moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie

Dobiega końca „Astral Knight”, wielonarodowe ćwiczenia sił powietrznych USA. Ich celem była integracja sił obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Stanów Zjednoczonych, Polski i krajów bałtyckich. – Dziękuję partnerom z Polski za wkład, dzięki któremu ćwiczenia stały się sukcesem – mówi gen. dyw. Derek France, z Dowództwa Sił Powietrznych USA na Europę i Afrykę.

Scenariusz „Astral Knight ʼ20” zakładał wystąpienie fikcyjnego kryzysu militarnego, który poprzedzał uruchomienie 5 Artykułu NATO, a co za tym idzie konieczność zorganizowania kolektywnej obrony jednego z członków Sojuszu. W czasie trwania ćwiczeń doskonalono umiejętności obrony przed pociskami balistycznymi i manewrującymi oraz załogowymi i bezzałogowymi statkami powietrznymi. Szkolenie obejmowało prowadzone w przestrzeni powietrznej Polski i państw bałtyckich operacje, które były wspomagane przez symulatory oraz programy komputerowe. – Trening zaplanowano na podstawie wniosków płynących z zeszłorocznej edycji ćwiczeń. Jego nadrzędnym celem było zintegrowanie, a następnie dowodzenie różnymi platformami i systemami powietrznymi oraz siłami obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej – mówi gen. dyw. Derek C. France z Dowództwa Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych na Europę i Afrykę.

– Nasze zadania były przede wszystkim defensywne i polegały na obronie strategicznych miejsc, takich jak miasta. Muszę przyznać, że część realizowanych wspólnie z Amerykanami przedsięwzięć jeszcze półtora roku temu wydawała się niemożliwa – przyznaje gen. dyw. pil. Ireneusz Starzyński, dowódca Centrum Operacji Powietrznych – Dowództwa Komponentu Powietrznego. – Dziś możemy stwierdzić, że udało nam się osiągnąć pełną integrację w zakresie komunikacji oraz dzielenia się danymi potrzebnymi do prowadzenia operacji – dodaje oficer.

W ćwiczeniach wzięły udział różnego rodzaju statki powietrzne, w tym amerykańskie myśliwce F-16 Fighting Falcon i F-15 Eagle, latające cysterny KC-135 Stratotanker i KC-10 Extender, samolot wczesnego ostrzegania E-3 Sentry oraz bombowce B-52, a także polskie myśliwce F-16, samoloty wielozadaniowe Su-22 oraz śmigłowce Mi-17. – Przy takim zróżnicowaniu platform, systemów i centrów zarządzania oraz niewielkiej liczbie ekspertów, którzy wiedzą, jak działają te sieci, integracja jest bardzo dużym wyzwaniem. Pomimo tego udało nam się wyciągnąć wiele istotnych wniosków, co bez wątpienia przełoży się na nasze możliwości obronne – podkreśla gen. France.

Ważnym elementem „Astral Knight ʼ20” były ćwiczenia obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, prowadzone równolegle z operacjami w powietrzu. – Przeprowadziliśmy ćwiczenia z zakresu kierowania ogniem, także z użyciem ostrej amunicji, które skupiały się na wykorzystaniu systemów krótkiego zasięgu. Najważniejszym wnioskiem płynącym z tego treningu jest zrozumienie wzajemnych możliwości, a także synchronizacja obrony przeciwlotniczej z państwami bałtyckimi oraz Polską – zaznacza gen. bryg. Gregory Brady, dowódca 10 Dowództwa Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej.

W ramach ćwiczeń obrony przeciwrakietowej zostały wykorzystane m.in. amerykańskie zestawy Patriot. – To jedna z wielu korzyści dla Polski. Obecnie czekamy na dostawę baterii Patriot oraz na myśliwce V generacji F-35. W tym czasie możemy uczyć się od amerykańskich kolegów, jak wspólnie wykorzystywać możliwości tych systemów. Trudno to przecenić – dodaje gen. Starzyński.

Michał Zieliński

autor zdjęć: Piotr Łysakowski

dodaj komentarz

komentarze


Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
 
Rusza kwalifikacja wojskowa
Bruksela przed szczytem
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Lekcje z frontu
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Amerykański test czołgistów z 1 Brygady
Roszady personalne w PGZ-ecie
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Liban uznany za strefę działań wojennych
Offset dla „Wisły”
Gwiazdy sportu dają lekcję
Cud w Trewirze
Skromny początek wielkiej wojny
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Zielone światło dla Barbary
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Invictus w zimowym stylu
W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie
Lista trupich główek
Spadochroniarze na Podlasiu
Nowe śmigłowce kawalerii
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Dobrowolsi – czas start!
Szef MON-u w Brukseli
Zachód przeciwko „korsarzom”
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
„Avenger” na Monte Cassino
Pierwszy skok
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Śnieg może być groźną bronią
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Zamiana po włosku
Ślubowanie kadetów OPW
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Wojna o porządek świata
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Będą kolejne „Daglezje-P”
Podwójny Półmaraton Komandosa
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
Abramsy pod dobrą opieką
Eurofightery znowu w Polsce
W rezerwie pasywnej będą oceny
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Rakietowy szach
Zimowy sprawdzian podchorążych
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO