moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wyjątkowy album o wojnie polsko-bolszewickiej

„Rok 1920 w obrazie i dokumencie. Wojna z bolszewikami w zbiorach archiwów polskich” – to najnowsza publikacja przygotowana przez Wojskowy Instytut Wydawniczy i Archiwum Akt Nowych. Dziś w siedzibie Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” odbyła się premiera albumu. – Takich zdjęć, dokumentów i archiwaliów nie znajdą państwo nigdzie indziej – zapewniali autorzy.

W setną rocznicę zwycięstwa Wojska Polskiego nad bolszewikami Archiwum Akt Nowych i Wojskowy Instytut Wydawniczy przygotowały wyjątkową publikację. W liczącym ponad 500 stron albumie zostały zaprezentowane unikatowe fotografie i dokumenty z okresu wojny polsko-bolszewickiej – począwszy od bitwy pod Dyneburgiem, poprzez Bitwę Warszawską, aż po traktat pokojowy w Rydze.

– Dysponujemy dokumentacją i fotografiami odnoszącymi się do niemal każdego wydarzenia związanego z polską historią od 1918 roku – mówił dziś w siedzibie Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” dr Mariusz Olczak, dyrektor Archiwum Akt Nowych, a także współautor albumu. Dodał, że część dokumentów umieszczonych w albumie dopiero niedawno ujrzała światło dzienne, np. świadectwa dotyczące traktatu ryskiego. – Rodzina Jana Dąbskiego, który przewodniczył polskiej delegacji w czasie rozmów pokojowych, przekazała nam non profit duży zbiór rodzinnych fotografii i dokumentów dotyczących podpisanego porozumienia – zaznaczył dr Mariusz Olczak.

Zdaniem Jarosława Stryjka z Archiwum Akt Nowych, który jest jednym z autorów publikacji, najciekawsza cześć albumu to ta, która dotyczy Bitwy Warszawskiej. Znalazły się w niej niepublikowane dotąd materiały, takie jak odręczne notatki byłego legionisty, a późniejszego pułkownika WP, Franciszka Studzińskiego na temat pracy ówczesnego naczelnego wodza Józefa Piłsudskiego czy gen. Tadeusza Rozwadowskiego. – Te zapiski były prowadzone z dnia na dzień. One przenoszą nas w tamten świat i pokazują atmosferę ówczesnej Warszawy, wojska i samych sztabów – mówił.


Film: Paweł Sobkowicz

Do zapoznania się z albumem zachęcała także Anna Putkiewicz, redaktor naczelna kwartalnika „Polska Zbrojna. Historia” i portalu Polska-zbrojna.pl. – Takich zdjęć, dokumentów, archiwaliów nie znajdą państwo nigdzie indziej. Autorzy dobierali je z wielkim pietyzmem – mówiła redaktor Anna Putkiewicz. – Na tych fotografiach widać nie tylko żołnierzy, którzy walczyli w polu, ale czuć też grozę, jaką przeżywali Polacy oczekujący na rozstrzygnięcie wielkiej bitwy na przedpolach stolicy. Ta książka jest nie tylko dowodem heroizmu żołnierzy, lecz także naszej postawy wobec historii. Powinna się znaleźć na półce w każdym polskim domu – zaznaczyła.

Za redakcję publikacji odpowiadali dr Jacek Żurek i dr Robert Sendek z Wojskowego Instytutu Wydawniczego. – Praca nad albumem jest bardzo wdzięczna, ale także pracochłonna i wymagająca wnikliwości. Polega przede wszystkim na merytorycznej kontroli nad poprawnością podpisów, zweryfikowaniu czy na danej fotografii znajduje się na pewno opisywana osoba i czy jej nazwisko nie zostało przekręcone – opisywał pracę nad albumem Jacek Żurek, redaktor prowadzący. Nieraz było trudno, ale zawsze ciekawie. – Zaskoczyło mnie, że zachowało się tak dużo zdjęć rodzinnych z tamtego okresu – dodał.

Dr Mariusz Olczak przyznał, że dyskusje na temat szczegółów związanych z albumem często toczyły się do późna w nocy. – Ale pracowaliśmy z redaktorem prowadzącym, który nie tylko był świetnie przygotowany merytorycznie, ale także któremu nie było wszystko jedno – zaznaczył.

Album „Rok 1920 w obrazie i dokumencie. Wojna z bolszewikami w zbiorach archiwów polskich” autorstwa Mariusza Olczaka, Tadeusza Krawczaka, Jarosława Stryjka liczy ponad 540 stron. Opublikowane materiały pochodzą z Archiwum Akt Nowych, Centralnej Biblioteki Wojskowej, Wojskowego Biura Historycznego i Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce. Publikację można kupić w sklepie internetowym „Polski Zbrojnej”.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Paweł Sobkowicz

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Święto stołecznego garnizonu
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Sprawa katyńska à la española
Sandhurst: końcowe odliczanie
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wytropić zagrożenie
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Kadisz za bohaterów
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Szpej na miarę potrzeb
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Strażacy ruszają do akcji
Zachować właściwą kolejność działań
25 lat w NATO – serwis specjalny
Charge of Dragon
Wojna na detale
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Kolejne FlyEye dla wojska
Przygotowania czas zacząć
NATO on Northern Track
Rekordziści z WAT
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
NATO na północnym szlaku
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Na straży wschodniej flanki NATO
SOR w Legionowie
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Gunner, nie runner
Zmiany w dodatkach stażowych
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Front przy biurku
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Italii, za wolność waszą i naszą
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ramię w ramię z aliantami
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Pod skrzydłami Kormoranów
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO