moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polak z Medalem NATO

Kpt. Przemysław Kolman z 12 Brygady Zmechanizowanej został wyróżniony Medalem NATO. Odznaczenie przyznał żołnierzowi sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego, który docenił jego zaangażowanie na rzecz budowania sojuszniczej współpracy podczas XI zmiany misji „Resolute Support” w Afganistanie.

– To wyróżnienie jest nie tylko docenieniem mojej pracy, ale przede wszystkim dowodem na to, że się sprawdziłem podczas misji. Jestem z tego bardzo dumny – mówi kpt. Przemysław Kolman z 12 Brygady Zmechanizowanej. Żołnierz otrzymał od Jensa Stoltenberga, sekretarza generalnego Sojuszu Północnoatlantyckiego, Medal NATO. To odznaczenie otrzymują wojskowi za zasługi podczas misji poza granicami kraju. Oficer z 12 Brygady od grudnia 2019 roku do maja uczestniczył w XI zmianie PKW Afganistan. Podczas operacji był oficerem łącznikowym. – Pracowałem wśród polskich i amerykańskich żołnierzy. Moim zadaniem była koordynacja ich współpracy, by mogli jak najskuteczniej doradzać siłom afgańskim – mówi. – Przedstawiciele US Army kładli duży nacisk na to, aby wszystkie działania były realizowane w międzynarodowych zespołach – podkreśla.

Kpt. Kolman jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych. Jak mówi, zdecydował się wstąpić w jej szeregi, gdyż zainspirowała go do tego siostra, która studiowała na tej uczelni na cywilnym kierunku. Po ukończeniu WSOWL żołnierz rozpoczął służbę w 12 Brygadzie Zmechanizowanej. Najpierw był dowódcą plutonu artylerii przeciwlotniczej, następnie oficerem S-3 i w końcu dowódcą baterii przeciwlotniczej. Misja w Afganistanie była jego pierwszym tego typu doświadczeniem. – Początki nie były łatwe, nie dość, że trzeba było przystosować się do nowych warunków pracy, to jeszcze sytuacja w rejonie nie była dość stabilna. Uspokoiła się dopiero, gdy siły koalicji nawiązały porozumienie z talibami – relacjonuje. Żołnierz liczy, że jeszcze będzie miał okazję operować poza granicami kraju – Mam nadzieję, że będę miał możliwość wyjazdu do Iraku lub Libanu – mówi.

Medal NATO to odznaczenie przyznawane przez szefów Sojuszu od 1994 roku. Otrzymują je osoby, które szczególnie zasłużyły się podczas misji poza granicami kraju. Odznaczenie jest wykonane z brązu (wyjątek stanowi Meritorious Service Medal – Medal za Chwalebną Służbę, który jest w kolorze srebrnym) i ma średnicę 35 mm. Na awersie znajduje się godło NATO otoczone wieńcem z gałązek oliwnych, a na odwrocie napisy w języku polskim i francuskim: „Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego” oraz „W służbie pokoju i wolności”. Do tej pory wyróżnienie otrzymało kilkudziesięciu Polaków, m.in. gen. Rajmund T. Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, gen. Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych, płk Grzegorz Kaliciak, który dowodził obroną ratusza w Karbali, czy kpt. Daniel Ambroziński i ppor. Łukasz Kurowski, którzy polegli w Afganistanie.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: kpt. Błażej Łukaszewski

dodaj komentarz

komentarze


Rusza kwalifikacja wojskowa
 
Zimowy sprawdzian podchorążych
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Szef MON-u w Brukseli
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Podwójny Półmaraton Komandosa
Nowy szef CWCR
Rakietowy szach
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Wojna o porządek świata
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Zielone światło dla Barbary
W rezerwie pasywnej będą oceny
Będą kolejne „Daglezje-P”
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Ślubowanie kadetów OPW
Offset dla „Wisły”
Abramsy pod dobrą opieką
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Spadochroniarze na Podlasiu
Śnieg może być groźną bronią
Lista trupich główek
Pierwszy skok
Którą drogą do armii?
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Skromny początek wielkiej wojny
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Lekcje z frontu
Invictus w zimowym stylu
Mocny sygnał od NATO
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Zamiana po włosku
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Roszady personalne w PGZ-ecie
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Eurofightery znowu w Polsce
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Nowe śmigłowce kawalerii
Zachód przeciwko „korsarzom”
„Avenger” na Monte Cassino
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Dobrowolsi – czas start!
Liban uznany za strefę działań wojennych
Cud w Trewirze
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Bruksela przed szczytem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO