moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Święto wojska w rocznicę warszawskiej wiktorii

Nie byłoby wolnej Polski, gdyby nie bohaterstwo tamtych dni. Służący dziś żołnierze wiedzą, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze. Dlatego z podniesioną głową służą naszej ojczyźnie. Dziękuję wam za wierną służbę dla Polski – mówił prezydent Andrzej Duda na Placu Piłsudskiego, gdzie odbyły się centralne obchody Święta Wojska Polskiego.

Obchody Święta Wojska Polskiego rozpoczęły się mszą świętą za ojczyznę w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. W setną rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, Andrzej Duda przekazał Katedrze Polowej proporzec Prezydenta RP.

Centralne uroczystości odbyły się w samo południe na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. W uroczystej odprawie wart wzięli udział: prezydent Andrzej Duda; Michael Pompeo, sekretarz stanu USA; Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej wraz z kierowniczą kadrą MON i dowódcami Sił Zbrojnych RP. Święto zainaugurował przelot nad stolicą odrzutowych Iskier, które położyły w powietrzu flagę Polski oraz polskich i amerykańskich myśliwców F-16.

W swoim przemówieniu minister Mariusz Błaszczak podkreślił, że dzisiejsze uroczystości odbywają się w wyjątkowym miejscu – przed Grobem Nieznanego Żołnierza i w niezwykłym czasie – w setną rocznicę wielkiego, polskiego zwycięstwa dla wolności Europy. – Jesteśmy potomkami zwycięzców tej wielkiej Bitwy Warszawskiej i jesteśmy im wdzięczni za to, czego dokonali 100 lat temu. Są dla nas wzorem do naśladowania, a pamięć o ich czynach będzie wieczna – mówił szef MON. Podziękował też wszystkim żołnierzom Wojska Polskiego za ich codzienną służbę.

Po wystąpieniu ministra odbył się Apel Poległych, a tuż po nim, ku czci obrońców polskiej wolności, została oddana salwa honorowa.

Do zebranych zwrócił się też prezydent Andrzej Duda. – To ważny dzień, w którym dziękujemy żołnierzom za ich służbę, ale oddajemy też hołd wszystkim tym, którzy polegli za ojczyznę – mówił prezydent. Zwierzchnik sił zbrojnych nawiązał do wydarzeń sprzed stu lat. – To był trudny i dramatyczny czas, ale zarazem jakże znaczący dla historii. Także czas w jakimś sensie piękny, bo gdy bolszewicka nawała miażdżyła wtedy Polskę, gdy przegrana wydawała się nieuchronna i gdy wielu uważało, że tego, co się stało, nie da się już odwrócić, że komunizm niesiony ze wschodu ogarnie nasz kraj i zaleje całą Europę, znaleźli się tacy, którzy nie zwątpili i cały czas pracowali, by ratować ojczyznę – mówił Andrzej Duda.

Przyznał, że gdy doszło do tej jednej z najważniejszych w dziejach świata Bitwy Warszawskiej, wielcy dowódcy potrafili pracować ponad podziałami, wezwać naród do obrony Rzeczypospolitej, do obrony świata naszych wartości, chrześcijaństwa, naszej tradycji. – To był cud tamtego czasu, cud męstwa polskich żołnierzy i cud bohaterstwa naszego narodu. Niektórzy nazwali to wtedy „cudem nad Wisłą”. Jakiś cud w tym na pewno był. Cud geniuszu i opatrzności nad naszymi wojskami – mówił prezydent.

Prezydent zauważył, że nie byłoby wolnej Polski, gdyby nie bohaterstwo tamtych dni. – Polska oznaczona jest krzyżami, krwią pokoleń, które o nią walczyły. Przekazujemy tę wiedzę kolejnym pokoleniom, mówiąc im, co znaczy nie mieć Polski, ojczyzny, co to znaczy walczyć i przelewać krew – powiedział Andrzej Duda. Przyznał, że służący dziś żołnierze mają świadomość, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze. – Dlatego z podniesioną głową służą naszej ojczyźnie. Dziękuję wam za wierną służbę dla Polski – mówił.

Prezydent poinformował, że dziś podpisał ustawę o przyznaniu rekompensat tym, którzy w latach 1936-1956 byli deportowani przez władze Związku Sowieckiego. – To akt pamięci i symboliczne zadośćuczynienie dla tych, którzy są jeszcze między nami. Mówię o tym w dniu Święta Wojska Polskiego, bo wielu z nich było żołnierzami, wielu z nich walczyło w szeregach polskiej armii, pragnąc wolnej Polski – mówił prezydent.

Uroczystości na placu Piłsudskiego zakończyło złożenie wieńców pod Grobem Nieznanego Żołnierza oraz defilada pododdziałów. Prezydent złożył też wieniec pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

Obchodzone 15 sierpnia Święto Wojska Polskiego jest upamiętnieniem zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 r. stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. W tym roku, w setną rocznicę bitwy, wydarzenia i uroczystości odbywają się pod hasłem „Bitwa Warszawska 1920 – polskie zwycięstwo dla wolności Europy”.

Uroczyste apele, patriotyczne capstrzyki, koncerty czy wystawy odbyły się w całym kraju. Przeloty samolotów i śmigłowców można było podziwiać nad Białymstokiem, Szczecinem, Poznaniem, Krakowem, Lublinem, Kielcami, Rzeszowem, Olsztynem, Wrocławiem, Łodzią i Westerplatte. W Ossowie z kolei można było oglądać w locie szkolne samoloty M-346 Bielik. Jutro uroczystości odbędą się w Radzyminie. Zainauguruje je przelot samolotów Iskra i myśliwców F-16.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Eliza Radzikowska-Białobrzewska/ KPRP, Grzegorz Jakubowski/ KPRP, Michał Niwicz, DGRSZ

dodaj komentarz

komentarze


Oczy na Kijów
 
RBN przed szczytem NATO
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Unowocześnione Rosomaki dla wojska
Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Szkolenie do walk w mieście
Szkolenie na miarę czasów
Pancerniacy trenują cywilów
Szpital u „Troski”
Polsko-litewskie konsultacje
Spotkanie z żołnierzami przed szczytem NATO
Śmierć przyszła po wojnie
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.
Spadochroniarze na warcie w UE
Za zdrowie utracone na służbie
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Konsultacje polsko-niemieckie w Warszawie
Lato pod wodą
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Roczny dyżur spadochroniarzy
Ostatnia niedziela…
Jak usprawnić działania służb na granicy
Czujemy się tu jak w rodzinie
Naukowcy z MIIWŚ szukają szczątków westerplatczyków
By żołnierze mogli służyć bezpiecznie
Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Feniks – następca Mangusty?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezydent Zełenski w Warszawie
Zdzisław Krasnodębski – bohater bitwy o Anglię
Olimp gotowy na igrzyska!
Strzelnice dla specjalsów
Mark Rutte pokieruje NATO
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Serwis bliżej domu
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
Walka – tak, ale tylko polityczna
Spędź wakacje z wojskiem!
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Pancerny sznyt
Wsparcie MON-u dla studentów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO