moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Gauja’20”, czyli ogień i taktyka na poligonie w Wędrzynie

Przeciwnik atakuje, wojsko wkracza do akcji – tak w skrócie wyglądał scenariusz ćwiczenia, podczas którego żołnierze z 15 Brygady Zmechanizowanej musieli udowodnić, że są gotowi do wyjazdu na misję. To właśnie oni będą stanowić trzon VIII zmiany PKW Łotwa. Swoim działaniom nadali kryptonim „Gauja’20”, nawiązując do nazwy rzeki przepływającej przez państwa bałtyckie.

Batalionową Grupę Bojową NATO, która stacjonuje na Łotwie, tworzą żołnierze z Albanii, Czech, Czarnogóry, Hiszpanii, Kanady, Słowacji, Słowenii, Włoch, a także z Polski. Przygotowania do wyjazdu rozpoczęła już VIII zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Jej trzon mają stanowić wojskowi z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Mimo że wojskowi niedawno zakończyli etap weryfikujący przygotowania do wyjazdu plutonów, nie mieli czasu na odpoczynek. Teraz przełożeni sprawdzali gotowość do wyjazdu całej kompanii czołgów. Jakie zadania tym razem postawili żołnierzom?

– Poszczególne etapy weryfikacji gotowości żołnierzy różnią się od siebie przede wszystkim skalą. Certyfikacja załóg odbywa się na zasadzie zawodów użyteczno-bojowych oraz pętli taktycznej plutonów. Natomiast przygotowanie całej kompanii do wyjazdu na misję weryfikuje się podczas ćwiczenia taktycznego – mówi mjr Tomasz Dadura, dowódca VIII zmiany PKW Łotwa.

Takie ćwiczenie odbyło się w zeszłym tygodniu w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Wędrzyn. Żołnierze nadali mu kryptonim „Gauja’20”, nawiązując w ten sposób do nazwy rzeki przepływającej przez państwa bałtyckie. Podczas tygodniowego pobytu na poligonie żołnierze zrealizowali całe spektrum zadań taktycznych i ogniowych.

– Wojsko koncentrowało się przede wszystkim na prowadzeniu działań defensywnych. Żołnierze musieli zająć rejon obrony, zatrzymać nacierającego przeciwnika, a następnie przy wsparciu odwodu przełożonego, przeprowadzić kontratak i ostatecznie rozbić jego siły – relacjonuje mjr Dadura. Dodaje, że podczas ćwiczenia rola przeciwnika przypadła plutonowi zmechanizowanemu z 1 Batalionu giżyckiej brygady. Żołnierze przygotowujący się do wyjazdu musieli nie tylko stawić czoła przeciwnikowi, ale także zneutralizować znajdujące się przy drodze improwizowane ładunki wybuchowe, uspokoić zbuntowany tłum czy przeprowadzić dekontaminację czołgów skażonych bronią masowego rażenia. Ważnym elementem „Gauji” było także kierowanie ogniem, podczas którego wojsko korzystało z ostrej amunicji.

Co istotne, podczas certyfikacji ocenie podlegała skuteczność działań wojska oraz sposób wykonania poszczególnych manewrów. – Przez cały czas słuchaliśmy, w jaki sposób żołnierze analizują sytuację i jakie rozwiązania proponują, na przykład czy zatrzymać przeciwnika na danej rubieży czy może korzystniejsze będzie okrążenie go lub umożliwienie mu wkroczenia na nasz teren – mówi oficer. Szczególnie duża odpowiedzialność spoczywała na dowódcy kompanii, który musiał podjąć ostateczną decyzję i wydać rozkaz swoim podwładnym. Tak było chociażby podczas zajęć z kierowania ogniem. – Strzelania odbywały się do celów na pasie taktycznym. To od dowódcy kompani zależało, w jaki sposób zostaną zneutralizowane. Dowódca mógł zdecydować, że cele zostaną ostrzelane przez jeden lub dwa plutony lub całą kompanię – wyjaśnia dowódca.

Zajęcia dzienne były wyjątkowo intensywne, a nocą żołnierze musieli odtworzyć zdolność bojową. Dlatego poszczególne plutony po kolei wycofywały się z rejonu, aby uzupełnić paliwo i amunicję, a także, aby żołnierze mogli zjeść posiłek.

Chociaż obok jednostki zawiszaków znajduje się Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz, ćwiczenia odbyły się w Wędrzynie. Dowódca wyjaśnia, że powodów jest kilka. – Żołnierze znają poligon w Orzyszu jak własną kieszeń, mogliby więc działać rutynowo. Poza tym przerzut sprzętu na dużą odległość, jego załadunek i rozładunek na platformy kolejowe, to także ważny element działań wojska, który trzeba ćwiczyć – mówi mjr Dadura. – Jednak najistotniejsze jest to, że w Wędrzynie znajduje się jedyny w Polsce ośrodek zurbanizowany, w którym możemy ćwiczyć walkę w mieście – dodaje.

Dowódca kontyngentu podkreśla, że jest zadowolony z przebiegu „Gauji’20”. – To ćwiczenie było bardzo dynamiczne, ale żołnierze świetnie sobie poradzili z postawionymi przed nimi zadaniami. Oceniam ich działania na pięć – mówi oficer.

Teraz przed zawiszakami specjalne szkolenia niezbędne do wykonywania zadań na poszczególnych stanowiskach, a jesienią czeka ich kolejny sprawdzian. Wówczas dołączą do nich wojskowi, którzy na misji będą tworzyli tzw. narodowy element wsparcia i zadbają o zabezpieczenie logistyczne kontyngentu. W listopadzie wszyscy żołnierze przejdą certyfikację, którą oceni komisja z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, VIII zmiana PKW Łotwa wyjedzie na misję pod koniec roku.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st. chor. sztab. Krzysztof Łukaszewicz, ppor. Jakub Karwowski

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w Ukrainie oczami medyków
 
Zbrodnia made in ZSRS
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Hiszpański palimpsest
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Rakiety dla Jastrzębi
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cena wolności
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Zapomniana Legia Cudzoziemska
NATO na północnym szlaku
Jak wyszkolić pilota F-16?
Wojna w świętym mieście, epilog
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Weterani i bokser „Master”
Mundury w linii... produkcyjnej
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojsko inwestuje w Limanowej
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Psiakrew, harmata!
Ramię w ramię z aliantami
Ogień w podziemiu
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Przygotowania czas zacząć
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Optyka dla żołnierzy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Wojna w świętym mieście, część druga
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ocalały z transportu do Katynia
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Kurs z dzwonem
Święto wojskowego sportu
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
25 lat w NATO – serwis specjalny
Odstraszanie i obrona
Zmiany w dodatkach stażowych
Animus Fortis, czyli mężny duch
Jeśli nie Jastrząb, to…
Sprawa katyńska à la española
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Prawda o zbrodni katyńskiej
V Korpus z nowym dowódcą
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Głos z katyńskich mogił
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO