moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szybsza droga do armii zawodowej

Żołnierze służby przygotowawczej będą mogli już w jej trakcie złożyć wniosek o powołanie w szeregi zawodowców. Jak dotąd, mogli to zrobić dopiero po zakończeniu szkolenia i uzyskaniu statusu żołnierza rezerwy. Nierzadko zdarzało się jednak, że ze względu na czasochłonne procedury wielu z nich rezygnowało z tej możliwości. Przygotowane przez MON propozycje nowych rozwiązań mają to zmienić.

Przygotowany w resorcie projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie powoływania do zawodowej służby wojskowej jest efektem wprowadzonego do sił zbrojnych na początku września nowego systemu rekrutacji.

 

Ważne zmiany

Dzięki niemu procedury naboru kandydatów mają być szybsze, prostsze oraz bardziej nowoczesne. Nowością są m.in. możliwość aplikacji do armii przez nowo powstały Resortowy Portal Rekrutacyjny do Wojska Polskiego „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej” oraz skrócenie do minimum formalności związanych z powołaniem. Te ostatnie kandydaci do korpusu szeregowych mogą załatwić w ciągu jednego dnia w wojskowych centrach rekrutacji. Jednym z elementów zmian jest także nowy, skrócony program szkolenia podstawowego, które musi przejść każdy kandydat do wojska. Zamiast 230 godzin szkolenia, turnus przewiduje 196 godzin zajęć, w tym 44 godziny e-learningu.

W ślad za tymi zmianami wojsko chce wyjść naprzeciw także tym ochotnikom, którzy chcieliby na stałe związać się z armią. Przygotowane propozycje dotyczą żołnierzy pełniących służbę czynną, a konkretnie służbę przygotowawczą (w postaci skróconego kształcenia podstawowego) na potrzeby korpusu szeregowych.

Obecnie o powołanie do służby zawodowej mogą się oni ubiegać dopiero po zakończeniu pełnienia czynnej służby i uzyskaniu statusu żołnierza rezerwy. W praktyce bywa, że od momentu rozpoczęcia procedury do chwili powołania muszą oni czekać nawet kilka miesięcy. W efekcie tego część ochotników rezygnuje. – Zasadne wydaje się więc podjęcie kroków mających na celu utrzymanie tych osób – podkreślają przedstawiciele resortu obrony narodowej.

Przygotowany projekt zakłada więc istotne zmiany w tej kwestii. – Propozycja przewiduje, że ochotnicy pełniący czynną służbę wojskową będą mogli już w jej trakcie złożyć wniosek o powołanie do służby zawodowej – wyjaśnia płk Marcin Grabowski z Zespołu Obsługi Prawnej Biura do spraw Programu „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Krok po kroku

Zainteresowanemu ochotnikowi dowódca jednostki, w której pełni on służbę czynną, będzie udostępniał wykaz wolnych stanowisk służbowych, poinformuje go też o warunkach pełnienia zawodowej służby wojskowej. Jeśli żołnierz wyrazi chęć wstąpienia w szeregi armii zawodowej, będzie musiał w pierwszej kolejności złożyć wniosek o powołanie ze wskazaniem jednostki i stanowiska.

Kolejnym etapem będzie rozmowa kwalifikacyjna z dowódcą wybranej jednostki (przepisy zakładają, że będzie ona mogła się odbyć także z wykorzystaniem środków łączności na odległość). Gdy ten etap żołnierz przejdzie pozytywnie, dowódca wystąpi do dyrektora Departamentu Kadr MON o zgodę na wyznaczenie kandydata na konkretne stanowisko.
Po jej uzyskaniu żołnierza czeka ostatni etap: badania w wojskowej komisji lekarskiej i wojskowej pracowni psychologicznej. Pozytywne orzeczenia obydwu organów umożliwią powołanie ochotnika w szeregi armii zawodowej.

Projektowane rozwiązania umożliwią też wydanie rozkazu o powołaniu do zawodowej służby wojskowej już w trakcie pełnienia przez żołnierza służby czynnej. Jest jednak pewien warunek. – Dzień stawienia się do pełnienia zawodowej służby nie będzie mógł nastąpić przed dniem ukończenia zaplanowanego okresu pełnienia czynnej służby wojskowej i uzyskania przez tego żołnierza statusu żołnierza rezerwy – wyjaśnia płk Grabowski.

W ocenie przedstawicieli resortu obrony narodowej takie rozwiązania znacząco skrócą czas oczekiwania ochotników na powołanie, a w wielu przypadkach umożliwią „bezpośrednie” przejście ze służby czynnej do służby zawodowej.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. sierż. Patryk Cieliński / CC DORSZ

dodaj komentarz

komentarze


Jakie podwyżki dla żołnierzy
 
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Śnieg może być groźną bronią
Podwójny Półmaraton Komandosa
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Bruksela przed szczytem
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Air Show ’25 – do zobaczenia
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Pierwszy skok
Nowy szef CWCR
Wojna o porządek świata
Cud w Trewirze
Wojenny bohater na szubienicy
Roszady personalne w PGZ-ecie
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Zimowy sprawdzian podchorążych
„Avenger” na Monte Cassino
Zachód przeciwko „korsarzom”
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Invictus w zimowym stylu
Którą drogą do armii?
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Tajna misja polskiej agentki
Polska przystań brytyjskich jeńców
Rakietowy szach
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Eurofightery znowu w Polsce
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Lista trupich główek
Liban uznany za strefę działań wojennych
Abramsy pod dobrą opieką
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Skromny początek wielkiej wojny
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Zielone światło dla Barbary
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Szef MON-u w Brukseli
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Nowoczesna łączność dla armii
Lekcje z frontu
Zamiana po włosku
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Rusza kwalifikacja wojskowa
Mocny sygnał od NATO
Offset dla „Wisły”
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Dobrowolsi – czas start!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO