moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sztandar wojskowy dla 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT

4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej im. kpt. Gracjana Klaudiusza Fróga ps. „Szczerbiec” to dziewiąta brygada w Wojskach Obrony Terytorialnej, która otrzymała sztandar wojskowy. Uroczystość odbyła się 4 października 2020 r. na terenie koszar wojskowych w Olsztynie.

O godzinie 10:30 na Plac Apelowy wprowadzone zostały pododdziały wojskowe i kompania honorowa. Punktualnie o godzinie 11:00 Dowódca 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT płk Mirosław BRYŚ złożył meldunek Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej, gen. dyw. Wiesławowi KUKULE, o gotowości pododdziałów do uroczystego apelu.

Sztandar ufundowało Społeczeństwo Warmii i Mazur: przedsiębiorstwa, instytucje państwowe, przyjaciele i żołnierze. Rodzicami chrzestnymi sztandaru zostali Dyrektor Centrum Edukacji Mundurowej w Ełku Pani Agnieszka PASKO oraz wnuk patrona Brygady kpt. Gracjana Klaudiusza FRÓGA ps. „Szczerbiec” Pan Maciej FRÓG.

„Jest to dla nas najwyższy akt zaufania społeczeństwa województwa warmińsko-mazurskiego do Brygady. Jestem pewien, że sztandar oraz proporce rozpoznawcze batalionów, które dziś otrzymujemy będą dla nas, żołnierzy symbolem mocnych więzi łączących wojsko i lokalną społeczność, którą jako żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej mamy strzec, wspierać i chronić przed zagrożeniem” – z wdzięcznością za pomoc w ufundowaniu sztandaru wspomina podczas swojego przemówienia Dowódca Brygady płk Mirosław BRYŚ.

W dalszej części uroczystości nastąpiło odczytanie aktu nadania sztandaru przez Wojewodę Warmińsko – Mazurskiego Artura CHOJECKIEGO oraz wbicie gwoździ honorowych przez gen. dyw. Wiesława Kukułę w imieniu Prezydenta RP oraz Ministra Obrony Narodowej i kolejno przez przedstawiciela fundatorów sztandaru P. Bogusława Półtoraka, Marszałka Województwa P. Gustawa Brzezina, Rodziców Chrzestnych sztandaru, Prezesa Zarządu Okręgowego Związku Kombatantów RP P. Macieja Kusa.

Poświęcony sztandar rodzice chrzestni przekazali w ręce gen. dyw. Wiesława KUKUŁY, następnie wręczono go Dowódcy Brygady płk. Mirosławowi BRYSIOWI, który przekazał go sztandarowemu z pocztu sztandarowego, po tej ceremonii nastąpiła prezentacja sztandaru przed szykiem pododdziałów.

Chwilę później byliśmy świadkami uroczystego wręczenia proporców rozpoznawczych dla sztabu Brygady oraz podległych jej batalionów. Podczas ceremonii terytorialsom szczególnie zasłużonym w kultywowaniu pamięci o żołnierzach Armii Krajowej i otaczającym opieką Weteranów walk o Niepodległość RP wręczono medale „Pro Patria” oraz medale za zasługi na rzecz kombatantów.

Pod koniec uroczystości odczytany został przez gen. dyw. Wiesława Kukułę list ministra obrony narodowej. Przemówienie wygłosili również zaproszeni goście. Pan minister Jan Kasprzyk, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych powiedział „Serdecznie Państwu tej chwili wręczenia sztandaru gratuluje i wyrażam ogromne uznanie Dowództwu i wszystkim Żołnierzom za wszystko co czynią Państwo aby Rzeczpospolita była silna i aby jej obywatele czuli się bezpiecznie”.

Uroczystość zakończyła defilada. Dla zainteresowanych, którzy nie mogli być obecni podczas uroczystości była prowadzona transmisja na żywo na kanale Wojska Obrony Terytorialnej.


OPIS SZTANDARU

Płat sztandaru ma wymiary 75 x 75 cm i jest wykonany z białej tkaniny z wszytym centralnie krzyżem kawalerskim z tkaniny czerwonej. Barwy sztandaru są zgodne z barwami Rzeczypospolitej Polskiej. Prawy bok sztandaru wszyty jest w białą skórę, która przymocowana jest do drzewca 7 gwoździami z białego metalu po każdej stronie płata. Pozostałe boki sztandaru obszyte są złotą frędzlą o długości 5 cm.

Na płacie sztandaru, pośrodku krzyża kawalerskiego w czerwonym kręgu znajdują się dwie gałązki wawrzynu, ułożone w kształcie wieńca otwartego w górnej części, haftowane złotym szychem. Wewnątrz wieńca umieszczony jest wizerunek Orła Białego. Orzeł haftowany jest srebrnym szychem a korona, dziób i szpony złotym szychem.

Pomiędzy ramionami krzyża kawalerskiego, w rogach płata, haftowane są złotym szychem wieńce wawrzynu, z wpisanym w ich pola skrótem numer „4” pochodzący od 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Na stronie odwrotnej płata sztandaru wykonanej z identycznego materiału jak strona główna znajduje się pośrodku krzyża kawalerskiego złoty wieniec z liści laurowych. W środku wieńca umieszczony jest w trzech wierszach napis „BÓG HONOR OJCZYZNA”, haftowany złotym szychem.

Pomiędzy ramionami krzyża kawalerskiego, w rogach płata na białych polach umieszczone są cztery złote wieńce wawrzynu, takie jak na stronie głównej. W wieńcach umieszczone zostały następujące symbole:
- wzór graficzny wieńca wawrzynu z orłem Wojsk Obrony Terytorialnej,
- wzór graficzny wieńca wawrzynu z herbem województwa Warmińsko-Mazurskiego,
- wzór graficzny wieńca wawrzynu z historyczną odznaką 3. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej,
- wzór graficzny wieńca wawrzynu z odznaką pamiątkową 4W-MBOT.

Głowica sztandaru składa się z orła i podstawy, wykonanych z białego metalu. Korona, dziób i szpony orła są koloru złotego. Na przedniej ścianie podstawy umieszczony jest numer jednostki wojskowej „4” wraz ze skróconą nazwą brygady. Wewnątrz podstawy jest umieszczony zminiaturyzowany akt nadania sztandaru.

Na drzewcu umieszczone jest po 7 gwoździ honorowych przypadających na obie strony drzewca (płatu sztandaru). Na grzbiecie drzewca jest umieszczonych 8 gwoździ pamiątkowych.

Szarfa o barwach Rzeczypospolitej Polskiej jest umieszczona na drzewcu poniżej podstawy z orłem, po głównej stronie płata. Jej oba końce dochodzą do dolnego brzegu płata i są zakończone frędzlą koloru złotego, taką jak płat sztandaru.

Tekst: Paulina Kucińska/ rzecznik prasowy 4 WMBOT

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
 
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Mocny sygnał od NATO
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Leopardy jadą na poligon
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Nowoczesna łączność dla armii
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Nowy szef CWCR
Zamiana po włosku
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Offset dla „Wisły”
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Air Show ’25 – do zobaczenia
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Zimowy sprawdzian podchorążych
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Abramsy pod dobrą opieką
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Podwójny Półmaraton Komandosa
Dobrowolsi – czas start!
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Którą drogą do armii?
Zachód przeciwko „korsarzom”
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Wojna o porządek świata
Lista trupich główek
Eurofightery znowu w Polsce
Wielki test w West Point coraz bliżej
Palmiry – miejsce kaźni
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Kleszcze dla wojska
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Bruksela przed szczytem
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Wojenny bohater na szubienicy
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Polska przystań brytyjskich jeńców
Tajna misja polskiej agentki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO