moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szkolenie to nasz obowiązek!

Początek jesieni rokrocznie to okres wytężonego szkolenie zmotoryzowanych z „Siedemnastki”. Kolejny raz Rosomaki, Raki wraz pojazdami towarzyszącymi wyruszyły na place ćwiczeń.

Już od blisko dwóch tygodni kompania zmotoryzowana z 1 batalionu piechoty zmotoryzowanej Ziemi Rzeszowskiej szkoli się w rejonie Państw Nadbałtyckich, gdzie wraz z sojusznikami z NATO realizuje ćwiczenie Silver Arrow. - Zadaniem mojego pododdziału jest wcielenie się w rolę potencjalnego przeciwnika i stworzenie certyfikowanemu batalionowi eFP (enhanced Forward Presence) możliwie najbardziej realnego tła taktycznego. Staramy się być wymagającym przeciwnikiem, wykorzystując bardzo dobrą manewrowość i dynamikę naszych transporterów opancerzonych – ocenia dowódca kompanii.

Zmotoryzowani do odległej Łowy udali się „na kołach” szybko i sprawnie pokonując ponad 1000 km, szlak został przetarty już kilka lat temu podczas podobnych ćwiczeń, w których niezmiennie stale uczestniczą siły 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

Już na miejscu, od kilku dniu finalizowano wyjazd blisko 500 żołnierzy na ćwiczenie Geprad-20/II, rejon szkolenia ponownie Ośrodek Szkolenia Poligonowego Orzysz. To właśnie tutaj w czerwcu br. w trakcie pierwszej części Geparda szkolił się wyróżniający pododdział Wojska Polskiego – 1 batalion piechoty zmotoryzowanej. Tym razem w rolę pierwszoplanowego ćwiczącego wcielą się strzelcy konni z 7 Batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich. - Na północno-wschodni rejon Polski zabieram blisko 300 żołnierzy oraz 50 jednostek sprzętu, oczywiście gro z nich to Kołowe Transportery Opancerzone Rosomak oraz samobieżne moździerze RAK. Właśnie trwa załadunek sprzętu na transport kolejowy bo taki właśnie środek przemieszczenia wskazali przełożeni. A już jutro, we wtorek 6 października o 6.00 dam sygnał do przemieszczenia na kierunek Orzysz – opisuje zastępca dowódcy 7 bSKW mjr Dawid BUTLAK.

Głównymi zadaniami strzelców z Wędrzyna będą zasadnicze działania taktyczne, ale zanim to nastąpi zaznaczą swoją obecność w nowym rejonie przeznaczenia, nawiążą współpracę z układem pozamilitarnym by lepiej poznać teren, społeczeństwo w którym przyjdzie im wykonywać zadania. Całość Geparda 20/II potrwa do 18 października, a zakończy się on rozmaitymi strzelaniami sytuacyjnymi i kierowaniem ogniem zaangażowanych pododdziałów.

Zanim jednak na Orzysz dotrą pododdziały stricte bojowe, na miejscu od kilku dni pracują już logistycy i żołnierze batalionu dowodzenia. Ich zadania są zgoła inne, ale nie mniej potrzebne. - Batalion logistyczny poza realnym zabezpieczeniem całości szkolenia pod względem kwaterunku, żywienia, socjalnym występuje w ćwiczeniu jak drugoplanowy ćwiczący. Naszym głównym zadaniem będzie realizacja zadań szeroko pojętego zabezpieczenia logistycznego na korzyść pierwszorzutowego 7 bSKW – komentuje dowódca batalionu logistycznego ppłk Paweł PŁACHTA.

Stanowisko kierownictwa ćwiczenia jak zwykle zabezpieczą żołnierze batalionu dowodzenia Strzelców Wielkopolskich, to ciężka i bardzo precyzyjna służba, ale podwładni ppłk Mirosława Kuczyńskiego to doświadczony i zgrany team.

To jednak nie ostatni kierunek na którym w najbliższych dniach będą się szkolić zmotoryzowani, już we wtorek od wczesnych godzin porannych startuje WILK-20 ćwiczenie 1 bpzmot mające na celu certyfikację kolejnej zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Rumuni.

To już VIII zmiana, wydawałoby się że wszystko powinno pójść utartym szlakiem, ale nic bardziej mylnego, gdyż znając kreatywność i pomysłowość dowódcy 1bzpmot będzie to kilka dni bardzo intensywnego szkolenia. Jak zapewnia kpt. Przemysław Beczek – „WILK-20 kompleksowo sprawdzi każdy element przygotowującego się kontyngentu. Będzie dynamicznie, a scenariusz jest znany tylko wąskiemu gronu oficerów, by każde zadanie, incydent, zdarzenie będzie wymagało pełnego zaangażowania i realnego działania”.

Służba w „Siedemnastece” jest trudna i wymagająca, ale daje satysfakcję oraz buduje poczucie własnej wartości i siły – gdyż wszędzie gdzie jesteśmy szklimy się na sto procent.

Tekst: kpt. Tomasz Kwiatkowski

red. PZ

autor zdjęć: st. szer. Michał Wilk, st. szer. Patryk Szymaniec, st. szer. Kamil Śpiączka

dodaj komentarz

komentarze


Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
 
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Święto wojskowego sportu
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Kurs z dzwonem
Optyka dla żołnierzy
Ramię w ramię z aliantami
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Sprawa katyńska à la española
NATO na północnym szlaku
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Szpej na miarę potrzeb
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Animus Fortis, czyli mężny duch
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Psiakrew, harmata!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Głos z katyńskich mogił
Wojna w świętym mieście, część druga
Mundury w linii... produkcyjnej
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
V Korpus z nowym dowódcą
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Zbrodnia made in ZSRS
25 lat w NATO – serwis specjalny
Odstraszanie i obrona
Ogień w podziemiu
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Prawda o zbrodni katyńskiej
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Cena wolności
Jak wyszkolić pilota F-16?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży wschodniej flanki NATO
Rakiety dla Jastrzębi
Weterani i bokser „Master”
Przygotowania czas zacząć
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Hiszpański palimpsest
Wojsko inwestuje w Limanowej
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ocalały z transportu do Katynia
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Zmiany w dodatkach stażowych
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Jeśli nie Jastrząb, to…
Wojna w świętym mieście, epilog
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO