moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W Kielcach trwają targi przemysłu obronnego

Pandemia uderzyła także w przemysł obronny. Tym bardziej cieszę się, że wielu wystawców zdecydowało się w Kielcach przedstawić swoją ofertę – napisał prezydent Andrzej Duda do uczestników Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Na jedynych w tym roku targach zbrojeniowych w Europie swoje produkty prezentuje 185 wystawców z całego świata.

– Sprawna armia to jedna z podstaw nowoczesnego państwa, a nasze targi obronne promują polskie firmy i budują silną markę kraju na arenie międzynarodowej – mówił Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce S.A., podczas otwarcia Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Mochoń podkreślił, że spotkanie odbywa się w trudnej sytuacji spowodowanej pandemią COVID-19, która jednak udowodniła, że kwestie bezpieczeństwa są szczególnie ważne. – Z powodu pandemii targi są znacznie skromniejsze niż ich poprzednie edycje. Choć jest nas 70 proc. mniej niż w ubiegłych latach, nadal stanowimy ważny głos w biznesie – podkreślił Mochoń. Dodał, że MSPO w tym roku zgromadził 185 wystawców z 16 krajów, w tym 130 z Polski.

Do pandemii nawiązał też w swoim przesłaniu prezydent Andrzej Duda podkreślając, że uderzyła ona we wszystkie dziedziny życia, także w przemysł obronny. „Tym bardziej cieszę się, że wielu wystawców zdecydowało się w Kielcach przedstawić swoją ofertę” – napisał zwierzchnik sił zbrojnych w liście do uczestników MSPO, który odczytał Dariusz Gwizdała, zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Prezydent zaznaczył także, że polski przemysł obronny i wojsko stanowią nierozerwalną całość współpracując dla bezpieczeństwa państwa. „Stabilne, przewidywalne finansowanie to warunek transformacji sił zbrojnych w nowoczesną armię” – podkreślał Andrzej Duda. Jako przykłady inwestycji polskiego państwa w przyszłość armii podał m.in. program zakupu samolotów F-35 i program dotyczący obrony powietrznej średniego zasięgu „Wisła”. „Przed nami budowa systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu ‘Narew’ i wierzę, że przy transferze niektórych technologii od naszych sojuszników, będzie on realizowany w oparciu o polski przemysł obronny” – zaznaczył Duda.

List do uczestników Salonu skierował także minister obrony Mariusz Błaszczak. „MSPO to wydarzenie o uznanej renomie i okazja do zaprezentowania najlepszych polskich producentów oraz rosnących możliwości polskich firm zbrojeniowych” – przypominał szef MON. Minister podkreślił też, że rolą władz państwowych w trudnym okresie pandemii jest wspieranie rodzimych przedsiębiorstw, a dla polskiego przemysłu rozwój krajowego potencjału obronnego jest niezmiennym priorytetem. Przypomniał, że w ubiegłym roku 65 proc. zamówień kierowanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej trafiło do polskiego przemysłu. Przesłanie szefa MON odczytał wiceminister obrony Sebastian Chwałek.

Do ekonomicznych aspektów targów przemysłu obronnego nawiązał również premier Mateusz Morawiecki. „MSPO ma także wymiar gospodarczy, ponieważ przemysł zbrojeniowy jest kołem zamachowym polskiej gospodarki i chcemy wzrastające nakłady na modernizację techniczną w jak największym stopniu lokować w krajowym przemyśle” – podkreślił premier w swoim liście odczytanym podczas inauguracji wydarzenia.

Głos w czasie spotkania zabrał także przedstawiciel brytyjskiego ministerstwa obrony. Wielka Brytania w tym roku jest bowiem państwem, które promuje produkty swojego przemysłu na tzw. wystawie narodowej. – Jesteśmy zaszczyceni, że możemy być tutaj jako kraj wiodący i zaprezentować ofertę naszego przemysłu obronnego – mówił podczas otwarcia targów Jeremy Quin, wiceminister obrony Wielkiej Brytanii. Dodał, że Polska i Wielka Brytania dzielą te same wartości i wspierają się jako sojusznicy w NATO. – Polska jest ważnym i cenionym członkiem Sojuszu – zaznaczył Quin. Jak podkreślał, choć Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską, pozostaje zobowiązana do obrony Europy. – Nasze więzi z Polską pozostaną mocne, nawet teraz podczas trwania targów brytyjscy żołnierze stoją na posterunku w ramach grupy bojowej NATO w Polsce – dodał wiceminister.

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego 2020 będzie otwarty w od 8 do 10 września, w godzinach 10–17.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Hiszpański palimpsest
 
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w świętym mieście, epilog
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Ramię w ramię z aliantami
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Jeśli nie Jastrząb, to…
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Prawda o zbrodni katyńskiej
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ocalały z transportu do Katynia
Optyka dla żołnierzy
Zbrodnia made in ZSRS
Psiakrew, harmata!
Święto wojskowego sportu
Głos z katyńskich mogił
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Odstraszanie i obrona
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojsko inwestuje w Limanowej
Cena wolności
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Kurs z dzwonem
V Korpus z nowym dowódcą
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Mundury w linii... produkcyjnej
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Przygotowania czas zacząć
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Jak wyszkolić pilota F-16?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ogień w podziemiu
NATO na północnym szlaku
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Szpej na miarę potrzeb
Animus Fortis, czyli mężny duch
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rakiety dla Jastrzębi
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Weterani i bokser „Master”
Zmiany w dodatkach stażowych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO