moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pomoc dla dzieci bohaterów

Fundacja Dorastaj z nami opiekuje się dziećmi żołnierzy i funkcjonariuszy, którzy polegli w czasie służby. Niedawno pod jej skrzydła trafiło kolejnych 13 podopiecznych. Dyplomy potwierdzające przyznanie im stypendiów odebrali z rąk pary prezydenckiej. – To jest jeden z najważniejszych patronatów, których udzielam – mówił Andrzej Duda, zwierzchnik sił zbrojnych.

Uroczystość, podczas której prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda wręczyli dyplomy stypendialne podopiecznym Fundacji Dorastaj z nami, odbyła się w Pałacu Prezydenckim. – Jestem bardzo dumny, że możemy obejmować działania, takie jak „Koalicja: Razem dla Bohaterów”, prowadzone przez fundację – prezydenckim patronatem. Nie mam wątpliwości, że jest to jeden z najważniejszych patronatów, których udzielam – mówił prezydent. Andrzej Duda podziękował także wszystkim osobom i instytucjom, które wspierają fundację. – To pokazuje, że ci, którzy służyli polskiemu państwu, którzy poświęcili dla polskiego państwa najwyższe dobro, nie zostają sami. Mogą iść na służbę spokojnie, bo wiedzą, że jest ktoś, kto będzie pamiętał o ich najbliższych, o ich rodzinie – zaznaczył.

Agata Kornhauser-Duda podkreśliła, że działania, jakie podejmuje fundacja, zasługują na uznanie. – Oferujecie państwo pomoc niezwykle mądrą, ponieważ nie jest to pomoc incydentalna, tylko długofalowa. To daje poczucie stabilności i bezpieczeństwa, za co serdecznie dziękuję – powiedziała. Dodała, że dzięki stypendiom, młodzi ludzie będą mogli się rozwijać na wielu płaszczyznach. – Tego chcielibyśmy wam życzyć. A także, abyście dorastali w przeświadczeniu, że każdy z was stanowi ogromną wartość dla naszego społeczeństwa i byście pamiętali, że wokół was są ludzie, którzy są zawsze gotowi, aby wam pomóc – zwróciła się do dzieci.

Punktem kulminacyjnym uroczystości było wręczenie stypendiów podopiecznym fundacji. Z rąk pary prezydenckiej odebrało je 13 dzieci poległych funkcjonariuszy i żołnierzy. Wśród nich była 16-letnia Aleksandra, uczennica Centrum Mundurowego w Ełku. Kiedy miała sześć lat, jej tata, chor. Kazimierz Kasprzak, wyjechał na misję do Afganistanu. Nie wrócił z niej – zmarł 27 września 2010 roku w wyniku ran odniesionych podczas eksplozji improwizowanego ładunku wybuchowego. Jego córka napisała w wypracowaniu szkolnym, że był i zawsze będzie jej bohaterem. Tak jak on, chciałaby swoją przyszłość związać z wojskiem.

Wsparcie od fundacji otrzymała także siedemnastoletnia Amelia, pasjonatka nauk ścisłych i przyrodniczych. Jej tata – chor. Karol Szlązak był uczestnikiem III zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku. Zginął w 2004 roku, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, w katastrofie śmigłowca W-3 Sokół, który z Karbali do Diwaniji transportował personel medyczny i sprzęt wojskowy. Amelia nie pamięta taty, wie jednak, że gdy przyszła na świat, był bardzo szczęśliwy. Miał jedno marzenie – chciał by była dobrym człowiekiem. Stypendium otrzymał także czteroletni Henio Hywel, który uwielbia przygody Power Rangers i budowanie skomplikowanych konstrukcji z klocków. Chciałby mieć moc geparda, aby móc ratować ludzi. Tatą chłopca jest Dariusz Hywel, były żołnierz, który w wyniku wypadku na służbie, stracił nogę.

O tym, jak ważne jest wsparcie udzielane przez fundację, mówiła Patrycja Kordasz, której tata ppłk. Grzegorz Kordasz, zastępca komendanta 35 Wojskowego Oddziału Gospodarczego, zginął w wypadku samochodowym. – Nic nie jest w stanie zwrócić mi taty, ale dzięki fundacji, mogłam po jego śmierci bez obaw kontynuować naukę i rozwijać muzyczne pasje. Dziękuję, że mogłam dorosnąć pod waszymi skrzydłami – zwróciła się do przedstawicieli organizacji.

Magdalena Pawlak, prezes Fundacji Dorastaj z nami, zwróciła uwagę, że w trudnych chwilach oparciem dla każdego są jego bliscy. – Dziękuje wszystkim rodzinom, że pozwoliliście nam być waszymi przyjaciółmi – podkreśliła. Przypomniała także, że fundacja może udzielać wsparcia, przede wszystkim dzięki darczyńcom. Obecnie jest ich 8 tys. – To oznacza, że fundacja to nie tylko zespół ludzi, którzy w niej pracują, ale wspólnota, którą łączy to, co było najważniejsze dla waszych rodziców, czyli służba, wam i państwu. I z tego powodu jesteśmy tu dziś wszyscy razem – zaznaczyła.

Fundacja Dorastaj z nami powstała dziesięć lat temu. Od tego czasu objęła opieką 255 młodych osób, które dzięki jej wsparciu otrzymały środki na edukację. Ale to nie wszystko, fundacja zapewnia dzieciom i młodzieży wsparcie psychologiczne, a także pomaga im stawiać pierwsze kroki na rynku pracy. Każdy, kto chciałby wesprzeć działania Fundacji Dorastaj z nami, może to zrobić, przekazując środki finansowe za pośrednictwem strony internetowej www.dorastajznami.org lub wpłacając je na konto nr : 29 1030 1508 0000 0008 1545 4006.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Grzegorz Jakubowski/ KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Szpej na miarę potrzeb
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ocalały z transportu do Katynia
Święto wojskowego sportu
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Zapomniana Legia Cudzoziemska
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Prawda o zbrodni katyńskiej
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Głos z katyńskich mogił
V Korpus z nowym dowódcą
Wojna w świętym mieście, część druga
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Animus Fortis, czyli mężny duch
Zmiany w dodatkach stażowych
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Jak wyszkolić pilota F-16?
Kurs z dzwonem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Weterani i bokser „Master”
Zbrodnia made in ZSRS
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Cena wolności
Jeśli nie Jastrząb, to…
25 lat w NATO – serwis specjalny
Psiakrew, harmata!
Wojsko inwestuje w Limanowej
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Odstraszanie i obrona
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
NATO na północnym szlaku
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Optyka dla żołnierzy
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Rakiety dla Jastrzębi
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Mundury w linii... produkcyjnej
Hiszpański palimpsest
Przygotowania czas zacząć
Ogień w podziemiu
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO