Warszawskiej i jesteśmy im wdzięczni za to, czego dokonali 100 lat temu. Są dla nas wzorem do naśladowania, a pamięć o ich czynach będzie wieczna – mówił szef MON. Podziękował też wszystkim żołnierzom Wojska Polskiego za ich codzienną służbę.

Po wystąpieniu ministra odbył się Apel Poległych, a tuż po nim, ku czci obrońców polskiej wolności, została oddana salwa honorowa.

Do zebranych zwrócił się też prezydent Andrzej Duda. – To ważny dzień, w którym dziękujemy żołnierzom za ich służbę, ale oddajemy też hołd wszystkim tym, którzy polegli za ojczyznę – mówił prezydent. Zwierzchnik sił zbrojnych nawiązał do wydarzeń sprzed stu lat. – To był trudny i dramatyczny czas, ale zarazem jakże znaczący dla historii. Także czas w jakimś sensie piękny, bo gdy bolszewicka nawała miażdżyła wtedy Polskę, gdy przegrana wydawała się nieuchronna i gdy wielu uważało, że tego, co się stało, nie da się już odwrócić, że komunizm niesiony ze wschodu ogarnie nasz kraj i zaleje całą Europę, znaleźli się tacy, którzy nie zwątpili i cały czas pracowali, by ratować ojczyznę – mówił Andrzej Duda.

Przyznał, że gdy doszło do tej jednej z najważniejszych w dziejach świata Bitwy Warszawskiej, wielcy dowódcy potrafili pracować ponad podziałami, wezwać naród do obrony Rzeczypospolitej, do obrony świata naszych wartości, chrześcijaństwa, naszej tradycji. – To był cud tamtego czasu, cud męstwa polskich żołnierzy i cud bohaterstwa naszego narodu. Niektórzy nazwali to wtedy „cudem nad Wisłą”. Jakiś cud w tym na pewno był. Cud geniuszu i opatrzności nad naszymi wojskami – mówił prezydent.

Prezydent zauważył, że nie byłoby wolnej Polski, gdyby nie bohaterstwo tamtych dni. – Polska oznaczona jest krzyżami, krwią pokoleń, które o nią walczyły. Przekazujemy tę wiedzę kolejnym pokoleniom, mówiąc im, co znaczy nie mieć Polski, ojczyzny, co to znaczy walczyć i przelewać krew – powiedział Andrzej Duda. Przyznał, że służący dziś żołnierze mają świadomość, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze. – Dlatego z podniesioną głową służą naszej ojczyźnie. Dziękuję wam za wierną służbę dla Polski – mówił.

Prezydent poinformował, że dziś podpisał ustawę o przyznaniu rekompensat tym, którzy w latach 1936-1956 byli deportowani przez władze Związku Sowieckiego. – To akt pamięci i symboliczne zadośćuczynienie dla tych, którzy są jeszcze między nami. Mówię o tym w dniu Święta Wojska Polskiego, bo wielu z nich było żołnierzami, wielu z nich walczyło w szeregach polskiej armii, pragnąc wolnej Polski – mówił prezydent.

Uroczystości na placu Piłsudskiego zakończyło złożenie wieńców pod Grobem Nieznanego Żołnierza oraz defilada pododdziałów. Prezydent złożył też wieniec pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

Obchodzone 15 sierpnia Święto Wojska Polskiego jest upamiętnieniem zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 r. stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. W tym roku, w setną rocznicę bitwy, wydarzenia i uroczystości odbywają się pod hasłem „Bitwa Warszawska 1920 – polskie zwycięstwo dla wolności Europy”.

Uroczyste apele, patriotyczne capstrzyki, koncerty czy wystawy odbyły się w całym kraju. Przeloty samolotów i śmigłowców można było podziwiać nad Białymstokiem, Szczecinem, Poznaniem, Krakowem, Lublinem, Kielcami, Rzeszowem, Olsztynem, Wrocławiem, Łodzią i Westerplatte. W Ossowie z kolei można było oglądać w locie szkolne samoloty M-346 Bielik. Jutro uroczystości odbędą się w Radzyminie. Zainauguruje je przelot samolotów Iskra i myśliwców F-16.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Eliza Radzikowska-Białobrzewska/ KPRP, Grzegorz Jakubowski/ KPRP, Michał Niwicz, DGRSZ

dodaj komentarz

komentarze


Co z podwyżkami dla żołnierzy?
 
Wojenny bohater na szubienicy
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Abramsy pod dobrą opieką
Nowoczesna łączność dla armii
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Lista trupich główek
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Rusza morski „Dragon”
Podwójny Półmaraton Komandosa
Zamiana po włosku
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Przerwany lot „Orlika”
Mocny sygnał od NATO
Priorytety dla armii
Sztandar dla Dowództwa WOT
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Pamiętamy o Niezłomnych
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Kleszcze dla wojska
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Nowy szef CWCR
Leopardy jadą na poligon
Zachód przeciwko „korsarzom”
Dobrowolsi – czas start!
Telefon zaufania dla żołnierzy
Wielki test w West Point coraz bliżej
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Air Show ’25 – do zobaczenia
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Palmiry – miejsce kaźni
Eurofightery znowu w Polsce
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Którą drogą do armii?
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Będzie za co kupić koreańską broń
Polska przystań brytyjskich jeńców
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Offset dla „Wisły”
Tajna misja polskiej agentki
W Jachrance o skokach spadochronowych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO