moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Udane przetargi AMW

Prawie 8,3 mln zł ze sprzedaży wojskowych nieruchomości i 1,4 mln zł za powojskowy sprzęt i pojazdy – to sumy, które Agencja Mienia Wojskowego uzyskała w ostatnich przetargach. Środki będą przeznaczone na Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych oraz budowę mieszkań dla żołnierzy. Podczas takich przetargów można ustrzelić prawdziwe okazje. 


Agencja Mienia Wojskowego sprzedaje dwa rodzaje mienia zbędnego armii. Pierwszy z nich to mienie koncesjonowane, czyli m.in.: pojazdy opancerzone, sprzęt artyleryjski i broń palna, amunicja oraz czołgi. Aby móc przystąpić do przetargu, zainteresowani muszą mieć koncesję wydaną przez MSWiA.

Z kolei sprzęt i wyposażenie niekoncesjonowane są sprzedawane na dwa sposoby. Mniejsze elementy można kupić w e-sklepie Agencji lub w jednym z kilku punktów stacjonarnych działających w całej Polsce (pełna oferta dostępna jest na stronie www.amw.com.pl w zakładce „Nasze sklepy” oraz na stronie e-sklepu). Można też przystąpić do przetargów organizowanych przez oddziały regionalne AMW (po wpłacie wadium). Pod młotek trafia większy asortyment, np. samochody ciężarowe i osobowe, autobusy, maszyny, sprzęt warsztatowy, kuchnie polowe oraz pakiety sprzętu lub umundurowania i wyposażenia.

 

Pieniądze na sprzęt

Ostatnio taki przetarg odbył się w Zielonej Górze. Wzięło w nim udział aż 111 oferentów. – Przetargowym hitem okazały się zbiorniki stalowe ZS-100. Sprzedaliśmy ich w sumie 56, średnio po 10 tys. zł za sztukę. Powodzeniem cieszył się też ciężki sprzęt, jak podnośniki, wózki i przyczepy transportowe. Nowych nabywców znalazły też spycharka hydrauliczna DZ-27S na traktorze gąsienicowym T-130 za 33 tys. zł, a także spycharko-ładowarka SŁ-34, za którą uzyskaliśmy 45 tys. zł, czyli ponad dwa razy tyle, ile wynosiła cena wywoławcza – mówi Małgorzata Weber, rzeczniczka prasowa AMW.

Sporym zainteresowaniem cieszyły się też inne pojazdy. Agencji udało się sprzedać m.in. Mercedesa 290 GD (43 180 zł), UAZ-a (10 225 zł), autobus Autosan (ponad 14,8 tys. zł), ciągnik Ursus C-1222 (17,3 tys. zł) oraz warsztaty na ciężarówkach Star 266 i 660 (po 20 tys. zł). Amatorów znalazły również wszystkie wystawione pakiety złomu oraz odpadów. Najwięcej, bo 140,5 tys. zł, zapłacił nabywca ważącego prawie 14 ton zestawu, w którym znalazły się żelazne i stalowe elementy konstrukcyjne. – To był udany przetarg, bo ze 101 wystawionych przez nas pozycji, sprzedaliśmy aż 82. Po finalizacji wszystkich umów nasze konto zasili prawie 1,4 mln zł. Tradycyjnie pieniądze trafią na Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych RP – mówi rzeczniczka AMW.

W ostatni czwartek przetarg na powojskowy sprzęt i wyposażenie odbył się także w Lublinie. W ofercie AMW znalazły się 152 pozycje na łączną kwotę ponad 472 tys. zł. Nabywcy mogli kupić m.in. zestawy z narzędziami, tokarki, frezarki, wiertarki i szlifierki. Były też terenowe honkery, kuchnie polowe czy elementy wyposażenia warsztatu samochodowego. Warunkiem wzięcia udziału w przetargu, była wpłata wadium w wysokości 10 proc. ceny wywoławczej wybranej pozycji.

Nieruchomość w cenie

To nie są jednak jedyne pieniądze, jakie zyska AMW. Znacznie więcej, bo aż ponad 8 mln zł Agencja zainkasuje za kompleks działek przy ul. Stefczyka w Krakowie. – Pod młotek trafiło 51 działek, podzielonych na 31 pozycji, o łącznej powierzchni ponad 5 hektarów. Cztery były większe, o powierzchniach od 60 do 70 arów, pozostałe 27 to mniejsze parcele przeznaczone pod budownictwo jednorodzinne. O kupno wystawionych przez nas nieruchomości ubiegało się 18 oferentów – mówi Małgorzata Weber.

Ponad 4 hektary z 5 sprzedanych hektarów nabyła firma Invest Group, która działa w branży budowlanej. Spółka zamierza przeznaczyć zakupiony teren pod wielorodzinną zabudowę mieszkaniową. – Przygotowana przez nas koncepcja zagospodarowania działek sprawdziła się i mamy nadzieję, że planowana, kolejna sprzedaż gruntów w tej okolicy napędzi lokalny rynek nieruchomości i będzie impulsem do dalszego rozwoju tego miejsca – mówi Przemysław Wierzba, dyrektor krakowskiego oddziału AMW. Po podpisaniu aktów notarialnych z przyszłymi właścicielami na konto Agencji trafi niemal 8,3 mln zł. Pieniądze te będą w całości przeznaczone na inwestycje mieszkaniowe dla żołnierzy.

AMW działając na rynku nieruchomości i oferując powojskowe mienie, stara się dotrzeć z ofertą do jak najszerszego grona odbiorców. Promocja asortymentu odbywa się nie tylko w Internecie i mediach społecznościowych AMW. – Ostatnio wrocławski oddział Agencji rozpoczął kampanię radiową. W Radiu Wrocław oraz w Radiu RAM można usłyszeć trzy spoty. Pierwszy z nich jest poświęcony ofercie nieruchomości, drugi dotyczy przetargów, podczas których można nabyć wycofany z armii sprzęt i pojazdy, a ostatni zachęca do wizyty i zakupów w sklepie stacjonarnym przy ul. Zwycięskiej 39 we Wrocławiu – mówi Małgorzata Weber. Warszawski oddział regionalny z kolei promuje w komunikacji miejskiej oraz na przystankach stołeczny sklep przy ul. Grójeckiej 78. Plakaty pojawiły się m.in. w okolicach sklepu, na przystankach tramwajowych u zbiegu ulic Grójeckiej i Bitwy Warszawskiej 1920 r.

Agencja Mienia Wojskowego powstała 1 października 2015 roku z połączenia AMW i Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. Jej misją jest wsparcie sił zbrojnych, prowadzenie działań na rzecz zakwaterowania żołnierzy, sprzedaż nieruchomości, uzbrojenia i sprzętu zbędnego armii. 

Paulina Glińska

autor zdjęć: Agencja Mienia Wojskowego

dodaj komentarz

komentarze


Mundury w linii... produkcyjnej
 
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Wojna w świętym mieście, część druga
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Optyka dla żołnierzy
Przygotowania czas zacząć
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
NATO na północnym szlaku
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ogień w podziemiu
Jeśli nie Jastrząb, to…
Sprawa katyńska à la española
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Zbrodnia made in ZSRS
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w świętym mieście, epilog
Barwy walki
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Na straży wschodniej flanki NATO
Szpej na miarę potrzeb
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ramię w ramię z aliantami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Głos z katyńskich mogił
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Rakiety dla Jastrzębi
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Kurs z dzwonem
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Wojsko inwestuje w Limanowej
Prawda o zbrodni katyńskiej
25 lat w NATO – serwis specjalny
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Szarża „Dragona”
V Korpus z nowym dowódcą
Ocalały z transportu do Katynia
Święto wojskowego sportu
Zmiany w dodatkach stażowych
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Odstraszanie i obrona

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO