moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Tytuł „Wawa Bohater” także dla żołnierzy

Stowarzyszenie „Paczka dla Bohatera” otrzymało nagrodę współczesny Wawa Bohater. Społecznicy zdecydowali się wystawić swoją statuetkę na aukcję charytatywną, aby zdobyte środki przeznaczyć na pomoc podopiecznym. Wśród nagrodzonych są także żołnierze z 4 Brygady Obrony Terytorialnej, którzy otaczają opieką kombatantów z województwa warmińsko-mazurskiego.

Współczesny Wawa Bohater to nagroda przyznawana przez komitet społecznej akcji „Wawa Bohaterom”. Otrzymują ją osoby i organizacje, które otaczają opieką kombatantów i dbają o pamięć o powstaniu warszawskim. W tym roku organizatorzy wydarzenia wręczyli trzy takie statuetki. – Bardzo żałujemy, że nagrody są tylko trzy, bo osób, którym należą się podziękowania, jest znacznie więcej – mówiła podczas uroczystości Hanna Stadnik „Hanka”, pełniąca obowiązki prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, w czasie powstania warszawskiego sanitariuszka.

Pierwsza nagroda trafiła do organizatorów ogólnopolskiej akcji „Obiady dla Bohaterów”. Przygotowali ją wspólnie: Stowarzyszenie Odra-Niemen, Stowarzyszenie Zachowanie Pamięci o Armii Krajowej (SZPAK), a także inicjatorzy akcji społecznej „Nie zapomnij o nas, powstańcach warszawskich”. To właśnie oni zadbali o to, aby w czasie największych obostrzeń z powodu pandemii koronawirusa powstańcom niczego nie zabrakło, dostarczali im także obiady.

Za podobne działania charytatywne została nagrodzona także 4 Brygada Obrony Terytorialnej. Terytorialsi opiekują się 50 kombatantami mieszkającymi na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Dowożą swoim podopiecznym artykuły pierwszej potrzeby, środki do dezynfekcji, maseczki, a także ciepłe posiłki. Wszystko po to, aby starsze osoby, dla których COVID-19 jest szczególnie groźny, nie musiały opuszczać swoich domów. – Wojska obrony terytorialnej kultywują pamięć o bohaterach, którzy w 1944 roku bez wahania stanęli do walki, by uczynić ojczyznę wolną. Mamy wobec nich dług, który staramy się spłacać codzienną służbą i opieką nad żołnierzami Armii Krajowej – mówił ppłk Artur Lichończak z 4BOT, który odebrał statuetkę.

Specjalne wyróżnienie otrzymała także ppor. Anna Szczepańska, która służy w szeregach 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT. To właśnie ona koordynuje działania żołnierzy pomagających kombatantom. – Robimy to wszystko, aby chronić ludzi, którzy w naszej historii zapisali się złotymi zgłoskami. Uśmiechy na twarzach tych, którzy całe swoje życie nosili w sercu Polskę, walczyli o jej wolność i niepodległość, to jeden z piękniejszych obrazów, jakie zapiszą się nam na zawsze w pamięci – zaznaczyła.

Statuetką współczesny Wawa Bohater nagrodzono także Stowarzyszenie „Paczka dla Bohatera”, które od dziesięciu lat opiekuje się weteranami walk o niepodległość – dostarcza świąteczne upominki, dba o to, aby na co dzień nie zabrakło im artykułów pierwszej potrzeby, a nawet remontuje mieszkania swoich podopiecznych. Niedawno zakończyły się tygodniowe wczasy zorganizowane przez stowarzyszenie nad Jeziorem Zegrzyńskim dla 80 kombatantów. Wakacje były dla nich nie tylko okazją do wypoczynku, ale także, dzięki zabiegom rehabilitacyjnym, do podreperowania zdrowia. – Ten wyjazd miał się odbyć w kwietniu, jednak z powodu obostrzeń nałożonych ze względu na pandemię koronawirusa musieliśmy go odwołać. Kombatanci dzwonili do nas i dopytywali, kiedy zabierzemy ich na wakacje. Nie mogliśmy im odmówić. Niestety wyjazdu nie doczekało 11 naszych podopiecznych – mówił Piotr Zarzycki, wiceprezes Stowarzyszenia, kierownik Wydziału Marketingu i Promocji Wojskowego Instytutu Wydawniczego.

Podczas uroczystości Halina Jędrzejewska „Sławka”, sanitariuszka w czasie powstania warszawskiego, skierowała słowa podziękowania dla mł. chor. rez. Tomasza Sawickiego, inicjatora i prezesa „Paczki dla Bohatera”. – Za pomoc i życzliwość, jaką zawsze dla nas ma – podkreśliła.

Piotr Zarzycki poinformował także, że członkowie Stowarzyszenia zdecydowali się przekazać swoją statuetkę na aukcję charytatywną, a uzyskane dzięki niej środki przeznaczyć na pomoc swoim podopiecznym. – Jesteśmy pewni, że ta nagroda może zrobić jeszcze wiele dobrego – wyjaśnił. – Zachęcam wszystkich do licytacji. Kiedyś oni walczyli dla nas, dziś my zawalczmy dla nich!

Nagroda Wawa Bohaterom została ustanowiona przez TVP3 Warszawa, a honorowane są nią osoby i organizacje pomagające kombatantom, szczególnie powstańcom warszawskim. W 2018 roku nagrodę otrzymała m.in. Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca.

Zwycięzców tegorocznej edycji wyłoniono spośród organizacji, fundacji i stowarzyszeń zgłoszonych do konkursu m.in. przez Ministerstwo Obrony Narodowej, środowiska kombatanckie i widzów TVP3 Warszawa.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w świętym mieście, część pierwsza
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ocalały z transportu do Katynia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Odstraszanie i obrona
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Zmiany w dodatkach stażowych
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Animus Fortis, czyli mężny duch
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Jeśli nie Jastrząb, to…
Psiakrew, harmata!
NATO na północnym szlaku
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Kurs z dzwonem
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Prawda o zbrodni katyńskiej
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Głos z katyńskich mogił
Wojna w świętym mieście, część druga
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Optyka dla żołnierzy
Mundury w linii... produkcyjnej
Szpej na miarę potrzeb
V Korpus z nowym dowódcą
Weterani i bokser „Master”
Święto wojskowego sportu
Hiszpański palimpsest
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Rakiety dla Jastrzębi
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Ogień w podziemiu
Cena wolności
Zbrodnia made in ZSRS
25 lat w NATO – serwis specjalny
Jak wyszkolić pilota F-16?
Wojna w świętym mieście, epilog
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Przygotowania czas zacząć
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Wojsko inwestuje w Limanowej
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO